Porsche Taycan 4S Sport Turismo (GEN1) specifications
Last modified: May 05, 2026EVKX.net provides full specifications for Porsche Taycan 4S Sport Turismo (GEN1).
Performance
Acceleration, top speed, and power specifications
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
| Peak power | 320 kW (435 hp / 429 bhp) |
| Peak power with boost | 390 kW (530 hp / 523 bhp) |
| Electrical torque output | Nm ( lb-ft) |
| Electrical torque output boost | 640 Nm (472 lb-ft) |
| Top speed | 230 kph (143 mph) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | s |
| 0-100km/h (0-62 mph) boost | 4 s |
Power & Torque
Speed & Acceleration
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
| Peak power | 320 kW (435 hp / 429 bhp) |
| Peak power with boost | 420 kW (571 hp / 563 bhp) |
| Electrical torque output | Nm ( lb-ft) |
| Electrical torque output boost | 650 Nm (480 lb-ft) |
| Top speed | 250 kph (155 mph) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | s |
| 0-100km/h (0-62 mph) boost | 4 s |
Power & Torque
Speed & Acceleration
Range & Consumption
Range estimates and energy consumption data
1
Battery Configuration 1
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
|
Basic trim WLTP range
Learn more
|
441
km
|
|
Basic trim WLTP consumption
Learn more
|
16.1
kWh/100km
|
|
Basic trim WLTP consumption with charging loss
Learn more
|
19.8
kWh/100km
|
|
Top trim WLTP range
Learn more
|
358
km
|
|
Top trim WLTP consumption
Learn more
|
19.8
kWh/100km
|
|
Top trim WLTP consumption with charging loss
Learn more
|
24.0
kWh/100km
|
2
Battery Configuration 2
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
|
Basic trim WLTP range
Learn more
|
498
km
|
|
Basic trim WLTP consumption
Learn more
|
16.1
kWh/100km
|
|
Basic trim WLTP consumption with charging loss
Learn more
|
21.0
kWh/100km
|
|
Top trim WLTP range
Learn more
|
417
km
|
|
Top trim WLTP consumption
Learn more
|
19.8
kWh/100km
|
|
Top trim WLTP consumption with charging loss
Learn more
|
24.7
kWh/100km
|
Battery & Charging
Battery specifications and charging capabilities
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
|
79.2
kWh
|
|
|
71
kWh
|
|
|
225
kW
|
|
|
Number of modules
|
28 |
| 168s2p | |
|
615
V
|
|
|
Cathode Materials
|
NMC |
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
|
93.4
kWh
|
|
|
83.7
kWh
|
|
|
270
kW
|
|
|
Number of modules
|
33 |
| 198s2p | |
|
725
V
|
|
|
Cathode Materials
|
NMC |
Chargeports
Charging port specifications by region
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
|
Spec
|
RightFrontSide |
|
Type chargeport Europe
|
CCS2
|
|
Type chargeport North America
|
CCS1
|
|
Type chargeport China
|
GBT
|
|
Type chargeport Japan
|
CHAdeMO
|
|
Type chargeport Oceania (Australia, New Zealand ++)
|
CCS2
|
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
|
Spec
|
LeftFrontSide |
|
Type chargeport Europe
|
Type2
|
|
Type chargeport North America
|
J1772
|
|
Type chargeport China
|
GBT
|
|
Type chargeport Japan
|
CHAdeMO
|
|
Type chargeport Oceania (Australia, New Zealand ++)
|
CCS2
|
Dimensions
Basic Dimensions
Wheelbase & Track
Aerodynamics
Clearance & Turning
Cargo Capacity and Towing Ability
Weight, cargo capacity and towing specifications
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
|
2170 kg (4784 lbs)
|
|
|
2875 kg (6338 lbs)
|
|
|
705 kg (1554 lbs)
|
|
|
75 kg (165 lbs)
|
|
|
446 liter (16 cu-ft)
|
|
|
1171 liter (41 cu-ft)
|
|
|
84 liter (3 cu-ft)
|
|
|
kg ( lbs)
|
|
|
kg ( lbs)
|
|
|
Maximum tow ball weight
|
kg ( lbs)
|
Weight Specifications
Cargo Capacity
Towing Capacity
Suspension
The model offers 2 suspension variants
Standard
Adaptive Features
Height Adjustment
Ground Clearance
Component Types
Adaptive Air Suspension
Adaptive Features
Height Adjustment
Ground Clearance
Component Types
Interior
Front seats
Comfort
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Comfortseats with memory
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Sportsseats Plus
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Second row seats
Standard
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
2+1
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Driver Assistance
Advanced safety and driving assistance features
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
| Yes, standard equipment | |
| Yes, standard equipment | |
| Yes, standard equipment | |
| Yes, optional equipment | |
| Yes, optional equipment | |
| Yes (Cross traffic assist rear), optional equipment | |
|
Hill descent assist
|
Yes, standard equipment |
|
Hill start assist
|
Yes, standard equipment |
| Yes, standard equipment | |
| Yes, standard equipment | |
|
Traction control
|
Yes, standard equipment |
|
Left turn crash avoidance
|
Yes, optional equipment |
| Yes, optional equipment | |
| Yes, standard equipment | |
|
Temperature warning
|
Yes, standard equipment |
| Yes, optional equipment | |
| Yes, standard equipment | |
| Yes, standard equipment | |
| Yes, optional equipment | |
| Yes (Night Vision Assist), optional equipment |
Sensors & Cameras
Vehicle sensors and camera systems
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
|
|
|
|
|
|
|
ADAS processors
|
UI and controls
User interface and control specifications
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
| Head-up display | Yes, optional equipment |
| Voice control | Yes, standard equipment |
| Gesture control | Not available |
| Android Auto support | Yes, optional equipment |
| Apple CarPlay support | Yes, optional equipment |
| In-car navigation | Yes, standard equipment |
| Available screen layouts | 1 |
Interface Controls
Smartphone Integration
Infotainment
Porsche Sound system
Audio System
BOSE® Surround Sound System
Audio System
Burmester® 3D High-End Surround Sound System
Audio System
Exterior
Paint colors
More information
Alternative Models
In the rapidly expanding EV market, EVKX.net has identified several alternatives to the Porsche Taycan 4S Sport Turismo (GEN1) that are worth considering based on features, specifications, and pricing.
Compare These Vehicles
Most sold EVs in USA
Q2 2025 · Quarter