| Model | xpeng GX Ultra 2026 |
|---|---|
| Lähtöhinta | ~€41,456 (Kiina) |
| Kori | SUV |
| Maailmanensi-ilta | torstai 23. huhtikuuta 2026 |
| Toimitusten aloitus | toukokuu 2026 |
| Mallin tila | Tuotannossa |
| WLTP-toimintamatka | |
| WLTP-kulutus | |
| WLTP-kulutus lataushäviöllä | |
| EPA-toimintamatka | |
| EPA-kulutus | |
| Perusvarustetason CLTC-toimintamatka | 720 km (448 maili) |
| 90 km/h (56 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | |
| 90 km/h (56 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | |
| 70 mph (112 km/h) kulutus täydellisissä olosuhteissa | |
| 70 mph (112 km/h) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | |
| 120 km/h (75 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | |
| 120 km/h (75 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | |
| Huippunopeus | 200 km/h (124 mp/h) |
| Huipputeho | 430 kW (584,6 hv / 576,6 bhp) |
| Sähköinen vääntömomentti | nm ( ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 4,0 s |
| Vetotapa | AWD |
| Moottoriasettelu | Kaksi moottoria etu- ja takakselilla |
| Moottoritekniikka | |
| Etujarrun tyyppi | fi DriveTrain.Brakes.Front.BrakeType. |
| Takajarrun tyyppi | fi DriveTrain.Brakes.Front.BrakeType. |
| Etulevyn halkaisija | |
| Takalevyn halkaisija | |
| Etujarrulevyn tyyppi | Unknown |
| Takalevyn tyyppi | Unknown |
| Sekajarrutus (rekuperointi jarrupolkimella) | — |
| Lift-up-rekuperointi (yksipoljinajo) | — |
| Lift-up-rekuperoinnin pysäytystila(t) | |
| Lift-up-rekuperoinnin tasot | |
| Rullaus-tila | — |
| Mukautuva rekuperointi rullatessa | — |
| Jousitusvaihtoehtojen määrä | 1 () |
| Etujousitus | |
| Takajousitus | |
| Etujousen tyyppi | Ilmajousi |
| Takajousen tyyppi | Ilmajousi |
| Mukautuva etuaiskunvaimennus | Ei saatavilla |
| Mukautuva takainen vaimennus | Ei saatavilla |
| Etukorkeuden säätö | Vakio-ominaisuus |
| Takakorkeuden säätö | Vakio-ominaisuus |
| Maavara | mm (") |
| Pituus | 5265 mm (207,3") |
| Korkeus | 1800 mm (70,9") |
| Leveys ilman peilejä | 1999 mm (78,7") |
| Leveys peileineen | mm (") |
| Ilmanvastuskerroin / Poikkipinta-ala | 0,255 / Unknown |
| Akseliväli | 3115 mm (122,6") |
| Kääntösäde | Unknown |
| Omamassa | 2890 kg (6371,4 lbs) |
| Suurin sallittu kokonaismassa (GVWR) | kg ( lbs) |
| Katon kuormaraja | |
| Maksimikuorma kuljettajan paino mukaan lukien | |
| Suurin jarrullinen perävaunumassa | Ei saatavilla |
| Tavaratilan tilavuus | 673 litra (23,8 kuutiojalka) |
| Tavaratilan tilavuus, kun kaikki takapenkit on käännetty alas | (1748 litra / 61,7 kuutiojalka kolmannen rivin kaadettuna) |
| HMI-tyyppi | |
| Head-up-näyttö | Unknown |
| Ääniohjaus | Unknown |
| Eleohjaus | Unknown |
| Digitaalinen kuljettajan mittaristo | No |
| Infotainment-näyttö | No |
| Autonavigointi | Unknown |
| Apple CarPlay -tuki | Unknown |
| Android Auto -tuki | Unknown |
| Karttapalvelu | |
| Verkkokarttapäivitykset | Unknown |
| Reaaliaikainen liikenne | Unknown |
| Reittisuunnittelu lataussuunnittelulla | Unknown |
| Satelliittikartta | Unknown |
| ääniohjattu | Unknown |
| ääniopastus | Unknown |
| LED-matriisi-ajovalot | Ei saatavilla |
| Automaattisesti himmenevät ajovalot | Ei saatavilla |
| Kulmavalot | Ei saatavilla |
| Kääntyvät ajovalot | Ei saatavilla |
| Ajovalojen pesurit | Ei saatavilla |
| ABS (lukkiutumaton jarrujärjestelmä) | Unknown |
