| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr1,225,330 (Spanien) |
| Karossform | Liftback |
| Världspremiär | onsdag 31 juli 2024 |
| Leveransstart | maj 2025 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 675-638 km (420-396 miles) |
| WLTP-förbrukning | 14,06-14,87 kWh/100km (4,4-4,2 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 15,7-16,7 kWh/100km (4,0-3,7 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 15,5 kWh/100km(4,0 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 612 km (380 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 18 kWh/100km(3,5 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 527 km (328 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 20,5 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 463 km (288 miles) |
| Toppfart | 240 km/h (149 mph) |
| Toppeffekt | 370 kW (503,1 hp / 496,2 bhp) (405 kW (550,6 hp / 543,1 bhp) Med boost) |
| Elektriskt vridmoment | 855 nm (631,0 ft-lb) (855 nm (631,0 ft-lb) Med boost) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 4,1 s (3,9 s Med boost) |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | ASM Fram och PMSM Bak |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (6 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (2 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 400 mm (15,75") |
| Diameter bakre bromsskiva | 350 mm (13,78") |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge, Roll-läge eller Creep-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Hard / Medium |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Adaptive Air Suspension Sport) |
| Fjädringstyp fram | Multilänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Luftfjäder |
| Fjädertyp bak | Luftfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Standardfunktion |
| Justerbar höjd bak | Standardfunktion |
| Markfrigång | 105 - 145 mm (4,13" - 5,71") |
| Length | 4928 mm (194,0") |
| Height | 1487 mm (58,5") |
| Bredd exklusive speglar | 1923 mm (75,7") |
| Bredd inklusive speglar | 2193 mm (86,3") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,24 / 2,46 m² (26,5 kvadratfot) |
| Hjulbas | 2946 mm (116,0") |
| Svängradie | 12,3 meter (484,3") |
| Tjänstevikt | 2325 kg (5125,7 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2965 kg (6536,7 lbs) |
| Max taklast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 640 kg (1411,0 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 2100 kg (4629,7 lbs) |
| Bagagevolym | 502 liter (17,7 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1330 liter (47,0 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Valfri funktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 11,9" |
| Infotainmentskärm | Yes 14,9" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | TomTom |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Yes |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Valfri funktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Unknown |
| Kurvljus | Unknown |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Unknown |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Valfri funktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Valfri funktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Valfri funktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 100 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 94,9 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 662 V |
| Batterivikt | 575 kg (1267,7 lbs) |
| Paketkonfiguration | 180s1p |
| Batterityp | Cell till batterimodul |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 270 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 0 m 11 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 94,6 kW |
| Laddningstid 10-100% | 57 m 36 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 89,0 kW |
| Laddningstid 10-80% | 20 m 47 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 191,7 kW |
| Laddningstid 10-90% | 30 m 26 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 149,7 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Förarfokuserad |
| Interiörkvalitet | Premium |
| Mittkonsolens design | Traditionell konsol |
| Interiördesign |
S-Line
Interiörfärger:
Svart
Sätesfärger: 3
Innertaksfärger: 1
Beige & Black
Interiörfärger:
Svart
Beige
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
Black&Red
Interiörfärger:
Svart
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 2 (Sport, Sport Plus) |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 2, 12 |
| Justerbart sitsdjup | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig / Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig / Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Standardfunktion / Standardfunktion |
| Minnesfunktion | Okänd / Standard förare, passagerarsäte inte tillgängligt |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Valfri funktion / Standardfunktion |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig / Standardfunktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Valfri funktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Inte tillgänglig |
| Lackfärger | 56 |
| Fälgalternativ | 7 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
235/45R20 / 265/40R20 245/40R21 / 275/35R21 |
| Tillgängliga klimatsystem | 2 (2-zone, 4-zone) |
| Klimatzoner | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow/4-zone:LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Valfri funktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Valfri funktion |
| Larmsystem | Valfri funktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | MyAudi |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | No |