| Model |
|
|---|---|
| Starting price | Unknown |
| Body type | Sedan |
| World premiere | Wednesday, May 20, 2026 |
| Delivery start | December 2026 |
| Model status | Announced |
| WLTP range | 700-597 km (435-371 miles) |
| WLTP consumption | 15.14-17.76 kWh/100km (4.1-3.5 mi/kWh ) |
| WLTP consumption with charging loss | |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | |
| Top speed | 300 kph (186 mph) |
| Peak power | 375 kW (509.9 hp / 502.9 bhp) (600 kW (815.8 hp / 804.6 bhp) with boost) |
| Electrical torque output | 1800 nm (1328.4 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 2.8 s |
| Drive type | AWD |
| Motor setup | One motor front and two motors rear axle |
| Motor technology | AFPM |
| Front brake type | Fixed caliper disc |
| Rear brake type | Fixed caliper disc |
| Front disc diameter | |
| Rear disc diameter | |
| Front disc type | Ceramic |
| Rear disc type | Ventilated cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Roll |
| Lift-up-regen levels | D / D1 / D2 / D3 |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 (AMG ACTIVE RIDE CONTROL) |
| Suspension type front | Multi-link |
| Suspension type rear | Multi-link |
| Spring type front | Air Spring |
| Spring type rear | Air Spring |
| Adaptive damping front | Standard feature |
| Adaptive damping rear | Standard feature |
| Adjustable height front | Standard feature |
| Adjustable height rear | Standard feature |
| Ground clearance | mm (") |
| Length | 5094 mm (200.6") |
| Height | 1411 mm (55.6") |
| Width excluding mirrors | 1959 mm (77.1") |
| Width including mirrors | mm (") |
| Drag coefficient / Frontal area | 0.22 / 2.44 m² (26.3 sq ft) |
| Wheelbase | 3040 mm (119.7") |
| Turning circle | Unknown |
| Curb weight | 2460 kg (5423.4 lbs) |
| Max weight (GVWR) | kg ( lbs) |
| Max roof cargo | |
| Maximum load including weight driver | |
| Max trailer weight braked | N/A |
| Trunk capacity | 507 liter (17.9 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | |
| HMI type | Screen focus with stalks and limited buttons |
| Head-up display | Optional feature |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Not Available |
| Digital driver display | No |
| Infotainment screen | No |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Standard feature |
| Android Auto support | Standard feature |
| Map provider | HERE |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | Yes |
| Satellite image map | Yes |
| Voice controlled | Yes |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Standard feature |
| Auto dimming headlights | Standard feature |
| Cornering lights | Standard feature |
| Swiveling headlights | Standard feature |
| Headlight washers | Standard feature |
| Anti-Lock Braking System | Unknown |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Unknown |
| Cross traffic alert (CTA) | Unknown |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Standard feature |
| Drowsiness Alert | Unknown |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Unknown |
| Exit warning | Standard feature |
| Forward Collision Warning | Standard feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Unknown |
| Night Vision | Unknown |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Standard feature |
| Ultrasonic sensors |
|
| Cameras |
|
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors | — |
| ADAS processors | — |
| Battery gross | 114 kWh |
| Battery net | 106 kWh |
| Cathode Materials | NCMA |
| Nominal voltage | 800 V |
| Battery weight | — |
| Pack configuration | — |
| Battery type | Cylindrical |
| Battery chemistry | NCMA |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 600 kW |
| Charging time 0 - 100% | 35 m 14 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 180.5 kW |
| Charging time 10-100% | 33 m 38 s |
| Average charging speed 10-100% | 170.1 kW |
| Charging time 10-80% | 12 m 47 s |
| Average charging speed 10-80% | 348.2 kW |
| Charging time 10-90% | 18 m 13 s |
| Average charging speed 10-90% | 279.2 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Standard feature |
| Manual battery heating | Standard feature |
| Interior category | — |
| Interior quality | en Interior.Quality.NotSet |
| Console design | — |
| Interior design |
Interior colors:
en common.color.NotSet
|
| Storage | N/A |
| Seating capacity | |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | N/A |
| Seat depth adjustment | Unknown |
| Seat height adjustment | Unknown |
| Backrest angle adjustment | Unknown |
| Seat cushion angle adjustment | Unknown |
| Height adjustable headrest | Unknown |
| Length adjustable headrest | Unknown |
| Adjustable thigh support | Unknown |
| Memory | Unknown |
| Electric lumbar adjustment | Unknown |
| Seat ventilation | Unknown |
| Massage function | Unknown |
| Backrest angle adjustment | Unknown |
| Seat heating | Unknown |
| Seat ventilation | Unknown |
| Massage function | Unknown |
| Electric lumbar adjustment | Unknown |
| Foldable seats | Unknown |
| Paint colors | 1 |
| Wheel options | 1 |
| Wheel size (front/rear) |
R / R |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | |
| Preclimatization | Unknown |
| Pet mode | Unknown |
| Camping mode | Unknown |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Standard feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Standard feature |
| Alarm system | Standard feature |
| Dash cam | Optional feature |
| Parking surveillance | Optional feature |
| App name | Mercedes me |
| Change charging target | Yes |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | Yes |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | Yes |
| Schedule charging | Yes |
| See driving history | Yes |
| Trigger horn/lights | Yes |