Porsche Taycan 4S Sport Turismo (GEN1) Määritykset
Viimeksi muokattu: huhtik. 18, 2026EVKX.net tarjoaa täydelliset määritykset mallille Porsche Taycan 4S Sport Turismo (GEN1).
Suorituskyky
Kiihtyvyys, huippunopeus ja tehoeritelmät
|
Määritys
|
Arvo
|
|---|---|
| Huipputeho | 320 kW (435 hp / 429 bhp) |
| Huipputeho Boost-tilassa | 390 kW (530 hp / 523 bhp) |
| Sähköinen vääntömomentti | Nm ( lb-ft) |
| Sähköinen vääntömomenttiboostaus | 640 Nm (472 lb-ft) |
| Huippunopeus | 230 kph (143 mph) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | s |
| 0-100 km/h (0-62 mph) Boost-tila | 4 s |
teho ja vääntö
nopeus & kiihtyvyys
|
Määritys
|
Arvo
|
|---|---|
| Huipputeho | 320 kW (435 hp / 429 bhp) |
| Huipputeho Boost-tilassa | 420 kW (571 hp / 563 bhp) |
| Sähköinen vääntömomentti | Nm ( lb-ft) |
| Sähköinen vääntömomenttiboostaus | 650 Nm (480 lb-ft) |
| Huippunopeus | 250 kph (155 mph) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | s |
| 0-100 km/h (0-62 mph) Boost-tila | 4 s |
teho ja vääntö
nopeus & kiihtyvyys
Toimintamatka ja kulutus
Toimintamatka-arviot ja energiankulutustiedot
1
akkukokoonpano 1
|
Määritys
|
Arvo
|
|---|---|
|
Perusvarustetason WLTP-toimintamatka
Learn more
|
441
km
|
|
Perusvarustetason WLTP-kulutus
Learn more
|
16,1
kWh/100km
|
|
Perusvarustetason WLTP-kulutus lataushäviöllä
Learn more
|
19,8
kWh/100km
|
|
Ylimmän varustetason WLTP-toimintamatka
Learn more
|
358
km
|
|
Ylimmän varustetason WLTP-kulutus
Learn more
|
19,8
kWh/100km
|
|
Ylimmän varustetason WLTP-kulutus lataushäviöllä
Learn more
|
24,0
kWh/100km
|
2
akkukokoonpano 2
|
Määritys
|
Arvo
|
|---|---|
|
Perusvarustetason WLTP-toimintamatka
Learn more
|
498
km
|
|
Perusvarustetason WLTP-kulutus
Learn more
|
16,1
kWh/100km
|
|
Perusvarustetason WLTP-kulutus lataushäviöllä
Learn more
|
21,0
kWh/100km
|
|
Ylimmän varustetason WLTP-toimintamatka
Learn more
|
417
km
|
|
Ylimmän varustetason WLTP-kulutus
Learn more
|
19,8
kWh/100km
|
|
Ylimmän varustetason WLTP-kulutus lataushäviöllä
Learn more
|
24,7
kWh/100km
|
Akku ja lataus
akun eritelmät ja latausominaisuudet
|
Määritys
|
Arvo
|
|---|---|
|
79,2
kWh
|
|
|
71
kWh
|
|
|
225
kW
|
|
|
Akkumoduulien määrä
|
28 |
| 168s2p | |
|
615
V
|
|
|
Katodimateriaalit
|
NMC |
|
Määritys
|
Arvo
|
|---|---|
|
93,4
kWh
|
|
|
83,7
kWh
|
|
|
270
kW
|
|
|
Akkumoduulien määrä
|
33 |
| 198s2p | |
|
725
V
|
|
|
Katodimateriaalit
|
NMC |
Latausportit
latausportin eritelmät alueittain
|
Määritys
|
Arvo
|
|---|---|
|
Määritys
|
RightFrontSide |
|
Latausportin tyyppi (Eurooppa)
|
CCS2
|
|
Latausportin tyyppi (Pohjois-Amerikka)
|
CCS1
|
|
Latausportin tyyppi (Kiina)
|
GBT
|
|
Latausportin tyyppi (Japani)
|
CHAdeMO
|
|
Latausportin tyyppi (Oseania: Australia, Uusi-Seelanti ym.)
