| Model | BYD Seal 07 EV MY2026 |
|---|---|
| Starting price | ~$26,586 (China) |
| Body type | Sedan |
| World premiere | Thursday, March 5, 2026 |
| Delivery start | March 2026 |
| Model status | In production |
| WLTP range | |
| WLTP consumption | |
| WLTP consumption with charging loss | |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | 705 km (438 miles) |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | |
| Top speed | 200 kph (124 mph) |
| Peak power | 240 kW (326.3 hp / 321.8 bhp) |
| Electrical torque output | 380 nm (280.4 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 6.5 s |
| Drive type | RWD |
| Motor setup | One motor rear axle |
| Motor technology | |
| Front brake type | Fixed caliper disc |
| Rear brake type | Floating caliper disc |
| Front disc diameter | |
| Rear disc diameter | |
| Front disc type | Cast iron |
| Rear disc type | Cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Creep |
| Lift-up-regen levels | Normal / High |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 () |
| Suspension type front | Double wishbone |
| Suspension type rear | Multi-link |
| Spring type front | Coil Spring |
| Spring type rear | Coil Spring |
| Adaptive damping front | Standard feature |
| Adaptive damping rear | Standard feature |
| Adjustable height front | Not Available |
| Adjustable height rear | Not Available |
| Ground clearance | 150 mm (5.91") |
| Length | 4995 mm (196.7") |
| Height | 1495 mm (58.9") |
| Width excluding mirrors | 1910 mm (75.2") |
| Width including mirrors | 2090 mm (82.3") |
| Drag coefficient / Frontal area | 0.219 / Unknown |
| Wheelbase | 2900 mm (114.2") |
| Turning circle | 11.4 meter (448.8") |
| Curb weight | 1940 kg (4277.0 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 2501 kg (5513.8 lbs) |
| Max roof cargo | 0 kg (0.0 lbs) |
| Maximum load including weight driver | 561 kg (1236.8 lbs) |
| Max trailer weight braked | N/A |
| Trunk capacity | 402 liter (14.2 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | |
| HMI type | Screen focus with stalks and limited buttons |
| Head-up display | Standard feature |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Not Available |
| Digital driver display | Yes 10.25" |
| Infotainment screen | Yes 15.6" |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Standard feature |
| Android Auto support | Standard feature |
| Map provider | |
| Online map updates | Unknown |
| Real time traffic | Unknown |
| Route planning with charging planning | Unknown |
| Satellite image map | Unknown |
| Voice controlled | Unknown |
| Voice guiding | Unknown |
| LED matrix headlights | Not Available |
| Auto dimming headlights | Not Available |
| Cornering lights | Not Available |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Optional feature |
| Cross traffic alert (CTA) | Optional feature |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Standard feature |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Standard feature |
| Exit warning | Not Available |
| Forward Collision Warning | Standard feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Not Available |
| Ultrasonic sensors | — |
| Cameras | — |
| Radar sensors | — |
| Lidar sensors | — |
| en Sensors.Processors | — |
| Battery gross | 69.07 kWh |
| Battery net | 66 kWh |
| Cathode Materials | LFP |
| Nominal voltage | 400 V |
| Battery weight | 480 kg (1058.2 lbs) |
| Pack configuration | — |
| Battery type | Prismatic |
| Battery chemistry | LFP |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 240 kW |
| Charging time 0 - 100% | 37 m 2 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 106.9 kW |
| Charging time 10-100% | 34 m 7 s |
| Average charging speed 10-100% | 104.4 kW |
| Charging time 10-80% | 14 m 13 s |
| Average charging speed 10-80% | 194.8 kW |
| Charging time 10-90% | 18 m 12 s |
| Average charging speed 10-90% | 174.0 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Not Available |
| Manual battery heating | Not Available |
| Interior category | — |
| Interior quality | en Interior.Quality.NotSet |
| Console design | — |
| Interior design | |
| Storage | N/A |
| Seating capacity | 5 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | 6 |
| Seat depth adjustment | Standard electric feature |
| Seat height adjustment | Standard electric feature |
| Backrest angle adjustment | Standard electric feature |
| Seat cushion angle adjustment | Unknown |
| Height adjustable headrest | Not Available |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Not Available |
| Memory | Standard driver, not available passenger |
| Electric lumbar adjustment | Standard electric feature |
| Seat ventilation | Standard feature |
| Massage function | Not Available |
| Backrest angle adjustment | Unknown |
| Seat heating | Not Available |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Not Available |
| Paint colors | 6 |
| Wheel options | 1 |
| Wheel size (front/rear) |
265/40R22 / 265/40R22 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Unknown |
| Camping mode | Unknown |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Standard feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Unknown |
| Alarm system | Unknown |
| Dash cam | Unknown |
| Parking surveillance | Unknown |
| App name | BYD App |
| Change charging target | Unknown |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | Unknown |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | Unknown |
| Schedule charging | Unknown |
| See driving history | Unknown |
| Trigger horn/lights | Unknown |