| Automaattinen hätäjarrutus | Unknown |
| Automaattinen hätäohjaus | Unknown |
| Risteävän liikenteen varoitin (CTA) | Unknown |
| Risteävän liikenteen varoitus takana (RCTA) | Unknown |
| Väsymysvaroitin | Unknown |
| ESC/ESP (ajonvakautus) | Unknown |
| Kuolleen kulman valvonta | Unknown |
| Poistumisvaroitus | Unknown |
| Törmäysvaroitin | Unknown |
| Kaistalta poistumisen varoitus | Unknown |
| Kaistanpito | Unknown |
| Yönäkö | Unknown |
| Kaistan keskitysavustin (LCA) / Autosteer | Unknown |
| Ultraäänisensorit | — |
| Kamerat | — |
| Tutkasensorit | — |
| LiDAR-sensorit | — |
| ADAS-prosessorit | — |
| Akun bruttokapasiteetti | kWh |
| Akun nettokapasiteetti | 110 kWh |
| Katodimateriaalit | NMC |
| Nimellisjännite | 800 V |
| Akun paino | — |
| Akkupaketin kokoonpano | — |
| Akkutyyppi | — |
| Akun kemia | NMC |
| Latauskäyrä (klikkaa nähdäksesi täysikokoisen) |
|
| Maksimi DC-latausnopeus | 470 kW |
| Latausaika 0–100 % | 48 m 37 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 0–100 % | 135,7 kW |
| Latausaika 10–100 % | 46 m 37 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–100 % | 127,4 kW |
| Latausaika 10–80 % | 13 m 41 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–80 % | 337,3 kW |
| Latausaika 10–90 % | 18 m 45 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–90 % | 281,5 kW |
| Esilämmitys navigoitaessa latausasemalle | Vakio-ominaisuus |
| Manuaalinen akun lämmitys | Unknown |
| Sisätilaluokka | — |
| Sisätilan laatu | fi Interior.Quality.NotSet |
| Keskikonsolin muotoilu | — |
| Sisätilan muotoilu |
Sisätilan värit:
fi common.color.NotSet
|
| Säilytystila | Ei saatavilla |
| Istuimien määrä | |
| eturivin istuimien valinnat | 1 |
| Säätömahdollisuuksien määrä (sis. vaihtoehdot) | N/A |
| Istuimen syvyyden säätö | Tuntematon |
| Istuinkorkeuden säätö | Tuntematon |
| Selkänojan kulman säätö | Tuntematon |
| Istuintyynyn kulman säätö | Tuntematon |
| Korkeudeltaan säädettävä niskatuki | Tuntematon |
| Pituudeltaan säädettävä niskatuki | Tuntematon |
| Säädettävä reisituki | Tuntematon |
| Muisti | Tuntematon |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Tuntematon |
| Istuimien tuuletus | Tuntematon |
| Hierontatoiminto | Tuntematon |
| Selkänojan kulman säätö | Tuntematon |
| Istuinlämmitys | Tuntematon |
| Istuimien tuuletus | Tuntematon |
| Hierontatoiminto | Tuntematon |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Tuntematon |
| Taitettavat istuimet | Tuntematon |
| Maalivärit | 1 |
| Vannevalinnat | 1 |
| Vanteiden koko (etu/taka) |
R / R |
| Saatavilla olevat ilmastointijärjestelmät | 1 |
| Ilmastointivyöhykkeet | |
| esilämmitys | Unknown |
| Lemmikkitila | Unknown |
| Leirintätila | Unknown |
| Turvatyynyt | Ei saatavilla |
| Turvavyöt | Ei saatavilla |
| Avaimeton kulku | Unknown |
| Avaimeton käynnistys | Unknown |
| Puhelin avaimena | Unknown |
| Hälytysjärjestelmä | Unknown |
| Kojelautakamera | Unknown |
| Pysäköintivalvonta | Unknown |
| Sovelluksen nimi | |
| Vaihda lataustavoitetta | Unknown |
| Näytä auton sijainti | Unknown |
| Lukitse/avaa auto | Unknown |
| Avaa/sulje ikkunat | Unknown |
| Käynnistyksen/pysäytyksen esilämmitys | Unknown |
| Etäpysäköinti | Unknown |
| Ajoita lataus | Unknown |
| Näytä ajohistoria | Unknown |
| Aktivoi äänitorvi/valot | Unknown |