| Model | |
|---|---|
| Lähtöhinta | ~€85,296 (Kiina) |
| Kori | SUV |
| Maailmanensi-ilta | torstai 9. huhtikuuta 2026 |
| Toimitusten aloitus | kesäkuu 2026 |
| Mallin tila | Julkistettu |
| WLTP-toimintamatka | |
| WLTP-kulutus | |
| WLTP-kulutus lataushäviöllä | |
| EPA-toimintamatka | |
| EPA-kulutus | |
| Perusvarustetason CLTC-toimintamatka | 620 km (385 maili) |
| 90 km/h (56 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 16 kWh/100km(3,9 mi/kWh ) |
| 90 km/h (56 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 594 km (369 maili) |
| 70 mph (112 km/h) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 22 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| 70 mph (112 km/h) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 432 km (268 maili) |
| 120 km/h (75 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 120 km/h (75 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 413 km (257 maili) |
| Huippunopeus | 220 km/h (137 mp/h) |
| Huipputeho | 520 kW (707,0 hv / 697,3 bhp) |
| Sähköinen vääntömomentti | 700 nm (516,6 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 4,3 s |
| Vetotapa | AWD |
| Moottoriasettelu | Yksi moottori etuakselilla ja yksi moottori takakselilla |
| Moottoritekniikka | ASM |
| Etujarrun tyyppi | Kiinteä satulalevyjarru (6 männää) |
| Takajarrun tyyppi | Kiinteä satulalevyjarru (4 männää) |
| Etulevyn halkaisija | |
| Takalevyn halkaisija | |
| Etujarrulevyn tyyppi | Valurauta |
| Takalevyn tyyppi | Valurauta |
| Sekajarrutus (rekuperointi jarrupolkimella) | |
| Lift-up-rekuperointi (yksipoljinajo) | |
| Lift-up-rekuperoinnin pysäytystila(t) | Hold- tai Creep-tila |
| Lift-up-rekuperoinnin tasot | Normal / Comfort / Sport |
| Rullaus-tila | |
| Mukautuva rekuperointi rullatessa | |
| Jousitusvaihtoehtojen määrä | 2 (Super comfort dual-chamber air suspension + external CDC, steer-by-wire, rear-wheel steering / NIO SkyRide Full Active Suspension) |
| Etujousitus | Kaksoistukivarsi / Kaksoistukivarsi |
| Takajousitus | Monilinkki / Monilinkki |
| Etujousen tyyppi | Ilmajousi / Ilmajousi |
| Takajousen tyyppi | Ilmajousi / Ilmajousi |
| Mukautuva etuaiskunvaimennus | Vakio-ominaisuus |
| Mukautuva takainen vaimennus | Vakio-ominaisuus |
| Etukorkeuden säätö | Vakio-ominaisuus |
| Takakorkeuden säätö | Vakio-ominaisuus |
| Maavara | 180 - 240 mm (7,09" - 9,45") / 180 - 240 mm (7,09" - 9,45") |
| Pituus | 5365 mm (211,2") |
| Korkeus | 1870 mm (73,6") |
| Leveys ilman peilejä | 2029 mm (79,9") |
| Leveys peileineen | mm (") |
| Ilmanvastuskerroin / Poikkipinta-ala | 0,264 / Unknown |
| Akseliväli | 3250 mm (128,0") |
| Kääntösäde | 10,8 metri (425,2") |
| Omamassa | 2915 kg (6426,5 lbs) |
| Suurin sallittu kokonaismassa (GVWR) | 2900 kg (6393,4 lbs) |
| Katon kuormaraja | 100 kg (220,5 lbs) |
| Maksimikuorma kuljettajan paino mukaan lukien | −15 kg (−33,1 lbs) |
| Suurin jarrullinen perävaunumassa | Ei saatavilla |
| Tavaratilan tilavuus | 477 litra (16,8 kuutiojalka) |
| Tavaratilan tilavuus, kun kaikki takapenkit on käännetty alas | 1586 litra (56,0 kuutiojalka) |
| HMI-tyyppi | Näyttö keskittyy ohjaussankoihin ja rajoitettuihin painikkeisiin |
| Head-up-näyttö | Vakio-ominaisuus |
| Ääniohjaus | Vakio-ominaisuus |
| Eleohjaus | Ei saatavilla |
| Digitaalinen kuljettajan mittaristo | Yes 10,2" |
| Infotainment-näyttö | Yes 15,6" |
| Autonavigointi | Vakio-ominaisuus |
| Apple CarPlay -tuki | Ei saatavilla |
| Android Auto -tuki | Ei saatavilla |
| Karttapalvelu | Amap |
| Verkkokarttapäivitykset | Yes |
| Reaaliaikainen liikenne | Yes |
| Reittisuunnittelu lataussuunnittelulla | Yes |
| Satelliittikartta | No |
| ääniohjattu | Yes |
| ääniopastus | Yes |
| LED-matriisi-ajovalot | Vakio-ominaisuus |
| Automaattisesti himmenevät ajovalot | Vakio-ominaisuus |
| Kulmavalot | Vakio-ominaisuus |
| Kääntyvät ajovalot | Ei saatavilla |
| Ajovalojen pesurit | Ei saatavilla |
| ABS (lukkiutumaton jarrujärjestelmä) | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäjarrutus | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäohjaus | Valinnainen ominaisuus |
