Porsche Taycan Turbo GT Weissach specifikationer
EVKX.net tillhandahåller kompletta specifikationer för Porsche Taycan Turbo GT Weissach.
Sedan · AWD · 2 säten · 800V arkitektur
Prestanda & Drivlina
Prestanda
Acceleration, toppfart och effektspecifikationer
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
| Toppeffekt | 760 kW (1033 hp / 1019 bhp) |
| Toppeffekt med boost | 760 kW (1033 hp / 1019 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | Okänd |
| Elektriskt vridmoment med boost | 1240 Nm (915 lb-ft) |
| Toppfart | 305 km/h (190 mph) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | s |
| 0-100 km/h (0-62 mph) med boost | 2,2 s |
Effekt & vridmoment
Toppfart & acceleration
Fjädring
Adaptive Features
Height Adjustment
Ground Clearance
Component Types
Batteri, Räckvidd & Laddning
Batteri & laddning
Batterispecifikationer och laddningsmöjligheter
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
|
105
kWh
|
|
|
97
kWh
|
|
|
320
kW
|
|
|
Antal moduler
|
33 |
| 198s2p | |
|
729
V
|
|
|
Katodmaterial
|
NMC |
Laddport
Specifikationer för laddportar per region
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
|
Placering av laddport
|
Höger fram sida |
|
Typ av laddport Europa
|
CCS2
|
|
Typ av laddport Nordamerika
|
CCS1
|
|
Typ av laddport Kina
|
GBT
|
|
Typ av laddport Japan
|
CHAdeMO
|
|
Typ av laddport Oceanien (Australien, Nya Zeeland ++)
|
CCS2
|
Räckvidd & Förbrukning
Räckviddsuppskattningar och energiförbrukningsdata
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
|
Basnivå WLTP-räckvidd
Learn more
|
556
km
|
|
Basnivå WLTP-förbrukning
Learn more
|
17,4
kWh/100km
|
|
Basnivå WLTP-förbrukning med laddförluster
Learn more
|
20,7
kWh/100km
|
|
Toppnivå WLTP-räckvidd
Learn more
|
550
km
|
|
Toppnivå WLTP-förbrukning
Learn more
|
17,6
kWh/100km
|
|
Toppnivå WLTP-förbrukning med laddförluster
Learn more
|
21,6
kWh/100km
|
Dimensioner, Bagage & Exteriör
Dimensioner
Grundläggande mått
Hjulbas & spårvidd
Aerodynamik
Markfrigång & svängradie
Lastkapacitet och dragförmåga
Vikt-, lastkapacitets- och bogseringsspecifikationer
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
|
2225 kg (4905 lbs)
|
|
|
2470 kg (5445 lbs)
|
|
|
245 kg (540 lbs)
|
|
|
0 kg (0 lbs)
|
|
|
366 liter (13 cu-ft)
|
|
|
Okänd
|
|
|
81 liter (3 cu-ft)
|
|
|
Okänd
|
|
|
Okänd
|
|
|
Maximal vikt på dragkula
|
Okänd
|
Viktspecifikationer
Lastkapacitet
Dragkapacitet
Exteriör
Lackfärger
Interiör, Reglage & Infotainment
Interiör
Framsäten
Comfortseats with memory
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Racing
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Mittkonsoler
Mittkonsol i första raden
UI och kontroller
Specifikationer för användargränssnitt och kontroller
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
| Head-up display | Inte tillgänglig |
| Röststyrning | Ja, standardutrustning |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Android Auto-stöd | Ja, standardutrustning |
| Apple CarPlay-stöd | Ja, standardutrustning |
| Inbordsnavigering | Ja, standardutrustning |
| Tillgängliga skärmlayouter | 1 |
Gränssnittskontroller
Smartphoneintegration
Infotainment
Porsche Sound Package Plus
Ljudsystem
BOSE® Surround Sound System
Ljudsystem
Förarassistans
Förarassistans
Avancerade säkerhets- och förarassistansfunktioner
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
| Ja, standardutrustning | |
| Ja, standardutrustning | |
| Ja, standardutrustning | |
| Ja, valfri utrustning | |
| Ja, valfri utrustning | |
| Inte tillgänglig | |
|
Nedfartsassistans
|
Ja, standardutrustning |
|
Backstartassistans
|
Ja, standardutrustning |
| Ja, standardutrustning | |
| Ja, standardutrustning | |
|
Antispinnkontroll
|
Ja, standardutrustning |
|
Krockundvikande vid vänstersväng
|
Ja, valfri utrustning |
| Ja, valfri utrustning | |
| Ja, standardutrustning | |
|
Temperaturvarning
|
Ja, standardutrustning |
| Inte tillgänglig | |
| Ja, standardutrustning | |
| Ja, standardutrustning | |
| Ja, valfri utrustning | |
| Inte tillgänglig |
Sensorer & kameror
Fordonssensorer och kamerasystem
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
|
|
|
|
|
|
| Ej tillgängligt | |
|
ADAS-processorer
|
Mer information
Utforska denna elbil
Alternativa modeller
På den snabbt växande elbilsmarknaden har EVKX.net identifierat flera alternativ till Porsche Taycan Turbo GT Weissach som är värda att överväga baserat på funktioner, specifikationer och pris.
Lucid Air Sapphire
Xiaomi SU7 Ultra
Jämför dessa fordon
Mest sålda elbilar i Sverige
november 2025 · Month