| Model | |
|---|---|
| Starting price | ~$20,628 (Spain) |
| Body type | Hatchback |
| World premiere | Monday, February 26, 2024 |
| Delivery start | June 2024 |
| Model status | In production |
| WLTP range | 220 km (137 miles) |
| WLTP consumption | 11.36 kWh/100km(5.5 mi/kWh ) |
| WLTP consumption with charging loss | 14.6 kWh/100km(4.3 mi/kWh ) |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | 14.0 kWh/100km(4.4 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | 179 km (111 miles) |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | 17.2 kWh/100km(3.6 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | 145 km (90 miles) |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 23.0 kWh/100km(2.7 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 109 km (68 miles) |
| Top speed | 125 kph (78 mph) |
| Peak power | 48 kW (65.3 hp / 64.4 bhp) |
| Electrical torque output | 113 nm (83.4 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 13.7 s |
| Drive type | FWD |
| Motor setup | One motor front axle |
| Motor technology | PMSM |
| Front brake type | Floating caliper disc (1 pistons) |
| Rear brake type | Drum brake |
| Front disc diameter | 238 mm (9.37") |
| Rear disc diameter | 170 mm (6.69") |
| Front disc type | Ventilated cast iron |
| Rear disc type | Drum brake |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Roll |
| Lift-up-regen levels | D / B |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 (Standard) |
| Suspension type front | MacPherson strut |
| Suspension type rear | Torsion beam |
| Spring type front | Coil Spring |
| Spring type rear | Coil Spring |
| Adaptive damping front | Not Available |
| Adaptive damping rear | Not Available |
| Adjustable height front | Not Available |
| Adjustable height rear | Not Available |
| Ground clearance | 150 mm (5.91") |
| Length | 3701 mm (145.7") |
| Height | 1519 mm (59.8") |
| Width excluding mirrors | 1622 mm (63.9") |
| Width including mirrors | 1767 mm (69.6") |
| Drag coefficient / Frontal area | Unknown / Unknown |
| Wheelbase | 2423 mm (95.4") |
| Turning circle | 9.5 meter (374.0") |
| Curb weight | 984 kg (2169.3 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 1250 kg (2755.8 lbs) |
| Max roof cargo | |
| Maximum load including weight driver | 266 kg (586.4 lbs) |
| Max trailer weight braked | N/A |
| Trunk capacity | 308 liter (10.9 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 1004 liter (35.5 cu-ft) |
| HMI type | Screen focus with stalks and buttons |
| Head-up display | Not Available |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Not Available |
| Digital driver display | No |
| Infotainment screen | No |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Standard feature |
| Android Auto support | Standard feature |
| Map provider | TomTom |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | Yes |
| Satellite image map | Unknown |
| Voice controlled | No |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Not Available |
| Auto dimming headlights | Not Available |
| Cornering lights | Not Available |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Not Available |
| Cross traffic alert (CTA) | Not Available |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Not Available |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Not Available |
| Exit warning | Not Available |
| Forward Collision Warning | Standard feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Not Available |
| Ultrasonic sensors |
|
| Cameras |
|
| Radar sensors | N/A |
| Lidar sensors | N/A |
| ADAS processors | — |
| Battery gross | 26.8 kWh |
| Battery net | 25 kWh |
| Cathode Materials | NMC |
| Nominal voltage | 262.8 V |
| Battery weight | 186 kg (410.1 lbs) |
| Pack configuration | 72s1p |
| Battery type | Prismatic |
| Battery chemistry | NMC |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 30 kW |
| Charging time 0 - 100% | 1 h 19 m 25 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 18.9 kW |
| Charging time 10-100% | 1 h 13 m 57 s |
| Average charging speed 10-100% | 18.3 kW |
| Charging time 10-80% | 39 m 6 s |
| Average charging speed 10-80% | 26.9 kW |
| Charging time 10-90% | 47 m 32 s |
| Average charging speed 10-90% | 25.2 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Not Available |
| Manual battery heating | Not Available |
| Interior category | Functional |
| Interior quality | Budget |
| Console design | — |
| Interior design |
Standard
Interior colors:
Black
Seat colours: 1
Headliner colours: 1
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 4 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | N/A |
| Seat depth adjustment | Standard feature |
| Seat height adjustment | Not Available |
| Backrest angle adjustment | Standard feature |
| Seat cushion angle adjustment | Not Available |
| Height adjustable headrest | Not Available |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Not Available |
| Memory | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Backrest angle adjustment | Not Available |
| Seat heating | Not Available |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Standard feature |
| Paint colors | 6 |
| Wheel options | 2 |
| Wheel size (front/rear) |
165/70R14 / 165/70R14 175/60R15 / 175/60R15 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | Manual AC:Car |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Not Available |
| Camping mode | Not Available |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Not Available |
| Keyless go | Not Available |
| Use Phone as key | Not Available |
| Alarm system | Not Available |
| Dash cam | Not Available |
| Parking surveillance | Not Available |
| App name | My Dacia |
| Change charging target | Yes |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | No |
| Open/close windows | No |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | No |
| Schedule charging | Yes |
| See driving history | No |
| Trigger horn/lights | No |