| Model |
|
|---|---|
| Starting price | ~$63,952 (China) |
| Body type | SUV |
| World premiere | Thursday, August 21, 2025 |
| Delivery start | September 2025 |
| Model status | In production |
| WLTP range | |
| WLTP consumption | |
| WLTP consumption with charging loss | |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | 635 km (395 miles) |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | 16 kWh/100km(3.9 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | 594 km (369 miles) |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | 22 kWh/100km(2.8 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | 432 km (268 miles) |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 23 kWh/100km(2.7 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 413 km (257 miles) |
| Top speed | 220 kph (137 mph) |
| Peak power | 520 kW (707.0 hp / 697.3 bhp) |
| Electrical torque output | 700 nm (516.6 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 3.97 s |
| Drive type | AWD |
| Motor setup | One motor on front and one motor rear axle |
| Motor technology | ASM front and PMSM rear |
| Front brake type | Fixed caliper disc (4 pistons) |
| Rear brake type | Floating caliper disc (1 pistons) |
| Front disc diameter | |
| Rear disc diameter | |
| Front disc type | Cast iron |
| Rear disc type | Cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Creep |
| Lift-up-regen levels | Normal / Comfort / Sport |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 (Air Suspension) |
| Suspension type front | Multi-link |
| Suspension type rear | Multi-link |
| Spring type front | Air Spring |
| Spring type rear | Air Spring |
| Adaptive damping front | Standard feature |
| Adaptive damping rear | Standard feature |
| Adjustable height front | Standard feature |
| Adjustable height rear | Standard feature |
| Ground clearance | 150 - 200 mm (5.91" - 7.87") |
| Length | 5280 mm (207.9") |
| Height | 1800 mm (70.9") |
| Width excluding mirrors | 2010 mm (79.1") |
| Width including mirrors | mm (") |
| Drag coefficient / Frontal area | 0.259 / Unknown |
| Wheelbase | 3130 mm (123.2") |
| Turning circle | 11.4 meter (448.8") |
| Curb weight | 2379 kg (5244.8 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 2900 kg (6393.4 lbs) |
| Max roof cargo | 100 kg (220.5 lbs) |
| Maximum load including weight driver | 521 kg (1148.6 lbs) |
| Max trailer weight braked | N/A |
| Trunk capacity | 547 liter (19.3 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 3230 liter (114.1 cu-ft) (1561 liter / 55.1 cu-ft with third row down) |
| HMI type | Screen focus with stalks and limited buttons |
| Head-up display | Standard feature |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Not Available |
| Digital driver display | Yes 48" |
| Infotainment screen | Yes (2 options) 15.6" 48" |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Not Available |
| Android Auto support | Not Available |
| Map provider | Amap |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | Yes |
| Satellite image map | No |
| Voice controlled | Yes |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Standard feature |
| Auto dimming headlights | Standard feature |
| Cornering lights | Standard feature |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Optional feature |
| Cross traffic alert (CTA) | Standard feature |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Standard feature |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Standard feature |
| Exit warning | Standard feature |
| Forward Collision Warning | Optional feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Standard feature |
| Ultrasonic sensors |
|
| Cameras |
|
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors |
|
| en Sensors.Processors | — |
| Battery gross | 102 kWh |
| Battery net | 95 kWh |
| Cathode Materials | NMC |
| Nominal voltage | 720 V |
| Battery weight | 545 kg (1201.5 lbs) |
| Pack configuration | CTP |
| Battery type | Cell to Pack |
| Battery chemistry | NMC |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 600 kW |
| Charging time 0 - 100% | 35 m 42 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 159.6 kW |
| Charging time 10-100% | 34 m 40 s |
| Average charging speed 10-100% | 148.0 kW |
| Charging time 10-80% | 11 m 4 s |
| Average charging speed 10-80% | 360.5 kW |
| Charging time 10-90% | 15 m 41 s |
| Average charging speed 10-90% | 290.5 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Standard feature |
| Manual battery heating | Standard feature |
| Interior category | Minimalistic |
| Interior quality | Premium Plus |
| Console design | Split level console |
| Interior design |
Su Muhong
Interior colors:
Black
Pearl Oysters
Interior colors:
Black
Beige
Daishan blue
Interior colors:
Black
Blue
Pamir Brown
Interior colors:
Black
Brown
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 6, 7) |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | 8 |
| Seat depth adjustment | Standard electric feature |
| Seat height adjustment | Standard electric feature |
| Backrest angle adjustment | Standard electric feature |
| Seat cushion angle adjustment | Standard electric feature |
| Height adjustable headrest | Standard feature |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Standard electric driver, not available passenger |
| Memory | Standard feature |
| Electric lumbar adjustment | Standard electric feature |
| Seat ventilation | Standard feature |
| Massage function | Standard feature |
| Backrest angle adjustment | Standard electric feature / Standard electric feature |
| Seat heating | Standard feature / Standard feature, outer seats |
| Seat ventilation | Standard feature / Standard feature, outer seats |
| Massage function | Standard feature / Standard feature, outer seats |
| Electric lumbar adjustment | Standard electric feature / Not Available |
| Foldable seats | Not Available / Unknown |
| Paint colors | 7 |
| Wheel options | 1 |
| Wheel size (front/rear) |
265/40R23 / 265/40R23 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | 5-zone:LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow ThirdRow |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Standard feature |
| Camping mode | Standard feature |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Standard feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Standard feature |
| Alarm system | Standard feature |
| Dash cam | Standard feature |
| Parking surveillance | Standard feature |
| App name | NIO |
| Change charging target | Yes |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | Yes |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | Yes |
| Schedule charging | Yes |
| See driving history | Yes |
| Trigger horn/lights | Yes |