| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr380,130 (Kina) |
| Karossform | Coupé-SUV |
| Världspremiär | fredag 26 september 2025 |
| Leveransstart | september 2025 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | |
| WLTP-förbrukning | |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | 720 km (448 miles) |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | |
| Toppfart | 180 km/h (112 mph) |
| Toppeffekt | 250 kW (339,9 hp / 335,3 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 425 nm (313,6 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 6,5 s |
| Drivtyp | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor bakaxel |
| Motorteknik | |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 380 mm (14,96") |
| Diameter bakre bromsskiva | 330 mm (12,99") |
| Typ av främre bromsskiva | Ventilerat gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Ventilerat gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Low / Medium / High |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 2 (Coil spring with CDC (standard) / Dual-chamber Magic Carpet air suspension) |
| Fjädringstyp fram | Dubbel triangellänk / Dubbel triangellänk |
| Fjädringstyp bak | Femleddssystem / Femleddssystem |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder / Luftfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder / Luftfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Valfri funktion |
| Adaptiv dämpning bak | Valfri funktion |
| Justerbar höjd fram | Valfri funktion |
| Justerbar höjd bak | Valfri funktion |
| Markfrigång | 170 mm (6,69") / 100 - 220 mm (3,94" - 8,66") |
| Length | 4950 mm (194,9") |
| Height | 1655 mm (65,2") |
| Bredd exklusive speglar | 1935 mm (76,2") |
| Bredd inklusive speglar | mm (") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | Unknown / Unknown |
| Hjulbas | 3000 mm (118,1") |
| Svängradie | 5,85 meter (230,3") |
| Tjänstevikt | 2380 kg (5247,0 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2870 kg (6327,3 lbs) |
| Max taklast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 490 kg (1080,3 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 1500 kg (3306,9 lbs) |
| Bagagevolym | 728 liter (25,7 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1800 liter (63,6 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och begränsade knappar |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Unknown |
| Digital förardisplay | No |
| Infotainmentskärm | No |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Inte tillgänglig |
| Android Auto-stöd | Inte tillgänglig |
| Kartleverantör | Gaode/AutoNavi |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Unknown |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Standardfunktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Standardfunktion |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer |
|
| sv Sensors.Processors |
|
| Bruttobatterikapacitet | 87,3 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 83,0 kWh |
| Katodmaterial | LFP |
| Nominell spänning | 800 V |
| Batterivikt | 622,0 kg (1371,3 lbs) |
| Paketkonfiguration | — |
| Batterityp | Prismatisk |
| batterikemi | LFP |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 500 kW |
| Laddningstid 0-100% | 27 m 21 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 182,0 kW |
| Laddningstid 10-100% | 26 m 7 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 171,5 kW |
| Laddningstid 10-80% | 9 m 41 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 359,9 kW |
| Laddningstid 10-90% | 12 m 42 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 313,5 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Funktionell |
| Interiörkvalitet | Premium |
| Mittkonsolens design | — |
| Interiördesign |
White interior
Interiörfärger:
Vit
Gray-brown interior
Interiörfärger:
Brun
Orange-yellow interior
Interiörfärger:
Gul
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 12 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Standard elektrisk funktion |
| Minnesfunktion | Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Standardfunktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion, yttre säten |
| Värmesäten | Standardfunktion |
| Sätesventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 5 |
| Fälgalternativ | 2 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
255/50R20 / 255/50R20 265/45R21 / 265/45R21 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 3-zone climate control:Front RearLeft RearRight |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Standardfunktion |
| Campingläge | Standardfunktion |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsövervakning | Standardfunktion |
| App-namn | Li Auto App |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | Yes |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | Yes |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |