| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr143,250 (Spanien) |
| Karrosseritype | Hatchback |
| Verdenspremiere | mandag den 26. februar 2024 |
| Leveringsstart | juni 2024 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 220 km (137 miles) |
| WLTP-forbrug | 11,36 kWh/100km(5,5 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 14,6 kWh/100km(4,3 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 14,0 kWh/100km(4,4 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 179 km (111 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 17,2 kWh/100km(3,6 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 145 km (90 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 23,0 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 109 km (68 miles) |
| Topfart | 125 kph (78 mph) |
| Spidseffekt | 48 kW (65,3 hp / 64,4 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 113 nm (83,4 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 13,7 s |
| Drivtype | FWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Type bagbremse | Tromlebremse |
| Forreste skivediameter | 238 mm (9,37") |
| Bageste skivediameter | 170 mm (6,69") |
| Type forreste skive | Ventileret støbejern |
| Type bagbremsskiver | Tromlebremse |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Roll |
| Lift-up-regenereringsniveauer | D / B |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (Standard) |
| Affjedringstype foran | MacPherson-hjulophæng |
| Affjedringstype bagtil | Torsionsbjælke |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Ikke tilgængelig |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 150 mm (5,91") |
| Længde | 3701 mm (145,7") |
| Højde | 1519 mm (59,8") |
| Bredde uden spejle | 1622 mm (63,9") |
| Bredde inkl. spejle | 1767 mm (69,6") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | Unknown / Unknown |
| Akselafstand | 2423 mm (95,4") |
| Vendediameter | 9,5 meter (374,0") |
| Egenvægt | 984 kg (2169,3 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 1250 kg (2755,8 lbs) |
| Maksimal taglast | |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 266 kg (586,4 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | N/A |
| Bagagerumskapacitet | 308 liter (10,9 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1004 liter (35,5 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og knapper |
| Head-up display | Ikke tilgængelig |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | No |
| Infotainment-skærm | No |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | TomTom |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | Unknown |
| Stemmestyret | No |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Ikke tilgængelig |
| Auto-dæmpende forlygter | Ikke tilgængelig |
| Kurvelys | Ikke tilgængelig |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Ikke tilgængelig |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Ikke tilgængelig |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Ikke tilgængelig |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Ikke tilgængelig |
| Udstigningsadvarsel | Ikke tilgængelig |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Ikke tilgængelig |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer | N/A |
| LiDAR-sensorer | N/A |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 26,8 kWh |
| Netto batterikapacitet | 25 kWh |
| Katodematerialer | NMC |
| Nominel spænding | 262,8 V |
| Batterivægt | 186 kg (410,1 lbs) |
| Pakkeopsætning | 72s1p |
| Batteritype | Prismatic |
| Batterikemi | NMC |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 30 kW |
| Ladetid 0–100% | 1 h 19 m 25 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 18,9 kW |
| Ladetid 10–100% | 1 h 13 m 57 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 18,3 kW |
| Ladetid 10–80% | 39 m 6 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 26,9 kW |
| Ladetid 10–90% | 47 m 32 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 25,2 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Ikke tilgængelig |
| Manuel batteriopvarmning | Ikke tilgængelig |
| Interiørkategori | Funktionel |
| Interiørkvalitet | Budget |
| Konsoldesign | — |
| Interiørdesign |
Standard
Interiørfarver:
Sort
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 4 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | N/A |
| Justering af sædedybde | Standardfunktion |
| Justering af sædehøjde | Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion |
| Justering af sædepudevinkel | Ikke tilgængelig |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig |
| Hukommelse | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Ikke tilgængelig |
| Sædevarme | Ikke tilgængelig |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 6 |
| Fælgalternativer | 2 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
165/70R14 / 165/70R14 175/60R15 / 175/60R15 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | Manual AC:Car |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Ikke tilgængelig |
| Nøglefri start | Ikke tilgængelig |
| Brug telefon som nøgle | Ikke tilgængelig |
| Alarmsystem | Ikke tilgængelig |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | My Dacia |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | No |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | No |
| Aktiver horn/lygter | No |