Porsche Taycan 4S Sport Turismo (GEN1) specifikationer
Sidst ændret: apr. 18, 2026EVKX.net giver komplette specifikationer for Porsche Taycan 4S Sport Turismo (GEN1).
Ydelse
Acceleration, topfart og effektspecifikationer
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
| Spidseffekt | 320 kW (435 hp / 429 bhp) |
| Spidseffekt med boost | 390 kW (530 hp / 523 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | Nm ( lb-ft) |
| Boostet elektrisk drejningsmoment | 640 Nm (472 lb-ft) |
| Topfart | 230 km/t (143 mph) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | s |
| 0-100 km/t (0-62 mph) boost | 4 s |
Effekt & drejningsmoment
Hastighed og acceleration
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
| Spidseffekt | 320 kW (435 hp / 429 bhp) |
| Spidseffekt med boost | 420 kW (571 hp / 563 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | Nm ( lb-ft) |
| Boostet elektrisk drejningsmoment | 650 Nm (480 lb-ft) |
| Topfart | 250 km/t (155 mph) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | s |
| 0-100 km/t (0-62 mph) boost | 4 s |
Effekt & drejningsmoment
Hastighed og acceleration
Rækkevidde & forbrug
Rækkeviddeanslag og energiforbrugsdata
1
Batterikonfiguration 1
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
|
Basis-trim WLTP-rækkevidde
Learn more
|
441
km
|
|
Basis-trim WLTP-forbrug
Learn more
|
16,1
kWh/100km
|
|
Basis-trim WLTP-forbrug med ladetab
Learn more
|
19,8
kWh/100km
|
|
Top-trim WLTP-rækkevidde
Learn more
|
358
km
|
|
Top-trim WLTP-forbrug
Learn more
|
19,8
kWh/100km
|
|
Top-trim WLTP-forbrug med ladetab
Learn more
|
24,0
kWh/100km
|
2
Batterikonfiguration 2
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
|
Basis-trim WLTP-rækkevidde
Learn more
|
498
km
|
|
Basis-trim WLTP-forbrug
Learn more
|
16,1
kWh/100km
|
|
Basis-trim WLTP-forbrug med ladetab
Learn more
|
21,0
kWh/100km
|
|
Top-trim WLTP-rækkevidde
Learn more
|
417
km
|
|
Top-trim WLTP-forbrug
Learn more
|
19,8
kWh/100km
|
|
Top-trim WLTP-forbrug med ladetab
Learn more
|
24,7
kWh/100km
|
Batteri & opladning
Batterispecifikationer og opladningsmuligheder
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
|
79,2
kWh
|
|
|
71
kWh
|
|
|
225
kW
|
|
|
Antal moduler
|
28 |
| 168s2p | |
|
615
V
|
|
|
Katodematerialer
|
NMC |
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
|
93,4
kWh
|
|
|
83,7
kWh
|
|
|
270
kW
|
|
|
Antal moduler
|
33 |
| 198s2p | |
|
725
V
|
|
|
Katodematerialer
|
NMC |
Ladeporte
Specifikationer for ladeporte efter region
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
|
Specifikation
|
RightFrontSide |
|
Type ladeport Europa
|
CCS2
|
|
Type ladeport Nordamerika
|
CCS1
|
|
Type ladeport Kina
|
GBT
|
|
Type ladeport Japan
|
CHAdeMO
|
|
Type ladeport Oceanien (Australien, New Zealand ++)
|
CCS2
|
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
|
Specifikation
|
LeftFrontSide |
|
Type ladeport Europa
|
Type2
|
|
Type ladeport Nordamerika
|
J1772
|
|
Type ladeport Kina
|
GBT
|
|
Type ladeport Japan
|
CHAdeMO
|
|
Type ladeport Oceanien (Australien, New Zealand ++)
|
CCS2
|
Dimensioner
Grundlæggende dimensioner
Akselafstand og sporvidde
Aerodynamik
Frihøjde og vendecirkel
Lastkapacitet og trækevne
Specifikationer for vægt, bagagekapacitet og trækkapacitet
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
|
2170 kg (4784 lbs)
|
|
|
2875 kg (6338 lbs)
|
|
|
705 kg (1554 lbs)
|
|
|
75 kg (165 lbs)
|
|
|
446 liter (16 cu-ft)
|
|
|
1171 liter (41 cu-ft)
|
|
|
84 liter (3 cu-ft)
|
|
|
kg ( lbs)
|
|
|
kg ( lbs)
|
|
|
Maksimalt kugletryk
|
kg ( lbs)
|
Vægtspecifikationer
Bagagekapacitet
Trækkapacitet
Affjedring
Modellen tilbyder 2 affjedringsvarianter
Standard
Adaptive Features
Height Adjustment
Ground Clearance
Component Types
Adaptive Air Suspension
Adaptive Features
Height Adjustment
Ground Clearance
Component Types
Interiør
Forsæder
Comfort
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Comfortseats with memory
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Sportsseats Plus
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Sæder på anden række
Standard
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
2+1
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Førerstøtte
Avancerede sikkerheds- og førerstøttefunktioner
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
| Ja, standardudstyr | |
| Ja, standardudstyr | |
| Ja, standardudstyr | |
| Ja, valgfrit udstyr | |
| Ja, valgfrit udstyr | |
| Ja (Cross traffic assist rear), valgfrit udstyr | |
|
Nedkørselsassistent
|
Ja, standardudstyr |
|
Bakkestarthjælp
|
Ja, standardudstyr |
| Ja, standardudstyr | |
| Ja, standardudstyr | |
|
Antispin
|
Ja, standardudstyr |
|
Kollisionsundgåelse ved venstresving
|
Ja, valgfrit udstyr |
| Ja, valgfrit udstyr | |
| Ja, standardudstyr | |
|
Temperaturadvarsel
|
Ja, standardudstyr |
| Ja, valgfrit udstyr | |
| Ja, standardudstyr | |
| Ja, standardudstyr | |
| Ja, valgfrit udstyr | |
| Ja (Night Vision Assist), valgfrit udstyr |
Sensorer og kameraer
Køretøjssensorer og kamerasystemer
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
|
da Sensors.Processors
|
UI og betjening
Specifikationer for brugergrænseflade og kontroller
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
| Head-up display | Ja, valgfrit udstyr |
| Stemmestyring | |
| Gestusstyring | |
| Android Auto-understøttelse | Ja, valgfrit udstyr |
| Apple CarPlay-understøttelse | Ja, valgfrit udstyr |
| Navigation om bord | Ja, standardudstyr |
| Tilgængelige skærmlayouts | 1 |
Interface-kontroller
Smartphone-integration
Infotainment
Porsche Sound system
Lydsystem
BOSE® Surround Sound System
Lydsystem
Burmester® 3D High-End Surround Sound System
Lydsystem
Eksteriør
Lakfarver
Mere information
Alternative modeller
På det hastigt voksende elbilmarked har EVKX.net udpeget flere alternativer til Porsche Taycan 4S Sport Turismo (GEN1), som er værd at overveje baseret på funktioner, specifikationer og pris.
Sammenlign disse køretøjer
Mest solgte elbiler i Norge
november 2025 · Month