| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr639,722 (Kina) |
| Karrosseritype | SUV |
| Verdenspremiere | torsdag den 9. april 2026 |
| Leveringsstart | juni 2026 |
| Modelstatus | Annonceret |
| WLTP-rækkevidde | |
| WLTP-forbrug | |
| WLTP-forbrug med ladetab | |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | 620 km (385 miles) |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 16 kWh/100km(3,9 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 594 km (369 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 22 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 432 km (268 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 413 km (257 miles) |
| Topfart | 220 kph (137 mph) |
| Spidseffekt | 520 kW (707,0 hp / 697,3 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 700 nm (516,6 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 4,3 s |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel og en motor på bagaksel |
| Motorteknologi | ASM |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive (6 stempler) |
| Type bagbremse | Fast bremsekaliber-skive (4 stempler) |
| Forreste skivediameter | |
| Bageste skivediameter | |
| Type forreste skive | Støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Hold eller Creep |
| Lift-up-regenereringsniveauer | Normal / Comfort / Sport |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 2 (Super comfort dual-chamber air suspension + external CDC, steer-by-wire, rear-wheel steering / NIO SkyRide Full Active Suspension) |
| Affjedringstype foran | Double wishbone / Double wishbone |
| Affjedringstype bagtil | Multilink / Multilink |
| Fjedertype foran | Luftfjeder / Luftfjeder |
| Fjedertype bagtil | Luftfjeder / Luftfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Standardfunktion |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Standardfunktion |
| Justerbar højde foran | Standardfunktion |
| Justerbar højde bagtil | Standardfunktion |
| Frihøjde | 180 - 240 mm (7,09" - 9,45") / 180 - 240 mm (7,09" - 9,45") |
| Længde | 5365 mm (211,2") |
| Højde | 1870 mm (73,6") |
| Bredde uden spejle | 2029 mm (79,9") |
| Bredde inkl. spejle | mm (") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,264 / Unknown |
| Akselafstand | 3250 mm (128,0") |
| Vendediameter | 10,8 meter (425,2") |
| Egenvægt | 2915 kg (6426,5 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2900 kg (6393,4 lbs) |
| Maksimal taglast | 100 kg (220,5 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | -15 kg (-33,1 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | N/A |
| Bagagerumskapacitet | 477 liter (16,8 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1586 liter (56,0 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og begrænsede knapper |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 10,2" |
| Infotainment-skærm | Yes 15,6" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Ikke tilgængelig |
| Android Auto-understøttelse | Ikke tilgængelig |
| Kortleverandør | Amap |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | No |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Standardfunktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Standardfunktion |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Valgfri funktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer |
|
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 102 kWh |
| Netto batterikapacitet | 95 kWh |
| Katodematerialer | NMC |
| Nominel spænding | 720 V |
| Batterivægt | — |
| Pakkeopsætning | CTP |
| Batteritype | Celle til pakke |
| Batterikemi | NMC |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 600 kW |
| Ladetid 0–100% | 43 m 59 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 129,6 kW |
| Ladetid 10–100% | 42 m 57 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 119,4 kW |
| Ladetid 10–80% | 11 m 4 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 360,5 kW |
| Ladetid 10–90% | 15 m 41 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 290,5 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Standardfunktion |
| Interiørkategori | Minimalistisk |
| Interiørkvalitet | Luksus |
| Konsoldesign | Todelt midterkonsol |
| Interiørdesign |
Cloud Beige
Interiørfarver:
Beige
Sort
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Sappan Red
Interiørfarver:
Sort
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Amber Brown
Interiørfarver:
Sort
Brun
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Cocoa Brown / Carrera White
Interiørfarver:
Brun
Hvid
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 6 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 10 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standard elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Standard elektrisk funktion |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Standard elektrisk funktion |
| Hukommelse | Standardfunktion |
| Elektrisk lændestøttejustering | Standard elektrisk funktion |
| Sædeventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Standardfunktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Sædevarme | Standardfunktion |
| Sædeventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Standardfunktion |
| Elektrisk lændestøttejustering | Standard elektrisk funktion |
| Nedfældelige sæder | Ikke tilgængelig |
| Lakfarver | 7 |
| Fælgalternativer | 3 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
275/50R21 / 275/50R21 275/45R22 / 275/45R22 285/40R23 / 285/40R23 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | 5-zone:LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow ThirdRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Standardfunktion |
| Campingtilstand | Standardfunktion |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Standardfunktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsovervågning | Standardfunktion |
| Appnavn | NIO |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | Yes |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | Yes |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | Yes |