| Model |
|
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karossform | SUV |
| Världspremiär | onsdag 17 mars 2021 |
| Leveransstart | december 2021 |
| Modellstatus | Utgående |
| WLTP-räckvidd | 425-372 km (264-231 miles) |
| WLTP-förbrukning | 16,71-19,09 kWh/100km (3,7-3,3 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 19,3-22,5 kWh/100km (3,2-2,8 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 16,5 kWh/100km(3,8 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 430 km (267 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 19,5 kWh/100km(3,2 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 364 km (226 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 22,5 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 316 km (196 miles) |
| Toppfart | 200 km/h (124 mph) |
| Toppeffekt | 240 kW (326,3 hp / 321,8 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 630 nm (464,9 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 6,1 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | WRSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 348 mm (13,70") |
| Diameter bakre bromsskiva | 330 mm (12,99") |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge eller Roll-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | High / Moderate / Low |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 2 (Standard / Adaptive Air Suspension) |
| Fjädringstyp fram | Dubbel triangellänk / Dubbel triangellänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk / Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder / Luftfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder / Luftfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Unknown |
| Justerbar höjd bak | Unknown |
| Markfrigång | 202 mm (7,95") / 193 - 223 mm (7,60" - 8,78") |
| Length | 4953 mm (195,0") |
| Height | 1696 mm (66,8") |
| Bredd exklusive speglar | 1967 mm (77,4") |
| Bredd inklusive speglar | 2230 mm (87,8") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,25 / 2,82 m² (30,4 kvadratfot) |
| Hjulbas | 3000 mm (118,1") |
| Svängradie | 13 meter (511,8") |
| Tjänstevikt | 2365 kg (5213,9 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 3010 kg (6635,9 lbs) |
| Max taklast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 645 kg (1422,0 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 2500 kg (5511,6 lbs) |
| Bagagevolym | 500 liter (17,7 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1750 liter (61,8 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Valfri funktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Standardfunktion |
| Digital förardisplay | Yes 12,3" |
| Infotainmentskärm | Yes 14,9" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | HERE Technologies |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Unknown |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Valfri funktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Unknown |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Valfri funktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Valfri funktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Valfri funktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| Bruttobatterikapacitet | 76,6 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 71 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 330 V |
| Batterivikt | |
| Paketkonfiguration | |
| Batterityp | Cell till batterimodul |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 148 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 2 m 44 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 67,9 kW |
| Laddningstid 10-100% | 59 m 10 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 64,8 kW |
| Laddningstid 10-80% | 35 m 7 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 84,9 kW |
| Laddningstid 10-90% | 45 m 36 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 74,7 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Funktionell |
| Interiörkvalitet | Premium |
| Mittkonsolens design | Flytande konsol |
| Interiördesign |
Atelier Mokka
Interiörfärger:
Brun
Atelier Oyster
Interiörfärger:
Beige
Svart
Atelier Black
Interiörfärger:
Svart
Atelier Stonegray
Interiörfärger:
Grå
Svart
Suite Castanea
Interiörfärger:
Röd
Svart
Suite Amido
Interiörfärger:
Svart
M Sport interior design Black/Atlas Grey
Interiörfärger:
Svart
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 8 (10) |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Valfri funktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Valfri funktion |
| Sätesventilation | Valfri funktion |
| Massagefunktion | Valfri funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Valfri funktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 7 |
| Fälgalternativ | 5 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
255/55R20 / 255/55R20 255/50R21 / 255/50R21 275/40R22 / 275/40R22 |
| Tillgängliga klimatsystem | 2 (standard, comfort) |
| Klimatzoner | standard:LeftFirstRow RightFirstRow/comfort:LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Valfri funktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | My BMW |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | Yes |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | Yes |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |