Mercedes GLC 400 4Matic specifikationer
EVKX.net tillhandahåller kompletta specifikationer för Mercedes GLC 400 4Matic.
Prestanda
Acceleration, toppfart och effektspecifikationer
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
| Toppeffekt | 360 kW (489 hp / 483 bhp) |
| Toppeffekt med boost | 0 kW (0 hp / 0 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 800 Nm (590 lb-ft) |
| Toppfart | 210 km/h (131 mph) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 4,3 s |
Effekt & vridmoment
Toppfart & acceleration
Räckvidd & Förbrukning
Räckviddsuppskattningar och energiförbrukningsdata
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
|
Basnivå WLTP-räckvidd
Learn more
|
713
km
|
|
Basnivå WLTP-förbrukning
Learn more
|
13,2
kWh/100km
|
|
Basnivå WLTP-förbrukning med laddförluster
Learn more
|
14,9
kWh/100km
|
|
Toppnivå WLTP-räckvidd
Learn more
|
570
km
|
|
Toppnivå WLTP-förbrukning
Learn more
|
16,5
kWh/100km
|
|
Toppnivå WLTP-förbrukning med laddförluster
Learn more
|
18,8
kWh/100km
|
Batteri & laddning
Batterispecifikationer och laddningsmöjligheter
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
|
100
kWh
|
|
|
94
kWh
|
|
|
350
kW
|
|
|
Antal moduler
|
4 |
| 196s1p | |
|
V
|
|
|
Katodmaterial
|
NMC |
Laddport
Specifikationer för laddportar per region
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
|
Specifikation
|
LeftRearSide |
|
Typ av laddport Europa
|
CCS2
|
Dimensioner
Grundläggande mått
Hjulbas & spårvidd
Aerodynamik
Markfrigång & svängradie
Lastkapacitet och dragförmåga
Vikt-, lastkapacitets- och bogseringsspecifikationer
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
|
2581 kg (5690 lbs)
|
|
|
3040 kg (6702 lbs)
|
|
|
459 kg (1012 lbs)
|
|
|
75 kg (165 lbs)
|
|
|
520 liter (18 cu-ft)
|
|
|
1740 liter (61 cu-ft)
|
|
|
128 liter (5 cu-ft)
|
|
|
2400 kg (5291 lbs)
|
|
|
750 kg (1653 lbs)
|
|
|
Maximal vikt på dragkula
|
100 kg (220 lbs)
|
Viktspecifikationer
Lastkapacitet
Dragkapacitet
Fjädring
Modellen erbjuder 2 fjädringsvarianter
standard
Adaptive Features
Height Adjustment
Ground Clearance
Component Types
Airmatic
Adaptive Features
Height Adjustment
Ground Clearance
Component Types
Interiör
Framsäten
Standard
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Comfort
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Sport
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Andra radens säten
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Mittkonsoler
Mittkonsol i första raden
Förarassistans
Avancerade säkerhets- och förarassistansfunktioner
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
| Ja, standardutrustning | |
| Ja, standardutrustning | |
| Ja, standardutrustning | |
| Ja, standardutrustning | |
| Ja, valfri utrustning | |
| Ja, standardutrustning | |
|
Nedfartsassistans
|
Ja, standardutrustning |
|
Backstartassistans
|
Ja, standardutrustning |
| Ja, standardutrustning | |
| Ja, standardutrustning | |
|
Antispinnkontroll
|
Ja, standardutrustning |
|
Krockundvikande vid vänstersväng
|
Ja, standardutrustning |
| Ja, standardutrustning | |
| Ja, standardutrustning | |
|
Temperaturvarning
|
Ja, standardutrustning |
| Ja, standardutrustning | |
| Inte tillgänglig | |
| Ja, standardutrustning | |
| Ja, standardutrustning | |
| Inte tillgänglig |
Sensorer & kameror
Fordonssensorer och kamerasystem
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
|
|
|
|
|
|
| Ej tillgängligt | |
|
sv Sensors.Processors
|
UI och kontroller
Specifikationer för användargränssnitt och kontroller
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
| Head-up display | Ja, valfri utrustning |
| Röststyrning | Ja, standardutrustning |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Android Auto-stöd | Ja, standardutrustning |
| Apple CarPlay-stöd | Ja, standardutrustning |
| Inbordsnavigering | Ja, standardutrustning |
| Tillgängliga skärmlayouter | 2 |
Gränssnittskontroller
Smartphoneintegration
Infotainment
Burmester 3D surround sound system
Ljudsystem
Burmester high-end 4D surround sound system
Ljudsystem
Exteriör
Lackfärger
Mer information
Alternativa modeller
På den snabbt växande elbilsmarknaden har EVKX.net identifierat flera alternativ till Mercedes GLC 400 4Matic som är värda att överväga baserat på funktioner, specifikationer och pris.
BMW iX3 50 xDrive
Audi Q6 e-tron quattro
Porsche Macan 4
Tesla Model Y Long Range
Zeekr 7X Long Range AWD
Smart #5 BRABUS
Jämför dessa fordon
Mest sålda elbilar i Norge
november 2025 · Month