Audi Q4 50 e-tron quattro specifikationer
EVKX.net tillhandahåller kompletta specifikationer för Audi Q4 50 e-tron quattro.
Prestanda
Acceleration, toppfart och effektspecifikationer
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
| Toppeffekt | 195 kW (265 hp / 261 bhp) |
| Toppeffekt med boost | 220 kW (299 hp / 295 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 425 Nm (314 lb-ft) |
| Elektriskt vridmoment med boost | 460 Nm (339 lb-ft) |
| Toppfart | 180 km/h (112 mph) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 6,9 s |
| 0-100 km/h (0-62 mph) med boost | 6,2 s |
Effekt & vridmoment
Toppfart & acceleration
Räckvidd & Förbrukning
Räckviddsuppskattningar och energiförbrukningsdata
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
|
Basnivå WLTP-räckvidd
Learn more
|
491
km
|
|
Basnivå WLTP-förbrukning
Learn more
|
15,7
kWh/100km
|
|
Basnivå WLTP-förbrukning med laddförluster
Learn more
|
17,9
kWh/100km
|
|
Toppnivå WLTP-räckvidd
Learn more
|
409
km
|
|
Toppnivå WLTP-förbrukning
Learn more
|
18,8
kWh/100km
|
|
Toppnivå WLTP-förbrukning med laddförluster
Learn more
|
21,4
kWh/100km
|
Batteri & laddning
Batterispecifikationer och laddningsmöjligheter
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
|
82
kWh
|
|
|
77
kWh
|
|
|
175
kW
|
|
|
Antal moduler
|
12 |
| 96s3p | |
|
350
V
|
|
|
Katodmaterial
|
NMC |
Laddport
Specifikationer för laddportar per region
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
|
Specifikation
|
RightRearSide |
|
Typ av laddport Europa
|
CCS2
|
|
Typ av laddport Nordamerika
|
CCS1
|
|
Typ av laddport Kina
|
GBT
|
|
Typ av laddport Oceanien (Australien, Nya Zeeland ++)
|
CCS2
|
Dimensioner
Grundläggande mått
Hjulbas & spårvidd
Aerodynamik
Markfrigång & svängradie
Lastkapacitet och dragförmåga
Vikt-, lastkapacitets- och bogseringsspecifikationer
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
|
2135 kg (4707 lbs)
|
|
|
2720 kg (5997 lbs)
|
|
|
585 kg (1290 lbs)
|
|
|
75 kg (165 lbs)
|
|
|
520 liter (18 cu-ft)
|
|
|
1490 liter (53 cu-ft)
|
|
|
liter ( cu-ft)
|
|
|
1200 kg (2646 lbs)
|
|
|
750 kg (1653 lbs)
|
|
|
Maximal vikt på dragkula
|
75 kg (165 lbs)
|
Viktspecifikationer
Lastkapacitet
Dragkapacitet
Fjädring
Modellen erbjuder 2 fjädringsvarianter
standard
Adaptive Features
Height Adjustment
Ground Clearance
Component Types
sport
Adaptive Features
Height Adjustment
Ground Clearance
Component Types
Interiör
Framsäten
standard
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
sport
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Andra radens säten
standard
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
optional
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Mittkonsoler
Mittkonsol i första raden
Förarassistans
Avancerade säkerhets- och förarassistansfunktioner
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
| Ja (Audi Active Lane Assist), standardutrustning | |
| Ja (Audi Active Lane Assist), standardutrustning | |
| Ja, standardutrustning | |
| Ja, valfri utrustning | |
| Ja, valfri utrustning | |
| Inte tillgänglig | |
|
Nedfartsassistans
|
Inte tillgänglig |
|
Backstartassistans
|
Ja, standardutrustning |
| Ja, standardutrustning | |
| Ja (Audi Pre sense front), standardutrustning | |
|
Antispinnkontroll
|
Ja, standardutrustning |
|
Krockundvikande vid vänstersväng
|
Ja (Audi Turn Assist), valfri utrustning |
| Ja (Audi Collision Avoidance Assist), valfri utrustning | |
| Ja, standardutrustning | |
|
Temperaturvarning
|
Ja, standardutrustning |
| Ja (Audi Collision Avoidance Assist), valfri utrustning | |
| Ja (Audi Efficency Assist), standardutrustning | |
| Ja (Audi Collision Avoidance Assist), valfri utrustning | |
| Ja (Audi Traffic Sign Recongition), valfri utrustning | |
| Inte tillgänglig |
Sensorer & kameror
Fordonssensorer och kamerasystem
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
|
|
|
|
|
|
| Ej tillgängligt | |
|
sv Sensors.Processors
|
UI och kontroller
Specifikationer för användargränssnitt och kontroller
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
| Head-up display | Ja, valfri utrustning |
| Röststyrning | Ja, standardutrustning |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Android Auto-stöd | Ja (Smartphone Interface), valfri utrustning |
| Apple CarPlay-stöd | Ja (Smartphone Interface), valfri utrustning |
| Inbordsnavigering | Ja (MMI Navigation plus), valfri utrustning |
| Tillgängliga skärmlayouter | 1 |
Gränssnittskontroller
Smartphoneintegration
Infotainment
Audi Sound system
Ljudsystem
Sonos Sound System
Ljudsystem
Exteriör
Lackfärger
Mer information
Alternativa modeller
På den snabbt växande elbilsmarknaden har EVKX.net identifierat flera alternativ till Audi Q4 50 e-tron quattro som är värda att överväga baserat på funktioner, specifikationer och pris.
Volkswagen ID.4 GTX 4MOTION (GEN1)
Jämför dessa fordon
Mest sålda elbilar i Norge
mars 2026 · Month