| Model | xpeng GX Ultra 2026 |
|---|---|
| Startpris | ~kr310,917 (Kina) |
| Karrosseritype | SUV |
| Verdenspremiere | torsdag den 23. april 2026 |
| Leveringsstart | maj 2026 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | |
| WLTP-forbrug | |
| WLTP-forbrug med ladetab | |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | 720 km (448 miles) |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | |
| Topfart | 200 kph (124 mph) |
| Spidseffekt | 430 kW (584,6 hp / 576,6 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | nm ( ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 4,0 s |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | To motorer på for- og bagaksel |
| Motorteknologi | |
| Type forreste bremse | da DriveTrain.Brakes.Front.BrakeType. |
| Type bagbremse | da DriveTrain.Brakes.Front.BrakeType. |
| Forreste skivediameter | |
| Bageste skivediameter | |
| Type forreste skive | Unknown |
| Type bagbremsskiver | Unknown |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | — |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | — |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | |
| Lift-up-regenereringsniveauer | |
| Friløb | — |
| Adaptiv regenerering ved friløb | — |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 () |
| Affjedringstype foran | |
| Affjedringstype bagtil | |
| Fjedertype foran | Luftfjeder |
| Fjedertype bagtil | Luftfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Ikke tilgængelig |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde foran | Standardfunktion |
| Justerbar højde bagtil | Standardfunktion |
| Frihøjde | mm (") |
| Længde | 5265 mm (207,3") |
| Højde | 1800 mm (70,9") |
| Bredde uden spejle | 1999 mm (78,7") |
| Bredde inkl. spejle | mm (") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,255 / Unknown |
| Akselafstand | 3115 mm (122,6") |
| Vendediameter | Unknown |
| Egenvægt | 2890 kg (6371,4 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | kg ( lbs) |
| Maksimal taglast | |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | |
| Maks. påhængsvægt med bremse | N/A |
| Bagagerumskapacitet | 673 liter (23,8 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | (1748 liter / 61,7 cu-ft med tredje sæderække nedklappet) |
| HMI-type | |
| Head-up display | Unknown |
| Stemmestyring | Unknown |
| Gestusstyring | Unknown |
| Digitalt førerdisplay | No |
| Infotainment-skærm | No |
| Navigation om bord | Unknown |
| Apple CarPlay-understøttelse | Unknown |
| Android Auto-understøttelse | Unknown |
| Kortleverandør | |
| Opdateringer af onlinekort | Unknown |
| Trafik i realtid | Unknown |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Unknown |
| Satellitkort | Unknown |
| Stemmestyret | Unknown |
| Stemmevejledning | Unknown |
| LED Matrix-forlygter | Ikke tilgængelig |
| Auto-dæmpende forlygter | Ikke tilgængelig |
| Kurvelys | Ikke tilgængelig |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Unknown |
| Automatisk nødbremsning | Unknown |
| Automatisk nødstyring | Unknown |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Unknown |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Unknown |
| Træthedsalarm | Unknown |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Unknown |
| Blindsoneadvarsel | Unknown |
| Udstigningsadvarsel | Unknown |
| Kollisionsadvarsel | Unknown |
| Vognbaneadvarsel | Unknown |
| Vognbaneassistent | Unknown |
| Natkamera | Unknown |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Unknown |
| Ultralydssensorer | — |
| Kameraer | — |
| Radarsensorer | — |
| LiDAR-sensorer | — |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | kWh |
| Netto batterikapacitet | 110 kWh |
| Katodematerialer | NMC |
| Nominel spænding | 800 V |
| Batterivægt | — |
| Pakkeopsætning | — |
| Batteritype | — |
| Batterikemi | NMC |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 470 kW |
| Ladetid 0–100% | 48 m 37 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 135,7 kW |
| Ladetid 10–100% | 46 m 37 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 127,4 kW |
| Ladetid 10–80% | 13 m 41 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 337,3 kW |
| Ladetid 10–90% | 18 m 45 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 281,5 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Unknown |
| Interiørkategori | — |
| Interiørkvalitet | da Interior.Quality.NotSet |
| Konsoldesign | — |
| Interiørdesign |
Interiørfarver:
da common.color.NotSet
|
| Opbevaring | N/A |
| Antal siddepladser | |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | N/A |
| Justering af sædedybde | Ukendt |
| Justering af sædehøjde | Ukendt |
| Justering af ryglænsvinkel | Ukendt |
| Justering af sædepudevinkel | Ukendt |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ukendt |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ukendt |
| Justerbar lårstøtte | Ukendt |
| Hukommelse | Ukendt |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ukendt |
| Sædeventilation | Ukendt |
| Massagefunktion | Ukendt |
| Justering af ryglænsvinkel | Ukendt |
| Sædevarme | Ukendt |
| Sædeventilation | Ukendt |
| Massagefunktion | Ukendt |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ukendt |
| Nedfældelige sæder | Ukendt |
| Lakfarver | 1 |
| Fælgalternativer | 1 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
R / R |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | |
| Forklimatisering | Unknown |
| Kæledyrstilstand | Unknown |
| Campingtilstand | Unknown |
| Airbags | N/A |
| Sikkerhedsseler | N/A |
| Nøglefri adgang | Unknown |
| Nøglefri start | Unknown |
| Brug telefon som nøgle | Unknown |
| Alarmsystem | Unknown |
| Dashcam | Unknown |
| Parkeringsovervågning | Unknown |
| Appnavn | |
| Skift opladningsmål | Unknown |
| Se bilens placering | Unknown |
| Lås/oplås bil | Unknown |
| Åbn/luk vinduer | Unknown |
| Start/Stop-forvarmning | Unknown |
| Fjernparkering | Unknown |
| Planlæg opladning | Unknown |
| Se kørselsjournal | Unknown |
| Aktiver horn/lygter | Unknown |