| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr224,217 (Spanien) |
| Karossform | Halvkombi |
| Världspremiär | måndag 26 februari 2024 |
| Leveransstart | juni 2024 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 220 km (137 miles) |
| WLTP-förbrukning | 11,36 kWh/100km(5,5 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 14,6 kWh/100km(4,3 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 14,0 kWh/100km(4,4 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 179 km (111 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 17,2 kWh/100km(3,6 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 145 km (90 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 23,0 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 109 km (68 miles) |
| Toppfart | 125 km/h (78 mph) |
| Toppeffekt | 48 kW (65,3 hp / 64,4 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 113 nm (83,4 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 13,7 s |
| Drivtyp | FWD |
| Motorkonfiguration | En motor framaxel |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Trumbroms |
| Diameter främre bromsskiva | 238 mm (9,37") |
| Diameter bakre bromsskiva | 170 mm (6,69") |
| Typ av främre bromsskiva | Ventilerat gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Trumbroms |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Roll-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | D / B |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Standard) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Torsionsbalk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 150 mm (5,91") |
| Length | 3701 mm (145,7") |
| Height | 1519 mm (59,8") |
| Bredd exklusive speglar | 1622 mm (63,9") |
| Bredd inklusive speglar | 1767 mm (69,6") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | Unknown / Unknown |
| Hjulbas | 2423 mm (95,4") |
| Svängradie | 9,5 meter (374,0") |
| Tjänstevikt | 984 kg (2169,3 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 1250 kg (2755,8 lbs) |
| Max taklast | |
| Maximal last inklusive förarvikt | 266 kg (586,4 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | Ej tillgängligt |
| Bagagevolym | 308 liter (10,9 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1004 liter (35,5 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Inte tillgänglig |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | No |
| Infotainmentskärm | No |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | TomTom |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Unknown |
| Röststyrd | No |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Inte tillgänglig |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Inte tillgänglig |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Inte tillgänglig |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Inte tillgänglig |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Inte tillgänglig |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Inte tillgänglig |
| Utstigningsvarning | Inte tillgänglig |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Inte tillgänglig |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer | Ej tillgängligt |
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 26,8 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 25 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 262,8 V |
| Batterivikt | 186 kg (410,1 lbs) |
| Paketkonfiguration | 72s1p |
| Batterityp | Prismatisk |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 30 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 19 m 25 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 18,9 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 13 m 57 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 18,3 kW |
| Laddningstid 10-80% | 39 m 6 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 26,9 kW |
| Laddningstid 10-90% | 47 m 32 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 25,2 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Inte tillgänglig |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Funktionell |
| Interiörkvalitet | Budget |
| Mittkonsolens design | — |
| Interiördesign |
Standard
Interiörfärger:
Svart
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 4 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | N/A |
| Justerbart sitsdjup | Standardfunktion |
| Säteshöjdsjustering | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Inte tillgänglig |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 6 |
| Fälgalternativ | 2 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
165/70R14 / 165/70R14 175/60R15 / 175/60R15 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | Manual AC:Car |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Inte tillgänglig |
| Nyckellös start | Inte tillgänglig |
| Använd mobil som nyckel | Inte tillgänglig |
| Larmsystem | Inte tillgänglig |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | My Dacia |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | No |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | No |
| Aktivera signalhorn/ljus | No |