| Model |
|
|---|---|
| Starting price | Unknown |
| Body type | Station Wagon |
| World premiere | Wednesday, January 19, 2022 |
| Delivery start | June 2022 |
| Model status | Discontinued |
| WLTP range | 441-358 km (274-222 miles) / 498-417 km (310-259 miles) |
| WLTP consumption | 16.10-19.83 kWh/100km (3.9-3.1 mi/kWh )16.81-20.07 kWh/100km (3.7-3.1 mi/kWh ) |
| WLTP consumption with charging loss | 19.8-24.0 kWh/100km (3.1-2.6 mi/kWh )21.0-24.7 kWh/100km (3.0-2.5 mi/kWh ) |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 22 kWh/100km(2.8 mi/kWh )22 kWh/100km(2.8 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 323 km (201 miles) / 380 km (236 miles) |
| Top speed | 230 kph (143 mph) / 250 kph (155 mph) |
| Peak power | 320 kW (435.1 hp / 429.1 bhp) (390 kW (530.3 hp / 523.0 bhp) with boost) / 320 kW (435.1 hp / 429.1 bhp) (420 kW (571.0 hp / 563.2 bhp) with boost) |
| Electrical torque output | nm ( ft-lb) (640 nm (472.3 ft-lb) with boost) / nm ( ft-lb) (650 nm (479.7 ft-lb) with boost) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | s (4 s with boost) / s (4 s with boost) |
| Drive type | AWD |
| Motor setup | One motor on front and one motor rear axle |
| Motor technology | PMSM |
| Front brake type | Fixed caliper disc (6 pistons) / Fixed caliper disc (6 pistons) |
| Rear brake type | Fixed caliper disc (4 pistons) / Fixed caliper disc (4 pistons) |
| Front disc diameter | 360 mm (14.17") / 410 mm (16.14") |
| Rear disc diameter | 358 mm (14.09") / 365 mm (14.37") |
| Front disc type | Cast iron / Carbide coated |
| Rear disc type | Cast iron / Carbide coated |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Roll |
| Lift-up-regen levels | Only one level |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 2 (Standard / Adaptive Air Suspension) |
| Suspension type front | Double wishbone / Double wishbone |
| Suspension type rear | Multi-link / Multi-link |
| Spring type front | Coil Spring / Air Spring |
| Spring type rear | Coil Spring / Air Spring |
| Adaptive damping front | Standard feature |
| Adaptive damping rear | Standard feature |
| Adjustable height front | Unknown |
| Adjustable height rear | Unknown |
| Ground clearance | 127 mm (5.00") / 103 - 127 mm (4.06" - 5.00") |
| Length | 4963 mm (195.4") |
| Height | 1395 mm (54.9") |
| Width excluding mirrors | 1964 mm (77.3") |
| Width including mirrors | 2144 mm (84.4") |
| Drag coefficient / Frontal area | 0.24 / 2.35 m² (25.3 sq ft) |
| Wheelbase | 2900 mm (114.2") |
| Turning circle | 11.7 meter (460.6") |
| Curb weight | 2170 kg (4784.0 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 2875 kg (6338.3 lbs) |
| Max roof cargo | 75 kg (165.3 lbs) |
| Maximum load including weight driver | 705 kg (1554.3 lbs) |
| Max trailer weight braked | N/A |
| Trunk capacity | 446 liter (15.8 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 1171 liter (41.4 cu-ft) |
| HMI type | Screen focus with limited buttons |
| Head-up display | Optional feature |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Not Available |
| Digital driver display | Yes 16.8" |
| Infotainment screen | Yes (2 options) 10.9" 8.4" |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Optional feature |
| Android Auto support | Optional feature |
| Map provider | HERE |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | Yes |
| Satellite image map | No |
| Voice controlled | Yes |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Optional feature |
| Auto dimming headlights | Standard feature |
| Cornering lights | Standard feature |
| Swiveling headlights | Unknown |
| Headlight washers | Optional feature |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Standard feature |
| Cross traffic alert (CTA) | Optional feature |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Optional feature |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Optional feature |
| Exit warning | Optional feature |
| Forward Collision Warning | Optional feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Optional feature |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Optional feature |
| Ultrasonic sensors |
|
| Cameras |
|
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors | — |
| ADAS processors | — |
| Battery gross | 79.2 kWh / 93.4 kWh |
| Battery net | 71 kWh / 83.7 kWh |
| Cathode Materials | NMC / NMC |
| Nominal voltage | 615 V / 725 V |
| Battery weight | — / — |
| Pack configuration | 168s2p / 198s2p |
| Battery type | en Drivetrain.Battery.BatteryType.NMC / en Drivetrain.Battery.BatteryType.NMC |
| Battery chemistry | NMC / NMC |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 225 kW 270 kW |
| Charging time 0 - 100% | 46 m 16 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 92.1 kW / 97.5 kW |
| Charging time 10-100% | 44 m 6 s |
| Average charging speed 10-100% | 86.9 kW / 93.2 kW |
| Charging time 10-80% | 19 m 28 s |
| Average charging speed 10-80% | 153.2 kW / 191.4 kW |
| Charging time 10-90% | 31 m 33 s |
| Average charging speed 10-90% | 108.0 kW / 136.6 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Standard feature |
| Manual battery heating | Not Available |
| Interior category | Driver focused |
| Interior quality | Luxury |
| Console design | — |
| Interior design |
Standard
Interior colors:
Black
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 5, 4) |
| Front seats options | 3 (Comfort, Comfortseats with memory, Sportsseats Plus) |
| Number of adjustment ways (inc options) | 6, 8, 12 |
| Seat depth adjustment | Standard electric feature / Standard electric feature / Standard electric feature |
| Seat height adjustment | Standard electric feature / Standard electric feature / Standard electric feature |
| Backrest angle adjustment | Standard electric feature / Standard electric feature / Standard electric feature |
| Seat cushion angle adjustment | Not Available / Not Available / Not Available |
| Height adjustable headrest | Not Available / Not Available / Not Available |
| Length adjustable headrest | Not Available / Not Available / Not Available |
| Adjustable thigh support | Not Available / Standard feature / Standard feature |
| Memory | Unknown / Unknown / Standard feature |
| Electric lumbar adjustment | Standard electric feature / Standard electric feature / Standard electric feature |
| Seat ventilation | Not Available / Not Available / Standard feature |
| Massage function | Not Available / Not Available / Optional feature |
| Backrest angle adjustment | Not Available / Not Available |
| Seat heating | Optional feature / Optional feature, outer seats |
| Seat ventilation | Not Available / Not Available |
| Massage function | Not Available / Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available / Not Available |
| Foldable seats | Standard feature / Standard feature |
| Paint colors | 17 |
| Wheel options | 8 |
| Wheel size (front/rear) |
225/55R19 / 275/45R19 245/45R20 / 285/40R20 265/35R21 / 305/30R21 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | :LeftFirstRow RightFirstRow SecondRow |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Not Available |
| Camping mode | Not Available |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Optional feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Optional feature |
| Alarm system | Standard feature |
| Dash cam | Not Available |
| Parking surveillance | Optional feature |
| App name | My Porsche |
| Change charging target | Yes |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | No |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | No |
| Schedule charging | Yes |
| See driving history | Yes |
| Trigger horn/lights | No |