| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr782,850 (Spanien) |
| Karrosseritype | Liftback |
| Verdenspremiere | onsdag den 31. juli 2024 |
| Leveringsstart | maj 2025 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 675-638 km (420-396 miles) |
| WLTP-forbrug | 14,06-14,87 kWh/100km (4,4-4,2 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 15,7-16,7 kWh/100km (4,0-3,7 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 15,5 kWh/100km(4,0 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 612 km (380 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 18 kWh/100km(3,5 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 527 km (328 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 20,5 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 463 km (288 miles) |
| Topfart | 240 kph (149 mph) |
| Spidseffekt | 370 kW (503,1 hp / 496,2 bhp) (405 kW (550,6 hp / 543,1 bhp) med boost) |
| Elektrisk drejningsmoment | 855 nm (631,0 ft-lb) (855 nm (631,0 ft-lb) med boost) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 4,1 s (3,9 s med boost) |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel og en motor på bagaksel |
| Motorteknologi | ASM for og PMSM bag |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive (6 stempler) |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive (2 stempler) |
| Forreste skivediameter | 400 mm (15,75") |
| Bageste skivediameter | 350 mm (13,78") |
| Type forreste skive | Støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Hold, Roll eller Creep |
| Lift-up-regenereringsniveauer | Hard / Medium |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (Adaptive Air Suspension Sport) |
| Affjedringstype foran | Multilink |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Luftfjeder |
| Fjedertype bagtil | Luftfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Standardfunktion |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Standardfunktion |
| Justerbar højde foran | Standardfunktion |
| Justerbar højde bagtil | Standardfunktion |
| Frihøjde | 105 - 145 mm (4,13" - 5,71") |
| Længde | 4928 mm (194,0") |
| Højde | 1487 mm (58,5") |
| Bredde uden spejle | 1923 mm (75,7") |
| Bredde inkl. spejle | 2193 mm (86,3") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,24 / 2,46 m² (26,5 sq ft) |
| Akselafstand | 2946 mm (116,0") |
| Vendediameter | 12,3 meter (484,3") |
| Egenvægt | 2325 kg (5125,7 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2965 kg (6536,7 lbs) |
| Maksimal taglast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 640 kg (1411,0 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 2100 kg (4629,7 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 502 liter (17,7 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1330 liter (47,0 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og knapper |
| Head-up display | Valgfri funktion |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 11,9" |
| Infotainment-skærm | Yes 14,9" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | TomTom |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | Yes |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Valgfri funktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Unknown |
| Kurvelys | Unknown |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Unknown |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Standardfunktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Valgfri funktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Valgfri funktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Valgfri funktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | N/A |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 100 kWh |
| Netto batterikapacitet | 94,9 kWh |
| Katodematerialer | NMC |
| Nominel spænding | 662 V |
| Batterivægt | 575 kg (1267,7 lbs) |
| Pakkeopsætning | 180s1p |
| Batteritype | Celle til modul |
| Batterikemi | NMC |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 270 kW |
| Ladetid 0–100% | 1 h 0 m 11 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 94,6 kW |
| Ladetid 10–100% | 57 m 36 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 89,0 kW |
| Ladetid 10–80% | 20 m 47 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 191,7 kW |
| Ladetid 10–90% | 30 m 26 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 149,7 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Ikke tilgængelig |
| Interiørkategori | Førerfokuseret |
| Interiørkvalitet | Premium |
| Konsoldesign | Traditionel konsol |
| Interiørdesign |
S-Line
Interiørfarver:
Sort
Sædefarver: 3
Farver til loftsbeklædning: 1
Beige & Black
Interiørfarver:
Sort
Beige
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Black&Red
Interiørfarver:
Sort
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 2 (Sport, Sport Plus) |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 2, 12 |
| Justering af sædedybde | Standardfunktion, valgfri elektrisk / Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standardfunktion, valgfri elektrisk / Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion, valgfri elektrisk / Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standardfunktion, valgfri elektrisk / Standard elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig / Standardfunktion |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Standardfunktion / Standardfunktion |
| Hukommelse | Ukendt / Standard førersæde, passagersæde ikke tilgængeligt |
| Elektrisk lændestøttejustering | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Sædeventilation | Valgfri funktion / Standardfunktion |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig / Standardfunktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Ikke tilgængelig |
| Sædevarme | Valgfri funktion, ydersæder |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Ikke tilgængelig |
| Lakfarver | 56 |
| Fælgalternativer | 7 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
235/45R20 / 265/40R20 245/40R21 / 275/35R21 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 2 (2-zone, 4-zone) |
| Klimazoner | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow/4-zone:LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Valgfri funktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Valgfri funktion |
| Alarmsystem | Valgfri funktion |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | MyAudi |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | No |