| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr468,750 (USA) |
| Karrosseritype | SUV |
| Verdenspremiere | onsdag den 12. oktober 2022 |
| Leveringsstart | maj 2025 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 650 km (404 miles) |
| WLTP-forbrug | 16,46 kWh/100km(3,8 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 18,9 kWh/100km(3,3 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 18 kWh/100km(3,5 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 594 km (369 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 21 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 510 km (317 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 22 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 486 km (302 miles) |
| Topfart | 180 kph (112 mph) |
| Spidseffekt | 220 kW (299,1 hp / 295,0 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 490 nm (361,6 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 7,8 s |
| Drivtype | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor på bagaksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive (4 stempler) |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Forreste skivediameter | 400 mm (15,75") |
| Bageste skivediameter | 390 mm (15,35") |
| Type forreste skive | Støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Hold eller Creep |
| Lift-up-regenereringsniveauer | Standard / Low |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (Air suspension) |
| Affjedringstype foran | Double wishbone |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Luftfjeder |
| Fjedertype bagtil | Luftfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Standardfunktion |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Standardfunktion |
| Justerbar højde foran | Standardfunktion |
| Justerbar højde bagtil | Standardfunktion |
| Frihøjde | 200 - 250 mm (7,87" - 9,84") |
| Længde | 4900 mm (192,9") |
| Højde | 1614 mm (63,5") |
| Bredde uden spejle | 1968 mm (77,5") |
| Bredde inkl. spejle | 2120 mm (83,5") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,29 / Unknown |
| Akselafstand | 2985 mm (117,5") |
| Vendediameter | 11,8 meter (464,6") |
| Egenvægt | 2500 kg (5511,6 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2980 kg (6569,8 lbs) |
| Maksimal taglast | 100 kg (220,5 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 480 kg (1058,2 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 2200 kg (4850,2 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 484 liter (17,1 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1411 liter (49,8 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og begrænsede knapper |
| Head-up display | Valgfri funktion |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 9" |
| Infotainment-skærm | Yes 14,5" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | Yes |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Valgfri funktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Unknown |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Unknown |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Ikke tilgængelig |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Valgfri funktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | |
| Bruttobatterikapacitet | 111 kWh |
| Netto batterikapacitet | 107 kWh |
| Katodematerialer | NMC811 |
| Nominel spænding | 375 V |
| Batterivægt | 665 kg (1466,1 lbs) |
| Pakkeopsætning | 102s2p |
| Batteritype | Celle til modul |
| Batterikemi | NMC811 |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 250 kW |
| Ladetid 0–100% | 1 h 1 m 47 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 103,9 kW |
| Ladetid 10–100% | 58 m 46 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 98,3 kW |
| Ladetid 10–80% | 34 m 7 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 131,7 kW |
| Ladetid 10–90% | 44 m 0 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 116,7 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Ikke tilgængelig |
| Interiørkategori | Minimalistisk |
| Interiørkvalitet | Premium |
| Konsoldesign | Flydende konsol |
| Interiørdesign |
Black
Interiørfarver:
Sort
Black & Beige
Interiørfarver:
Sort
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 10 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standard elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Standardfunktion |
| Hukommelse | Standardfunktion |
| Elektrisk lændestøttejustering | Standard elektrisk funktion |
| Sædeventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Valgfri funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Ikke tilgængelig |
| Sædevarme | Standardfunktion, ydersæder |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 6 |
| Fælgalternativer | 2 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
265/40R22 / 295/40R22 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | 3-zone:LeftFirstRow RightFirstRow SecondRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Standardfunktion |
| Alarmsystem | Ikke tilgængelig |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | Polestar |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | Unknown |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | Unknown |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | Yes |