| Risteävän liikenteen varoitin (CTA) | Vakio-ominaisuus |
| Risteävän liikenteen varoitus takana (RCTA) | Vakio-ominaisuus |
| Väsymysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| ESC/ESP (ajonvakautus) | Vakio-ominaisuus |
| Kuolleen kulman valvonta | Vakio-ominaisuus |
| Poistumisvaroitus | Vakio-ominaisuus |
| Törmäysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| Kaistalta poistumisen varoitus | Vakio-ominaisuus |
| Kaistanpito | Vakio-ominaisuus |
| Yönäkö | Ei saatavilla |
| Kaistan keskitysavustin (LCA) / Autosteer | Vakio-ominaisuus |
| Ultraäänisensorit |
|
| Kamerat |
|
| Tutkasensorit |
|
| LiDAR-sensorit |
|
| ADAS-prosessorit | — |
| Akun bruttokapasiteetti | 102 kWh |
| Akun nettokapasiteetti | 95 kWh |
| Katodimateriaalit | NMC |
| Nimellisjännite | 720 V |
| Akun paino | — |
| Akkupaketin kokoonpano | CTP |
| Akkutyyppi | Kenno akkupakettiin |
| Akun kemia | NMC |
| Latauskäyrä (klikkaa nähdäksesi täysikokoisen) |
|
| Maksimi DC-latausnopeus | 600 kW |
| Latausaika 0–100 % | 43 m 59 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 0–100 % | 129,6 kW |
| Latausaika 10–100 % | 42 m 57 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–100 % | 119,4 kW |
| Latausaika 10–80 % | 11 m 4 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–80 % | 360,5 kW |
| Latausaika 10–90 % | 15 m 41 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–90 % | 290,5 kW |
| Esilämmitys navigoitaessa latausasemalle | Vakio-ominaisuus |
| Manuaalinen akun lämmitys | Vakio-ominaisuus |
| Sisätilaluokka | Minimalistinen |
| Sisätilan laatu | Luksus |
| Keskikonsolin muotoilu | Kaksitasoinen keskikonsoli |
| Sisätilan muotoilu |
Cloud Beige
Sisätilan värit:
Beige
Musta
Istuimien värit: 1
Kattovuoren värit: 1
Sappan Red
Sisätilan värit:
Musta
Istuimien värit: 1
Kattovuoren värit: 1
Amber Brown
Sisätilan värit:
Musta
Ruskea
Istuimien värit: 1
Kattovuoren värit: 1
Cocoa Brown / Carrera White
Sisätilan värit:
Ruskea
Valkoinen
Istuimien värit: 1
Kattovuoren värit: 1
|
| Säilytystila |
|
| Istuimien määrä | 6 |
| eturivin istuimien valinnat | 1 |
| Säätömahdollisuuksien määrä (sis. vaihtoehdot) | 10 |
| Istuimen syvyyden säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuinkorkeuden säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Selkänojan kulman säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuintyynyn kulman säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Korkeudeltaan säädettävä niskatuki | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Pituudeltaan säädettävä niskatuki | Ei saatavilla |
| Säädettävä reisituki | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Muisti | Vakio-ominaisuus |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuimien tuuletus | Vakio-ominaisuus |
| Hierontatoiminto | Vakio-ominaisuus |
| Selkänojan kulman säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuinlämmitys | Vakio-ominaisuus |
| Istuimien tuuletus | Vakio-ominaisuus |
| Hierontatoiminto | Vakio-ominaisuus |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Taitettavat istuimet | Ei saatavilla |
| Maalivärit | 7 |
| Vannevalinnat | 3 |
| Vanteiden koko (etu/taka) |
275/50R21 / 275/50R21 275/45R22 / 275/45R22 285/40R23 / 285/40R23 |
| Saatavilla olevat ilmastointijärjestelmät | 1 |
| Ilmastointivyöhykkeet | 5-zone:LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow ThirdRow |
| esilämmitys | Vakio-ominaisuus |
| Lemmikkitila | Vakio-ominaisuus |
| Leirintätila | Vakio-ominaisuus |
| Turvatyynyt |
|
| Turvavyöt |
|
| Avaimeton kulku | Vakio-ominaisuus |
| Avaimeton käynnistys | Vakio-ominaisuus |
| Puhelin avaimena | Vakio-ominaisuus |
| Hälytysjärjestelmä | Vakio-ominaisuus |
| Kojelautakamera | Vakio-ominaisuus |
| Pysäköintivalvonta | Vakio-ominaisuus |
| Sovelluksen nimi | NIO |
| Vaihda lataustavoitetta | Yes |
| Näytä auton sijainti | Yes |
| Lukitse/avaa auto | Yes |
| Avaa/sulje ikkunat | Yes |
| Käynnistyksen/pysäytyksen esilämmitys | Yes |
| Etäpysäköinti | Yes |
| Ajoita lataus | Yes |
| Näytä ajohistoria | Yes |
| Aktivoi äänitorvi/valot | Yes |