| Model | BYD Seal 07 EV MY2026 |
|---|---|
| Lähtöhinta | ~€24,617 (Kiina) |
| Kori | Sedan |
| Maailmanensi-ilta | torstai 5. maaliskuuta 2026 |
| Toimitusten aloitus | maaliskuu 2026 |
| Mallin tila | Tuotannossa |
| WLTP-toimintamatka | |
| WLTP-kulutus | |
| WLTP-kulutus lataushäviöllä | |
| EPA-toimintamatka | |
| EPA-kulutus | |
| Perusvarustetason CLTC-toimintamatka | 705 km (438 maili) |
| 90 km/h (56 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | |
| 90 km/h (56 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | |
| 70 mph (112 km/h) kulutus täydellisissä olosuhteissa | |
| 70 mph (112 km/h) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | |
| 120 km/h (75 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | |
| 120 km/h (75 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | |
| Huippunopeus | 200 km/h (124 mp/h) |
| Huipputeho | 240 kW (326,3 hv / 321,8 bhp) |
| Sähköinen vääntömomentti | 380 nm (280,4 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 6,5 s |
| Vetotapa | RWD |
| Moottoriasettelu | Yksi moottori takakselilla |
| Moottoritekniikka | |
| Etujarrun tyyppi | Kiinteä satulalevyjarru |
| Takajarrun tyyppi | Liukuvasatulainen levyjarru |
| Etulevyn halkaisija | |
| Takalevyn halkaisija | |
| Etujarrulevyn tyyppi | Valurauta |
| Takalevyn tyyppi | Valurauta |
| Sekajarrutus (rekuperointi jarrupolkimella) | |
| Lift-up-rekuperointi (yksipoljinajo) | |
| Lift-up-rekuperoinnin pysäytystila(t) | Creep-tila |
| Lift-up-rekuperoinnin tasot | Normal / High |
| Rullaus-tila | |
| Mukautuva rekuperointi rullatessa | |
| Jousitusvaihtoehtojen määrä | 1 () |
| Etujousitus | Kaksoistukivarsi |
| Takajousitus | Monilinkki |
| Etujousen tyyppi | Kierrejousi |
| Takajousen tyyppi | Kierrejousi |
| Mukautuva etuaiskunvaimennus | Vakio-ominaisuus |
| Mukautuva takainen vaimennus | Vakio-ominaisuus |
| Etukorkeuden säätö | Ei saatavilla |
| Takakorkeuden säätö | Ei saatavilla |
| Maavara | 150 mm (5,91") |
| Pituus | 4995 mm (196,7") |
| Korkeus | 1495 mm (58,9") |
| Leveys ilman peilejä | 1910 mm (75,2") |
| Leveys peileineen | 2090 mm (82,3") |
| Ilmanvastuskerroin / Poikkipinta-ala | 0,219 / Unknown |
| Akseliväli | 2900 mm (114,2") |
| Kääntösäde | 11,4 metri (448,8") |
| Omamassa | 1940 kg (4277,0 lbs) |
| Suurin sallittu kokonaismassa (GVWR) | 2501 kg (5513,8 lbs) |
| Katon kuormaraja | 0 kg (0,0 lbs) |
| Maksimikuorma kuljettajan paino mukaan lukien | 561 kg (1236,8 lbs) |
| Suurin jarrullinen perävaunumassa | Ei saatavilla |
| Tavaratilan tilavuus | 402 litra (14,2 kuutiojalka) |
| Tavaratilan tilavuus, kun kaikki takapenkit on käännetty alas | |
| HMI-tyyppi | Näyttö keskittyy ohjaussankoihin ja rajoitettuihin painikkeisiin |
| Head-up-näyttö | Vakio-ominaisuus |
| Ääniohjaus | Vakio-ominaisuus |
| Eleohjaus | Ei saatavilla |
| Digitaalinen kuljettajan mittaristo | Yes 10,25" |
| Infotainment-näyttö | Yes 15,6" |
| Autonavigointi | Vakio-ominaisuus |
| Apple CarPlay -tuki | Vakio-ominaisuus |
| Android Auto -tuki | Vakio-ominaisuus |
| Karttapalvelu | |
| Verkkokarttapäivitykset | Unknown |
| Reaaliaikainen liikenne | Unknown |
| Reittisuunnittelu lataussuunnittelulla | Unknown |
| Satelliittikartta | Unknown |
| ääniohjattu | Unknown |
| ääniopastus | Unknown |
| LED-matriisi-ajovalot | Ei saatavilla |
| Automaattisesti himmenevät ajovalot | Ei saatavilla |
| Kulmavalot | Ei saatavilla |
| Kääntyvät ajovalot | Ei saatavilla |
| Ajovalojen pesurit | Ei saatavilla |
| ABS (lukkiutumaton jarrujärjestelmä) | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäjarrutus | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäohjaus | Valinnainen ominaisuus |
