Dodge Charger Daytona Scat Pack AWD 2D specifikationer
EVKX.net giver komplette specifikationer for Dodge Charger Daytona Scat Pack AWD 2D .
Ydelse
Acceleration, topfart og effektspecifikationer
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
| Spidseffekt | 470 kW (639 hp / 630 bhp) |
| Spidseffekt med boost | 499 kW (678 hp / 669 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 850 Nm (627 lb-ft) |
| Boostet elektrisk drejningsmoment | 850 Nm (627 lb-ft) |
| Topfart | 216 km/t (134 mph) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 3,9 s |
| 0-100 km/t (0-62 mph) boost | 3,4 s |
Effekt & drejningsmoment
Hastighed og acceleration
Rækkevidde & forbrug
Rækkeviddeanslag og energiforbrugsdata
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
|
EPA-rækkevidde
Learn more
|
388
mi
|
|
EPA-forbrug
Learn more
|
4,1
mi/kWh
|
Batteri & opladning
Batterispecifikationer og opladningsmuligheder
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
|
100,5
kWh
|
|
|
93,9
kWh
|
|
|
183
kW
|
|
|
Antal moduler
|
13 |
| 104s2p | |
|
386
V
|
|
|
Katodematerialer
|
NCA |
Ladeport
Specifikationer for ladeporte efter region
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
|
Specifikation
|
LeftRearSide |
Dimensioner
Grundlæggende dimensioner
Akselafstand og sporvidde
Aerodynamik
Frihøjde og vendecirkel
Lastkapacitet og trækevne
Specifikationer for vægt, bagagekapacitet og trækkapacitet
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
|
2617 kg (5769 lbs)
|
|
|
3153 kg (6951 lbs)
|
|
|
536 kg (1182 lbs)
|
|
|
kg ( lbs)
|
|
|
643 liter (23 cu-ft)
|
|
|
1059 liter (37 cu-ft)
|
|
|
42 liter (2 cu-ft)
|
|
|
kg ( lbs)
|
|
|
kg ( lbs)
|
|
|
Maksimalt kugletryk
|
kg ( lbs)
|
Vægtspecifikationer
Bagagekapacitet
Trækkapacitet
Affjedring
Modellen tilbyder 2 affjedringsvarianter
Standard
Adaptive Features
Height Adjustment
Ground Clearance
Component Types
Adaptive damping suspension
Adaptive Features
Height Adjustment
Ground Clearance
Component Types
Interiør
Forsæder
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Sæder på anden række
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Midterkonsoller
Midterkonsol på første række
Førerstøtte
Avancerede sikkerheds- og førerstøttefunktioner
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
| Ja, standardudstyr | |
| Ja, standardudstyr | |
| Ja, standardudstyr | |
| Ja, standardudstyr | |
| Ja, valgfrit udstyr | |
| Ja, standardudstyr | |
|
Nedkørselsassistent
|
Ikke tilgængelig |
|
Bakkestarthjælp
|
Ja, standardudstyr |
| Ja, standardudstyr | |
| Ja, standardudstyr | |
|
Antispin
|
Ja, standardudstyr |
|
Kollisionsundgåelse ved venstresving
|
Ja, standardudstyr |
| Ja, standardudstyr | |
| Ja, standardudstyr | |
|
Temperaturadvarsel
|
Ja, standardudstyr |
| Ikke tilgængelig | |
| Ikke tilgængelig | |
| Ikke tilgængelig | |
| Ja, standardudstyr | |
| Ikke tilgængelig |
Sensorer og kameraer
Køretøjssensorer og kamerasystemer
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
|
|
|
|
|
|
| N/A | |
|
da Sensors.Processors
|
UI og betjening
Specifikationer for brugergrænseflade og kontroller
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
| Head-up display | Ja, standardudstyr |
| Stemmestyring | Ja, standardudstyr |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Android Auto-understøttelse | Ja, standardudstyr |
| Apple CarPlay-understøttelse | Ja, standardudstyr |
| Navigation om bord | Ja, standardudstyr |
| Tilgængelige skærmlayouts | 1 |
Interface-kontroller
Smartphone-integration
Infotainment
Alpine 9 speaker
Lydsystem
Alpine 18 speakers
Lydsystem
Eksteriør
Lakfarver
Mere information
Alternative modeller
På det hastigt voksende elbilmarked har EVKX.net udpeget flere alternativer til Dodge Charger Daytona Scat Pack AWD 2D , som er værd at overveje baseret på funktioner, specifikationer og pris.
Porsche Taycan Turbo
Audi S6 Sportback e-tron
Lucid Air Sapphire
Audi RS e-tron GT
Hyundai IONIQ 5 N
Sammenlign disse køretøjer
Mest solgte elbiler i Tyskland
Q1 2026 · Quarter