| Model |
|
|---|---|
| Starting price | $67,500 |
| Body type | SUV |
| World premiere | Wednesday, October 12, 2022 |
| Delivery start | May 2025 |
| Model status | In production |
| WLTP range | 650 km (404 miles) |
| WLTP consumption | 16.46 kWh/100km(3.8 mi/kWh ) |
| WLTP consumption with charging loss | 18.9 kWh/100km(3.3 mi/kWh ) |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | 18 kWh/100km(3.5 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | 594 km (369 miles) |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | 21 kWh/100km(3.0 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | 510 km (317 miles) |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 22 kWh/100km(2.8 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 486 km (302 miles) |
| Top speed | 180 kph (112 mph) |
| Peak power | 220 kW (299.1 hp / 295.0 bhp) |
| Electrical torque output | 490 nm (361.6 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 7.8 s |
| Drive type | RWD |
| Motor setup | One motor rear axle |
| Motor technology | PMSM |
| Front brake type | Fixed caliper disc (4 pistons) |
| Rear brake type | Floating caliper disc (1 pistons) |
| Front disc diameter | 400 mm (15.75") |
| Rear disc diameter | 390 mm (15.35") |
| Front disc type | Cast iron |
| Rear disc type | Cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Hold or Creep |
| Lift-up-regen levels | Standard / Low |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 (Air suspension) |
| Suspension type front | Double wishbone |
| Suspension type rear | Multi-link |
| Spring type front | Air Spring |
| Spring type rear | Air Spring |
| Adaptive damping front | Standard feature |
| Adaptive damping rear | Standard feature |
| Adjustable height front | Standard feature |
| Adjustable height rear | Standard feature |
| Ground clearance | 200 - 250 mm (7.87" - 9.84") |
| Length | 4900 mm (192.9") |
| Height | 1614 mm (63.5") |
| Width excluding mirrors | 1968 mm (77.5") |
| Width including mirrors | 2120 mm (83.5") |
| Drag coefficient / Frontal area | 0.29 / Unknown |
| Wheelbase | 2985 mm (117.5") |
| Turning circle | 11.8 meter (464.6") |
| Curb weight | 2500 kg (5511.6 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 2980 kg (6569.8 lbs) |
| Max roof cargo | 100 kg (220.5 lbs) |
| Maximum load including weight driver | 480 kg (1058.2 lbs) |
| Max trailer weight braked | 2200 kg (4850.2 lbs) |
| Trunk capacity | 484 liter (17.1 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 1411 liter (49.8 cu-ft) |
| HMI type | Screen focus with stalks and limited buttons |
| Head-up display | Optional feature |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Not Available |
| Digital driver display | Yes 9" |
| Infotainment screen | Yes 14.5" |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Standard feature |
| Android Auto support | Standard feature |
| Map provider | |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | Yes |
| Satellite image map | Yes |
| Voice controlled | Yes |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Optional feature |
| Auto dimming headlights | Standard feature |
| Cornering lights | Unknown |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Unknown |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Not Available |
| Cross traffic alert (CTA) | Standard feature |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Standard feature |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Standard feature |
| Exit warning | Standard feature |
| Forward Collision Warning | Standard feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Optional feature |
| Ultrasonic sensors |
|
| Cameras |
|
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors | |
| Battery gross | 111 kWh |
| Battery net | 107 kWh |
| Cathode Materials | NMC811 |
| Nominal voltage | 375 V |
| Battery weight | 665 kg (1466.1 lbs) |
| Pack configuration | 102s2p |
| Battery type | Cell to Module |
| Battery chemistry | NMC811 |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 250 kW |
| Charging time 0 - 100% | 1 h 1 m 47 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 103.9 kW |
| Charging time 10-100% | 58 m 46 s |
| Average charging speed 10-100% | 98.3 kW |
| Charging time 10-80% | 34 m 7 s |
| Average charging speed 10-80% | 131.7 kW |
| Charging time 10-90% | 44 m 0 s |
| Average charging speed 10-90% | 116.7 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Standard feature |
| Manual battery heating | Not Available |
| Interior category | Minimalistic |
| Interior quality | Premium |
| Console design | Floating console |
| Interior design |
Black
Interior colors:
Black
Black & Beige
Interior colors:
Black
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 5 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | 10 |
| Seat depth adjustment | Standard electric feature |
| Seat height adjustment | Standard electric feature |
| Backrest angle adjustment | Standard electric feature |
| Seat cushion angle adjustment | Standard electric feature |
| Height adjustable headrest | Not Available |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Standard feature |
| Memory | Standard feature |
| Electric lumbar adjustment | Standard electric feature |
| Seat ventilation | Standard feature |
| Massage function | Optional feature |
| Backrest angle adjustment | Not Available |
| Seat heating | Standard feature, outer seats |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Standard feature |
| Paint colors | 6 |
| Wheel options | 2 |
| Wheel size (front/rear) |
265/40R22 / 295/40R22 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | 3-zone:LeftFirstRow RightFirstRow SecondRow |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Not Available |
| Camping mode | Not Available |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Standard feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Standard feature |
| Alarm system | Not Available |
| Dash cam | Not Available |
| Parking surveillance | Not Available |
| App name | Polestar |
| Change charging target | Yes |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | Unknown |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | No |
| Schedule charging | Unknown |
| See driving history | Yes |
| Trigger horn/lights | Yes |