|
CCS2
|
|
Määritys
|
Arvo
|
|---|---|
|
Määritys
|
LeftFrontSide |
|
Latausportin tyyppi (Eurooppa)
|
Type2
|
|
Latausportin tyyppi (Pohjois-Amerikka)
|
J1772
|
|
Latausportin tyyppi (Kiina)
|
GBT
|
|
Latausportin tyyppi (Japani)
|
CHAdeMO
|
|
Latausportin tyyppi (Oseania: Australia, Uusi-Seelanti ym.)
|
CCS2
|
Mitat
perusmitat
akseliväli ja raideleveys
aerodynamiikka
maavara & kääntyminen
Kuormakapasiteetti ja vetokyky
painot, kuormatila- ja vetomassatiedot
|
Määritys
|
Arvo
|
|---|---|
|
2170 kg (4784 lbs)
|
|
|
2875 kg (6338 lbs)
|
|
|
705 kg (1554 lbs)
|
|
|
75 kg (165 lbs)
|
|
|
446 liter (16 cu-ft)
|
|
|
1171 liter (41 cu-ft)
|
|
|
84 liter (3 cu-ft)
|
|
|
kg ( lbs)
|
|
|
kg ( lbs)
|
|
|
Suurin vetokuulan kuorma
|
kg ( lbs)
|
painotiedot
kuormatilan tilavuus
vetomassa
Jousitus
Malli tarjoaa 2 jousitusvaihtoehtoa
Standard
Adaptive Features
Height Adjustment
Ground Clearance
Component Types
Adaptive Air Suspension
Adaptive Features
Height Adjustment
Ground Clearance
Component Types
Sisätila
Etuistuimet
Comfort
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Comfortseats with memory
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Sportsseats Plus
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Toisen rivin istuimet
Standard
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
2+1
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Ajonavustus
edistyneet turvallisuus- ja ajonavustusominaisuudet
|
Määritys
|
Arvo
|
|---|---|
| Kyllä, vakio-varuste | |
| Kyllä, vakio-varuste | |
| Kyllä, vakio-varuste | |
| Kyllä, valinnainen varuste | |
| Kyllä, valinnainen varuste | |
| Kyllä (Cross traffic assist rear), valinnainen varuste | |
|
Mäkilaskuavustin
|
Kyllä, vakio-varuste |
|
Rinteessä lähdön avustin
|
Kyllä, vakio-varuste |
| Kyllä, vakio-varuste | |
| Kyllä, vakio-varuste | |
|
Luistonesto
|
Kyllä, vakio-varuste |
|
Vasemman käännöksen törmäyksenesto
|
Kyllä, valinnainen varuste |
| Kyllä, valinnainen varuste | |
| Kyllä, vakio-varuste | |
|
Lämpötilavaroitus
|
Kyllä, vakio-varuste |
| Kyllä, valinnainen varuste | |
| Kyllä, vakio-varuste | |
| Kyllä, vakio-varuste | |
| Kyllä, valinnainen varuste | |
| Kyllä (Night Vision Assist), valinnainen varuste |
Sensorit ja kamerat
ajoneuvon sensorit ja kamerajärjestelmät
|
Määritys
|
Arvo
|
|---|---|
|
fi Sensors.Processors
|
UI ja ohjaimet
käyttöliittymän ja ohjainten eritelmät
|
Määritys
|
Arvo
|
|---|---|
| Head-up-näyttö | Kyllä, valinnainen varuste |
| Ääniohjaus | |
| Eleohjaus | |
| Android Auto -tuki | Kyllä, valinnainen varuste |
| Apple CarPlay -tuki | Kyllä, valinnainen varuste |
| Autonavigointi | Kyllä, vakio-varuste |
| Saatavilla olevat näyttöasettelut | 1 |
käyttöliittymän ohjaimet
puhelinintegraatio
Infotainment
Porsche Sound system
äänijärjestelmä
BOSE® Surround Sound System
äänijärjestelmä
Burmester® 3D High-End Surround Sound System
äänijärjestelmä
Ulkoasu
Maalivärit
Lisätietoja
Vaihtoehtoiset mallit
Nopeasti laajenevassa sähköautomarkkinassa EVKX.net on tunnistanut useita vaihtoehtoja Porsche Taycan 4S Sport Turismo (GEN1):lle, joita kannattaa harkita ominaisuuksien, teknisten tietojen ja hinnoittelun perusteella.
Vertaile näitä ajoneuvoja
Tanska:n eniten myydyt sähköautot
marraskuu 2025 · Month