| Model |
|
|---|---|
| Starting price | ~$72,684 (Germany) |
| Body type | SUV |
| World premiere | Wednesday, August 11, 2021 |
| Delivery start | October 2021 |
| Model status | Discontinued |
| WLTP range | 461-453 km (286-282 miles) |
| WLTP consumption | 16.03-16.31 kWh/100km (3.9-3.8 mi/kWh ) |
| WLTP consumption with charging loss | 18.4-18.9 kWh/100km (3.4-3.3 mi/kWh ) |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | 540 km (336 miles) |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | 16.5 kWh/100km(3.8 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | 448 km (278 miles) |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | 20 kWh/100km(3.1 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | 370 km (230 miles) |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 23 kWh/100km(2.7 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 321 km (200 miles) |
| Top speed | 180 kph (112 mph) |
| Peak power | 210 kW (285.5 hp / 281.6 bhp) |
| Electrical torque output | 400 nm (295.2 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 6.8 s |
| Drive type | RWD |
| Motor setup | One motor rear axle |
| Motor technology | |
| Front brake type | Floating caliper disc (1 pistons) |
| Rear brake type | Floating caliper disc (1 pistons) |
| Front disc diameter | 348 mm (13.70") |
| Rear disc diameter | 330 mm (12.99") |
| Front disc type | Ventilated cast iron |
| Rear disc type | Ventilated cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Hold or Roll |
| Lift-up-regen levels | High / Medium / Low |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 2 (Standard / Adaptive M Suspension) |
| Suspension type front | Double joint spring strut / Double joint spring strut |
| Suspension type rear | Multi-link / Multi-link |
| Spring type front | Coil Spring / Coil Spring |
| Spring type rear | Coil Spring / Coil Spring |
| Adaptive damping front | Standard feature |
| Adaptive damping rear | Standard feature |
| Adjustable height front | Not Available |
| Adjustable height rear | Not Available |
| Ground clearance | 179 mm (7.05") / 179 mm (7.05") |
| Length | 4734 mm (186.4") |
| Height | 1668 mm (65.7") |
| Width excluding mirrors | 1891 mm (74.4") |
| Width including mirrors | 2138 mm (84.2") |
| Drag coefficient / Frontal area | 0.29 / 2.65 m² (28.5 sq ft) |
| Wheelbase | 2864 mm (112.8") |
| Turning circle | 12.1 meter (476.4") |
| Curb weight | 2185 kg (4817.1 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 2725 kg (6007.6 lbs) |
| Max roof cargo | 100 kg (220.5 lbs) |
| Maximum load including weight driver | 540 kg (1190.5 lbs) |
| Max trailer weight braked | 750 kg (1653.5 lbs) |
| Trunk capacity | 510 liter (18.0 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 1560 liter (55.1 cu-ft) |
| HMI type | Screen focus with stalks and buttons |
| Head-up display | Optional feature |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Not Available |
| Digital driver display | Yes 12" |
| Infotainment screen | Yes 12.3" |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Standard feature |
| Android Auto support | Standard feature |
| Map provider | Here Technologies |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | No |
| Satellite image map | No |
| Voice controlled | Yes |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Optional feature |
| Auto dimming headlights | Standard feature |
| Cornering lights | Unknown |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Optional feature |
| Cross traffic alert (CTA) | Not Available |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Optional feature |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Optional feature |
| Exit warning | Not Available |
| Forward Collision Warning | Optional feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Standard feature |
| Ultrasonic sensors |
|
| Cameras |
|
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors | N/A |
| Battery gross | 80 kWh |
| Battery net | 73.9 kWh |
| Cathode Materials | NMC |
| Nominal voltage | 345 V |
| Battery weight | 518 kg (1142.0 lbs) |
| Pack configuration | 94s2p |
| Battery type | Cell to Module |
| Battery chemistry | NMC |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 150 kW |
| Charging time 0 - 100% | 1 h 1 m 44 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 71.8 kW |
| Charging time 10-100% | 58 m 15 s |
| Average charging speed 10-100% | 68.5 kW |
| Charging time 10-80% | 30 m 50 s |
| Average charging speed 10-80% | 100.7 kW |
| Charging time 10-90% | 41 m 7 s |
| Average charging speed 10-90% | 86.3 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Not Available |
| Manual battery heating | Not Available |
| Interior category | Driver focused |
| Interior quality | High quality |
| Console design | Traditional console |
| Interior design |
Black
Interior colors:
Black
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 5 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | 8 (10) |
| Seat depth adjustment | Standard electric feature |
| Seat height adjustment | Standard electric feature |
| Backrest angle adjustment | Standard electric feature |
| Seat cushion angle adjustment | Standard electric feature |
| Height adjustable headrest | Not Available |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Not Available |
| Memory | Optional feature |
| Electric lumbar adjustment | Unknown |
| Seat ventilation | Optional feature |
| Massage function | Optional feature |
| Backrest angle adjustment | Standard feature |
| Seat heating | Unknown |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Standard feature |
| Paint colors | 6 |
| Wheel options | 2 |
| Wheel size (front/rear) |
245/50R19 / 245/50R19 245/45R20 / 275/40R20 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | standard:LeftFirstRow RightFirstRow SecondRow |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Not Available |
| Camping mode | Not Available |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Optional feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Not Available |
| Alarm system | Standard feature |
| Dash cam | Not Available |
| Parking surveillance | Not Available |
| App name | My BMW |
| Change charging target | Yes |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | Yes |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | Yes |
| Schedule charging | Yes |
| See driving history | Yes |
| Trigger horn/lights | Yes |