| Model |
|
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karrosseritype | SUV |
| Verdenspremiere | onsdag den 17. marts 2021 |
| Leveringsstart | december 2021 |
| Modelstatus | Udfaset |
| WLTP-rækkevidde | 425-372 km (264-231 miles) |
| WLTP-forbrug | 16,71-19,09 kWh/100km (3,7-3,3 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 19,3-22,5 kWh/100km (3,2-2,8 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 16,5 kWh/100km(3,8 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 430 km (267 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 19,5 kWh/100km(3,2 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 364 km (226 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 22,5 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 316 km (196 miles) |
| Topfart | 200 kph (124 mph) |
| Spidseffekt | 240 kW (326,3 hp / 321,8 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 630 nm (464,9 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 6,1 s |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel og en motor på bagaksel |
| Motorteknologi | WRSM |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive (4 stempler) |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Forreste skivediameter | 348 mm (13,70") |
| Bageste skivediameter | 330 mm (12,99") |
| Type forreste skive | Støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Hold eller Roll |
| Lift-up-regenereringsniveauer | High / Moderate / Low |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 2 (Standard / Adaptive Air Suspension) |
| Affjedringstype foran | Double wishbone / Double wishbone |
| Affjedringstype bagtil | Multilink / Multilink |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder / Luftfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder / Luftfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Standardfunktion |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Standardfunktion |
| Justerbar højde foran | Unknown |
| Justerbar højde bagtil | Unknown |
| Frihøjde | 202 mm (7,95") / 193 - 223 mm (7,60" - 8,78") |
| Længde | 4953 mm (195,0") |
| Højde | 1696 mm (66,8") |
| Bredde uden spejle | 1967 mm (77,4") |
| Bredde inkl. spejle | 2230 mm (87,8") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,25 / 2,82 m² (30,4 sq ft) |
| Akselafstand | 3000 mm (118,1") |
| Vendediameter | 13 meter (511,8") |
| Egenvægt | 2365 kg (5213,9 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 3010 kg (6635,9 lbs) |
| Maksimal taglast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 645 kg (1422,0 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 2500 kg (5511,6 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 500 liter (17,7 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1750 liter (61,8 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og knapper |
| Head-up display | Valgfri funktion |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Standardfunktion |
| Digitalt førerdisplay | Yes 12,3" |
| Infotainment-skærm | Yes 14,9" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | HERE Technologies |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | Unknown |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Valgfri funktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Unknown |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Valgfri funktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Valgfri funktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Valgfri funktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | N/A |
| Bruttobatterikapacitet | 76,6 kWh |
| Netto batterikapacitet | 71 kWh |
| Katodematerialer | NMC |
| Nominel spænding | 330 V |
| Batterivægt | |
| Pakkeopsætning | |
| Batteritype | Celle til modul |
| Batterikemi | NMC |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 148 kW |
| Ladetid 0–100% | 1 h 2 m 44 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 67,9 kW |
| Ladetid 10–100% | 59 m 10 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 64,8 kW |
| Ladetid 10–80% | 35 m 7 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 84,9 kW |
| Ladetid 10–90% | 45 m 36 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 74,7 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Ikke tilgængelig |
| Interiørkategori | Funktionel |
| Interiørkvalitet | Premium |
| Konsoldesign | Flydende konsol |
| Interiørdesign |
Atelier Mokka
Interiørfarver:
Brun
Atelier Oyster
Interiørfarver:
Beige
Sort
Atelier Black
Interiørfarver:
Sort
Atelier Stonegray
Interiørfarver:
Grå
Sort
Suite Castanea
Interiørfarver:
Rød
Sort
Suite Amido
Interiørfarver:
Sort
M Sport interior design Black/Atlas Grey
Interiørfarver:
Sort
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 8 (10) |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standard elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig |
| Hukommelse | Valgfri funktion |
| Elektrisk lændestøttejustering | Valgfri funktion |
| Sædeventilation | Valgfri funktion |
| Massagefunktion | Valgfri funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Ikke tilgængelig |
| Sædevarme | Valgfri funktion, ydersæder |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 7 |
| Fælgalternativer | 5 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
255/55R20 / 255/55R20 255/50R21 / 255/50R21 275/40R22 / 275/40R22 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 2 (standard, comfort) |
| Klimazoner | standard:LeftFirstRow RightFirstRow/comfort:LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Valgfri funktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Standardfunktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | My BMW |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | Yes |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | Yes |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | Yes |