| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr444,111 (Kina) |
| Karrosseritype | SUV |
| Verdenspremiere | torsdag den 21. august 2025 |
| Leveringsstart | september 2025 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | |
| WLTP-forbrug | |
| WLTP-forbrug med ladetab | |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | 635 km (395 miles) |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 16 kWh/100km(3,9 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 594 km (369 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 22 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 432 km (268 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 413 km (257 miles) |
| Topfart | 220 kph (137 mph) |
| Spidseffekt | 520 kW (707,0 hp / 697,3 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 700 nm (516,6 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 3,97 s |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel og en motor på bagaksel |
| Motorteknologi | ASM for og PMSM bag |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive (4 stempler) |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Forreste skivediameter | |
| Bageste skivediameter | |
| Type forreste skive | Støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Creep |
| Lift-up-regenereringsniveauer | Normal / Comfort / Sport |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (Air Suspension) |
| Affjedringstype foran | Multilink |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Luftfjeder |
| Fjedertype bagtil | Luftfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Standardfunktion |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Standardfunktion |
| Justerbar højde foran | Standardfunktion |
| Justerbar højde bagtil | Standardfunktion |
| Frihøjde | 150 - 200 mm (5,91" - 7,87") |
| Længde | 5280 mm (207,9") |
| Højde | 1800 mm (70,9") |
| Bredde uden spejle | 2010 mm (79,1") |
| Bredde inkl. spejle | mm (") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,259 / Unknown |
| Akselafstand | 3130 mm (123,2") |
| Vendediameter | 11,4 meter (448,8") |
| Egenvægt | 2379 kg (5244,8 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2900 kg (6393,4 lbs) |
| Maksimal taglast | 100 kg (220,5 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 521 kg (1148,6 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | N/A |
| Bagagerumskapacitet | 547 liter (19,3 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 3230 liter (114,1 cu-ft) (1561 liter / 55,1 cu-ft med tredje sæderække nedklappet) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og begrænsede knapper |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 48" |
| Infotainment-skærm | Yes (2 Muligheder) 15,6" 48" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Ikke tilgængelig |
| Android Auto-understøttelse | Ikke tilgængelig |
| Kortleverandør | Amap |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | No |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Standardfunktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Standardfunktion |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Valgfri funktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Valgfri funktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer |
|
| da Sensors.Processors | — |
| Bruttobatterikapacitet | 102 kWh |
| Netto batterikapacitet | 95 kWh |
| Katodematerialer | NMC |
| Nominel spænding | 720 V |
| Batterivægt | 545 kg (1201,5 lbs) |
| Pakkeopsætning | CTP |
| Batteritype | Celle til pakke |
| Batterikemi | NMC |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 600 kW |
| Ladetid 0–100% | 35 m 42 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 159,6 kW |
| Ladetid 10–100% | 34 m 40 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 148,0 kW |
| Ladetid 10–80% | 11 m 4 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 360,5 kW |
| Ladetid 10–90% | 15 m 41 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 290,5 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Standardfunktion |
| Interiørkategori | Minimalistisk |
| Interiørkvalitet | Premium Plus |
| Konsoldesign | Todelt midterkonsol |
| Interiørdesign |
Su Muhong
Interiørfarver:
Sort
Pearl Oysters
Interiørfarver:
Sort
Beige
Daishan blue
Interiørfarver:
Sort
Blå
Pamir Brown
Interiørfarver:
Sort
Brun
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 6, 7) |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 8 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standard elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Standardfunktion |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Standard elektrisk førersæde, passagersæde ikke tilgængeligt |
| Hukommelse | Standardfunktion |
| Elektrisk lændestøttejustering | Standard elektrisk funktion |
| Sædeventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Standardfunktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Sædevarme | Standardfunktion / Standardfunktion, ydersæder |
| Sædeventilation | Standardfunktion / Standardfunktion, ydersæder |
| Massagefunktion | Standardfunktion / Standardfunktion, ydersæder |
| Elektrisk lændestøttejustering | Standard elektrisk funktion / Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Ikke tilgængelig / Ukendt |
| Lakfarver | 7 |
| Fælgalternativer | 1 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
265/40R23 / 265/40R23 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | 5-zone:LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow ThirdRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Standardfunktion |
| Campingtilstand | Standardfunktion |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Standardfunktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsovervågning | Standardfunktion |
| Appnavn | NIO |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | Yes |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | Yes |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | Yes |