| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr733,696 (USA) |
| Karossform | SUV |
| Världspremiär | onsdag 12 oktober 2022 |
| Leveransstart | maj 2025 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 650 km (404 miles) |
| WLTP-förbrukning | 16,46 kWh/100km(3,8 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 18,9 kWh/100km(3,3 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 18 kWh/100km(3,5 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 594 km (369 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 21 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 510 km (317 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 22 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 486 km (302 miles) |
| Toppfart | 180 km/h (112 mph) |
| Toppeffekt | 220 kW (299,1 hp / 295,0 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 490 nm (361,6 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 7,8 s |
| Drivtyp | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor bakaxel |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 400 mm (15,75") |
| Diameter bakre bromsskiva | 390 mm (15,35") |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge eller Creep-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Standard / Low |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Air suspension) |
| Fjädringstyp fram | Dubbel triangellänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Luftfjäder |
| Fjädertyp bak | Luftfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Standardfunktion |
| Justerbar höjd bak | Standardfunktion |
| Markfrigång | 200 - 250 mm (7,87" - 9,84") |
| Length | 4900 mm (192,9") |
| Height | 1614 mm (63,5") |
| Bredd exklusive speglar | 1968 mm (77,5") |
| Bredd inklusive speglar | 2120 mm (83,5") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,29 / Unknown |
| Hjulbas | 2985 mm (117,5") |
| Svängradie | 11,8 meter (464,6") |
| Tjänstevikt | 2500 kg (5511,6 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2980 kg (6569,8 lbs) |
| Max taklast | 100 kg (220,5 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 480 kg (1058,2 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 2200 kg (4850,2 lbs) |
| Bagagevolym | 484 liter (17,1 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1411 liter (49,8 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och begränsade knappar |
| Head-up display | Valfri funktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 9" |
| Infotainmentskärm | Yes 14,5" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Yes |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Valfri funktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Unknown |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Unknown |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Inte tillgänglig |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Valfri funktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | |
| Bruttobatterikapacitet | 111 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 107 kWh |
| Katodmaterial | NMC811 |
| Nominell spänning | 375 V |
| Batterivikt | 665 kg (1466,1 lbs) |
| Paketkonfiguration | 102s2p |
| Batterityp | Cell till batterimodul |
| batterikemi | NMC811 |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 250 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 1 m 47 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 103,9 kW |
| Laddningstid 10-100% | 58 m 46 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 98,3 kW |
| Laddningstid 10-80% | 34 m 7 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 131,7 kW |
| Laddningstid 10-90% | 44 m 0 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 116,7 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Minimalistisk |
| Interiörkvalitet | Premium |
| Mittkonsolens design | Flytande konsol |
| Interiördesign |
Black
Interiörfärger:
Svart
Black & Beige
Interiörfärger:
Svart
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 10 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Standardfunktion |
| Minnesfunktion | Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Valfri funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Standardfunktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 6 |
| Fälgalternativ | 2 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
265/40R22 / 295/40R22 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 3-zone:LeftFirstRow RightFirstRow SecondRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Inte tillgänglig |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | Polestar |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | Unknown |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Unknown |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |