| Model |
|
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karrosseritype | Sedan |
| Verdenspremiere | onsdag den 20. maj 2026 |
| Leveringsstart | december 2026 |
| Modelstatus | Annonceret |
| WLTP-rækkevidde | 700-597 km (435-371 miles) |
| WLTP-forbrug | 15,14-17,76 kWh/100km (4,1-3,5 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | |
| Topfart | 300 kph (186 mph) |
| Spidseffekt | 375 kW (509,9 hp / 502,9 bhp) (600 kW (815,8 hp / 804,6 bhp) med boost) |
| Elektrisk drejningsmoment | 1800 nm (1328,4 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 2,8 s |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor foran og to motorer på bagaksel |
| Motorteknologi | AFPM |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive |
| Type bagbremse | Fast bremsekaliber-skive |
| Forreste skivediameter | |
| Bageste skivediameter | |
| Type forreste skive | Keramisk |
| Type bagbremsskiver | Ventileret støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Roll |
| Lift-up-regenereringsniveauer | D / D1 / D2 / D3 |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (AMG ACTIVE RIDE CONTROL) |
| Affjedringstype foran | Multilink |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Luftfjeder |
| Fjedertype bagtil | Luftfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Standardfunktion |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Standardfunktion |
| Justerbar højde foran | Standardfunktion |
| Justerbar højde bagtil | Standardfunktion |
| Frihøjde | mm (") |
| Længde | 5094 mm (200,6") |
| Højde | 1411 mm (55,6") |
| Bredde uden spejle | 1959 mm (77,1") |
| Bredde inkl. spejle | mm (") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,22 / 2,44 m² (26,3 sq ft) |
| Akselafstand | 3040 mm (119,7") |
| Vendediameter | Unknown |
| Egenvægt | 2460 kg (5423,4 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | kg ( lbs) |
| Maksimal taglast | |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | |
| Maks. påhængsvægt med bremse | N/A |
| Bagagerumskapacitet | 507 liter (17,9 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og begrænsede knapper |
| Head-up display | Valgfri funktion |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | No |
| Infotainment-skærm | No |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | HERE |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | Yes |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Standardfunktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Standardfunktion |
| Svingbare forlygter | Standardfunktion |
| Forlygtevaskere | Standardfunktion |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Unknown |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Unknown |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Unknown |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Unknown |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Unknown |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Unknown |
| Natkamera | Unknown |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| da Sensors.Processors | — |
| Bruttobatterikapacitet | 114 kWh |
| Netto batterikapacitet | 106 kWh |
| Katodematerialer | NCMA |
| Nominel spænding | 800 V |
| Batterivægt | — |
| Pakkeopsætning | — |
| Batteritype | Cylindrical |
| Batterikemi | NCMA |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 600 kW |
| Ladetid 0–100% | 35 m 14 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 180,5 kW |
| Ladetid 10–100% | 33 m 38 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 170,1 kW |
| Ladetid 10–80% | 12 m 47 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 348,2 kW |
| Ladetid 10–90% | 18 m 13 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 279,2 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Standardfunktion |
| Interiørkategori | — |
| Interiørkvalitet | da Interior.Quality.NotSet |
| Konsoldesign | — |
| Interiørdesign |
Interiørfarver:
da common.color.NotSet
|
| Opbevaring | N/A |
| Antal siddepladser | |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | N/A |
| Justering af sædedybde | Ukendt |
| Justering af sædehøjde | Ukendt |
| Justering af ryglænsvinkel | Ukendt |
| Justering af sædepudevinkel | Ukendt |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ukendt |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ukendt |
| Justerbar lårstøtte | Ukendt |
| Hukommelse | Ukendt |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ukendt |
| Sædeventilation | Ukendt |
| Massagefunktion | Ukendt |
| Justering af ryglænsvinkel | Ukendt |
| Sædevarme | Ukendt |
| Sædeventilation | Ukendt |
| Massagefunktion | Ukendt |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ukendt |
| Nedfældelige sæder | Ukendt |
| Lakfarver | 1 |
| Fælgalternativer | 1 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
R / R |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | |
| Forklimatisering | Unknown |
| Kæledyrstilstand | Unknown |
| Campingtilstand | Unknown |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Standardfunktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Valgfri funktion |
| Parkeringsovervågning | Valgfri funktion |
| Appnavn | Mercedes me |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | Yes |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | Yes |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | Yes |