| Model |
|
|---|---|
| Starting price | Unknown |
| Body type | Pickup Truck |
| World premiere | Monday, November 26, 2018 |
| Delivery start | September 2021 |
| Model status | In production |
| WLTP range | |
| WLTP consumption | |
| WLTP consumption with charging loss | |
| EPA range | 410 miles (660 km) |
| EPA consumption | 2.9 mi/kWh (21.7 kWh/100km) |
| Basic trim CLTC range | |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | 25 kWh/100km(2.5 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | 572 km (356 miles) |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | 25.8 kWh/100km(2.4 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | 554 km (344 miles) |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 30 kWh/100km(2.1 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 477 km (296 miles) |
| Top speed | 201 kph (125 mph) |
| Peak power | 495 kW (673.0 hp / 663.8 bhp) |
| Electrical torque output | 1124 nm (829.5 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 3.5 s |
| Drive type | AWD |
| Motor setup | One motor on front and one motor rear axle |
| Motor technology | |
| Front brake type | Fixed caliper disc |
| Rear brake type | Floating caliper disc |
| Front disc diameter | 343 mm (13.50") |
| Rear disc diameter | 328 mm (12.91") |
| Front disc type | Cast iron |
| Rear disc type | Cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Hold |
| Lift-up-regen levels | High / Medium |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 () |
| Suspension type front | Double wishbone |
| Suspension type rear | Multi-link |
| Spring type front | Air Spring |
| Spring type rear | Air Spring |
| Adaptive damping front | Standard feature |
| Adaptive damping rear | Standard feature |
| Adjustable height front | Standard feature |
| Adjustable height rear | Standard feature |
| Ground clearance | 205 - 378 mm (8.07" - 14.88") |
| Length | 5514 mm (217.1") |
| Height | 1986 mm (78.2") |
| Width excluding mirrors | mm (") |
| Width including mirrors | 2078 mm (81.8") |
| Drag coefficient / Frontal area | Unknown / Unknown |
| Wheelbase | 3449 mm (135.8") |
| Turning circle | Unknown |
| Curb weight | 2858 kg (6300.8 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 3870 kg (8531.9 lbs) |
| Max roof cargo | 113 kg (249.1 lbs) |
| Maximum load including weight driver | 1012 kg (2231.1 lbs) |
| Max trailer weight braked | 5000 kg (11023.1 lbs) |
| Trunk capacity | |
| Trunk capacity with all rear seats folded | |
| Bed volume | 1925 liter (68.0 cu-ft) |
| Bed length | 1371 mm (54.0") |
| Bed width | 1275 mm (50.2") |
| HMI type | |
| Head-up display | Not Available |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Not Available |
| Digital driver display | Yes 12.3" |
| Infotainment screen | Yes 15.3" |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Not Available |
| Android Auto support | Not Available |
| Map provider | |
| Online map updates | Unknown |
| Real time traffic | Unknown |
| Route planning with charging planning | Unknown |
| Satellite image map | Unknown |
| Voice controlled | Unknown |
| Voice guiding | Unknown |
| LED matrix headlights | Not Available |
| Auto dimming headlights | Not Available |
| Cornering lights | Not Available |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Not Available |
| Cross traffic alert (CTA) | Not Available |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Standard feature |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Standard feature |
| Exit warning | Not Available |
| Forward Collision Warning | Standard feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Standard feature |
| Ultrasonic sensors |
|
| Cameras |
|
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors | N/A |
| Battery gross | 149 kWh |
| Battery net | 143 kWh |
| Cathode Materials | NMC811 |
| Nominal voltage | 392 V |
| Battery weight | |
| Pack configuration | 108s72p |
| Battery type | |
| Battery chemistry | NMC811 |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | |
| Charging time 0 - 100% | 2 h 11 m 18 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 65.3 kW |
| Charging time 10-100% | 2 h 6 m 40 s |
| Average charging speed 10-100% | 61.0 kW |
| Charging time 10-80% | 47 m 22 s |
| Average charging speed 10-80% | 126.8 kW |
| Charging time 10-90% | 1 h 5 m 11 s |
| Average charging speed 10-90% | 105.3 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Unknown |
| Manual battery heating | Unknown |
| Interior category | |
| Interior quality | en Interior.Quality.NotSet |
| Console design | en Interior.ConsoleDesign.NotSet |
| Interior design | |
| Storage | N/A |
| Seating capacity | 5 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | 8 |
| Seat depth adjustment | Standard electric feature |
| Seat height adjustment | Standard electric feature |
| Backrest angle adjustment | Standard electric feature |
| Seat cushion angle adjustment | Standard electric feature |
| Height adjustable headrest | Unknown |
| Length adjustable headrest | Unknown |
| Adjustable thigh support | Unknown |
| Memory | Standard feature |
| Electric lumbar adjustment | Standard electric feature |
| Seat ventilation | Standard feature |
| Massage function | Not Available |
| Backrest angle adjustment | Unknown |
| Seat heating | Standard feature, outer seats |
| Seat ventilation | Unknown |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Unknown |
| Foldable seats | Standard feature |
| Paint colors | 9 |
| Wheel options | 1 |
| Wheel size (front/rear) |
R0 / R0 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | :LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Standard feature |
| Camping mode | Unknown |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Standard feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Unknown |
| Alarm system | Unknown |
| Dash cam | Unknown |
| Parking surveillance | Unknown |
| App name | Rivian |
| Change charging target | Yes |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | Yes |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | No |
| Schedule charging | Yes |
| See driving history | Yes |
| Trigger horn/lights | Yes |