| Risteävän liikenteen varoitin (CTA) | Valinnainen ominaisuus |
| Risteävän liikenteen varoitus takana (RCTA) | Vakio-ominaisuus |
| Väsymysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| ESC/ESP (ajonvakautus) | Vakio-ominaisuus |
| Kuolleen kulman valvonta | Vakio-ominaisuus |
| Poistumisvaroitus | Ei saatavilla |
| Törmäysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| Kaistalta poistumisen varoitus | Vakio-ominaisuus |
| Kaistanpito | Vakio-ominaisuus |
| Yönäkö | Ei saatavilla |
| Kaistan keskitysavustin (LCA) / Autosteer | Ei saatavilla |
| Ultraäänisensorit | — |
| Kamerat | — |
| Tutkasensorit | — |
| LiDAR-sensorit | — |
| fi Sensors.Processors | — |
| Akun bruttokapasiteetti | 69,07 kWh |
| Akun nettokapasiteetti | 66 kWh |
| Katodimateriaalit | LFP |
| Nimellisjännite | 400 V |
| Akun paino | 480 kg (1058,2 lbs) |
| Akkupaketin kokoonpano | — |
| Akkutyyppi | Prismatic |
| Akun kemia | LFP |
| Latauskäyrä (klikkaa nähdäksesi täysikokoisen) |
|
| Maksimi DC-latausnopeus | 240 kW |
| Latausaika 0–100 % | 37 m 2 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 0–100 % | 106,9 kW |
| Latausaika 10–100 % | 34 m 7 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–100 % | 104,4 kW |
| Latausaika 10–80 % | 14 m 13 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–80 % | 194,8 kW |
| Latausaika 10–90 % | 18 m 12 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–90 % | 174,0 kW |
| Esilämmitys navigoitaessa latausasemalle | Ei saatavilla |
| Manuaalinen akun lämmitys | Ei saatavilla |
| Sisätilaluokka | — |
| Sisätilan laatu | fi Interior.Quality.NotSet |
| Keskikonsolin muotoilu | — |
| Sisätilan muotoilu | |
| Säilytystila | Ei saatavilla |
| Istuimien määrä | 5 |
| eturivin istuimien valinnat | 1 |
| Säätömahdollisuuksien määrä (sis. vaihtoehdot) | 6 |
| Istuimen syvyyden säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuinkorkeuden säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Selkänojan kulman säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuintyynyn kulman säätö | Tuntematon |
| Korkeudeltaan säädettävä niskatuki | Ei saatavilla |
| Pituudeltaan säädettävä niskatuki | Ei saatavilla |
| Säädettävä reisituki | Ei saatavilla |
| Muisti | Vakio-ominaisuus kuljettajalle, ei saatavilla matkustajalle |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuimien tuuletus | Vakio-ominaisuus |
| Hierontatoiminto | Ei saatavilla |
| Selkänojan kulman säätö | Tuntematon |
| Istuinlämmitys | Ei saatavilla |
| Istuimien tuuletus | Ei saatavilla |
| Hierontatoiminto | Ei saatavilla |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Ei saatavilla |
| Taitettavat istuimet | Ei saatavilla |
| Maalivärit | 6 |
| Vannevalinnat | 1 |
| Vanteiden koko (etu/taka) |
265/40R22 / 265/40R22 |
| Saatavilla olevat ilmastointijärjestelmät | 1 |
| Ilmastointivyöhykkeet | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| esilämmitys | Vakio-ominaisuus |
| Lemmikkitila | Unknown |
| Leirintätila | Unknown |
| Turvatyynyt |
|
| Turvavyöt |
|
| Avaimeton kulku | Vakio-ominaisuus |
| Avaimeton käynnistys | Vakio-ominaisuus |
| Puhelin avaimena | Unknown |
| Hälytysjärjestelmä | Unknown |
| Kojelautakamera | Unknown |
| Pysäköintivalvonta | Unknown |
| Sovelluksen nimi | BYD App |
| Vaihda lataustavoitetta | Unknown |
| Näytä auton sijainti | Yes |
| Lukitse/avaa auto | Yes |
| Avaa/sulje ikkunat | Unknown |
| Käynnistyksen/pysäytyksen esilämmitys | Yes |
| Etäpysäköinti | Unknown |
| Ajoita lataus | Unknown |
| Näytä ajohistoria | Unknown |
| Aktivoi äänitorvi/valot | Unknown |