Dodge Charger Daytona Scat Pack AWD 2D specifications
EVKX.net provides full specifications for Dodge Charger Daytona Scat Pack AWD 2D .
Performance
Acceleration, top speed, and power specifications
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
| Peak power | 470 kW (639 hp / 630 bhp) |
| Peak power with boost | 499 kW (678 hp / 669 bhp) |
| Electrical torque output | 850 Nm (627 lb-ft) |
| Electrical torque output boost | 850 Nm (627 lb-ft) |
| Top speed | 216 kph (134 mph) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 3.9 s |
| 0-100km/h (0-62 mph) boost | 3.4 s |
Power & Torque
Speed & Acceleration
Range & Consumption
Range estimates and energy consumption data
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
|
EPA range
Learn more
|
388
mi
|
|
EPA consumption
Learn more
|
4.1
mi/kWh
|
Battery & Charging
Battery specifications and charging capabilities
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
|
100.5
kWh
|
|
|
93.9
kWh
|
|
|
183
kW
|
|
|
Number of modules
|
13 |
| 104s2p | |
|
386
V
|
|
|
Cathode Materials
|
NCA |
Chargeport
Charging port specifications by region
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
|
Spec
|
LeftRearSide |
Dimensions
Basic Dimensions
Wheelbase & Track
Aerodynamics
Clearance & Turning
Cargo Capacity and Towing Ability
Weight, cargo capacity and towing specifications
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
|
2617 kg (5769 lbs)
|
|
|
3153 kg (6951 lbs)
|
|
|
536 kg (1182 lbs)
|
|
|
kg ( lbs)
|
|
|
643 liter (23 cu-ft)
|
|
|
1059 liter (37 cu-ft)
|
|
|
42 liter (2 cu-ft)
|
|
|
kg ( lbs)
|
|
|
kg ( lbs)
|
|
|
Maximum tow ball weight
|
kg ( lbs)
|
Weight Specifications
Cargo Capacity
Towing Capacity
Suspension
The model offers 2 suspension variants
Standard
Adaptive Features
Height Adjustment
Ground Clearance
Component Types
Adaptive damping suspension
Adaptive Features
Height Adjustment
Ground Clearance
Component Types
Interior
Front seats
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Second row seats
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Center consoles
First row center console
Driver Assistance
Advanced safety and driving assistance features
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
| Yes, standard equipment | |
| Yes, standard equipment | |
| Yes, standard equipment | |
| Yes, standard equipment | |
| Yes, optional equipment | |
| Yes, standard equipment | |
|
Hill descent assist
|
Not available |
|
Hill start assist
|
Yes, standard equipment |
| Yes, standard equipment | |
| Yes, standard equipment | |
|
Traction control
|
Yes, standard equipment |
|
Left turn crash avoidance
|
Yes, standard equipment |
| Yes, standard equipment | |
| Yes, standard equipment | |
|
Temperature warning
|
Yes, standard equipment |
| Not available | |
| Not available | |
| Not available | |
| Yes, standard equipment | |
| Not available |
Sensors & Cameras
Vehicle sensors and camera systems
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
|
|
|
|
|
|
| N/A | |
|
en Sensors.Processors
|
UI and controls
User interface and control specifications
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
| Head-up display | Yes, standard equipment |
| Voice control | Yes, standard equipment |
| Gesture control | Not available |
| Android Auto support | Yes, standard equipment |
| Apple CarPlay support | Yes, standard equipment |
| In-car navigation | Yes, standard equipment |
| Available screen layouts | 1 |
Interface Controls
Smartphone Integration
Infotainment
Alpine 9 speaker
Audio System
Alpine 18 speakers
Audio System
Exterior
Paint colors
More information
Alternative Models
In the rapidly expanding EV market, EVKX.net has identified several alternatives to the Dodge Charger Daytona Scat Pack AWD 2D that are worth considering based on features, specifications, and pricing.
Porsche Taycan Turbo
Audi S6 Sportback e-tron
Lucid Air Sapphire
Audi RS e-tron GT
Hyundai IONIQ 5 N
Compare These Vehicles
Most sold EVs in USA
Q3 2025 · Quarter