| Model | BYD Seal 07 EV MY2026 |
|---|---|
| Startpris | ~kr288,978 (Kina) |
| Karossform | Sedan |
| Världspremiär | torsdag 5 mars 2026 |
| Leveransstart | mars 2026 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | |
| WLTP-förbrukning | |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | 705 km (438 miles) |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | |
| Toppfart | 200 km/h (124 mph) |
| Toppeffekt | 240 kW (326,3 hp / 321,8 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 380 nm (280,4 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 6,5 s |
| Drivtyp | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor bakaxel |
| Motorteknik | |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva |
| Diameter främre bromsskiva | |
| Diameter bakre bromsskiva | |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Creep-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Normal / High |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 () |
| Fjädringstyp fram | Dubbel triangellänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 150 mm (5,91") |
| Length | 4995 mm (196,7") |
| Height | 1495 mm (58,9") |
| Bredd exklusive speglar | 1910 mm (75,2") |
| Bredd inklusive speglar | 2090 mm (82,3") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,219 / Unknown |
| Hjulbas | 2900 mm (114,2") |
| Svängradie | 11,4 meter (448,8") |
| Tjänstevikt | 1940 kg (4277,0 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2501 kg (5513,8 lbs) |
| Max taklast | 0 kg (0,0 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 561 kg (1236,8 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | Ej tillgängligt |
| Bagagevolym | 402 liter (14,2 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och begränsade knappar |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 10,25" |
| Infotainmentskärm | Yes 15,6" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | |
| Online kartuppdateringar | Unknown |
| Trafik i realtid | Unknown |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Unknown |
| Satellitkarta | Unknown |
| Röststyrd | Unknown |
| Röstvägledning | Unknown |
| LED Matrix-strålkastare | Inte tillgänglig |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Inte tillgänglig |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Valfri funktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Valfri funktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Inte tillgänglig |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Inte tillgänglig |
| Ultraljudssensorer | — |
| Kameror | — |
| Radarsensorer | — |
| LiDAR-sensorer | — |
| sv Sensors.Processors | — |
| Bruttobatterikapacitet | 69,07 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 66 kWh |
| Katodmaterial | LFP |
| Nominell spänning | 400 V |
| Batterivikt | 480 kg (1058,2 lbs) |
| Paketkonfiguration | — |
| Batterityp | Prismatisk |
| batterikemi | LFP |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 240 kW |
| Laddningstid 0-100% | 37 m 2 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 106,9 kW |
| Laddningstid 10-100% | 34 m 7 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 104,4 kW |
| Laddningstid 10-80% | 14 m 13 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 194,8 kW |
| Laddningstid 10-90% | 18 m 12 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 174,0 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Inte tillgänglig |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | — |
| Interiörkvalitet | sv Interior.Quality.NotSet |
| Mittkonsolens design | — |
| Interiördesign | |
| Förvaring | Ej tillgängligt |
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 6 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Okänd |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Standard förare, passagerarsäte inte tillgängligt |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Okänd |
| Värmesäten | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Inte tillgänglig |
| Lackfärger | 6 |
| Fälgalternativ | 1 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
265/40R22 / 265/40R22 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Unknown |
| Campingläge | Unknown |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Unknown |
| Larmsystem | Unknown |
| Dashcam | Unknown |
| Parkeringsövervakning | Unknown |
| App-namn | BYD App |
| Ändra laddningsmål | Unknown |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | Unknown |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | Unknown |
| Schemalägg laddning | Unknown |
| Se körhistorik | Unknown |
| Aktivera signalhorn/ljus | Unknown |