Exlantix ES 100kWh AWD specifikationer
Senast ändrad: apr. 18, 2026EVKX.net tillhandahåller kompletta specifikationer för Exlantix ES 100kWh AWD.
Prestanda
Acceleration, toppfart och effektspecifikationer
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
| Toppeffekt | 353 kW (480 hp / 473 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 660 Nm (487 lb-ft) |
| Elektriskt vridmoment med boost | 0 Nm (0 lb-ft) |
| Toppfart | 200 km/h (124 mph) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 4,8 s |
Effekt & vridmoment
Toppfart & acceleration
Räckvidd & Förbrukning
Räckviddsuppskattningar och energiförbrukningsdata
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
|
WLTP-räckvidd
Learn more
|
610
km
|
|
WLTP-förbrukning
Learn more
|
16,0
kWh/100km
|
|
WLTP-förbrukning med laddförluster
Learn more
|
17,9
kWh/100km
|
Batteri & laddning
Batterispecifikationer och laddningsmöjligheter
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
|
100
kWh
|
|
|
97,68
kWh
|
|
|
290
kW
|
|
|
Antal moduler
|
|
|
V
|
|
|
Katodmaterial
|
NMC |
Laddport
Specifikationer för laddportar per region
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
|
Specifikation
|
LeftRearSide |
|
Typ av laddport Europa
|
CCS2
|
Dimensioner
Grundläggande mått
Hjulbas & spårvidd
Aerodynamik
Markfrigång & svängradie
Lastkapacitet och dragförmåga
Vikt-, lastkapacitets- och bogseringsspecifikationer
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
|
2230 kg (4916 lbs)
|
|
|
2743 kg (6047 lbs)
|
|
|
513 kg (1131 lbs)
|
|
|
75 kg (165 lbs)
|
|
|
396 liter (14 cu-ft)
|
|
|
1500 liter (53 cu-ft)
|
|
|
21 liter (1 cu-ft)
|
|
|
1500 kg (3307 lbs)
|
|
|
750 kg (1653 lbs)
|
|
|
Maximal vikt på dragkula
|
75 kg (165 lbs)
|
Viktspecifikationer
Lastkapacitet
Dragkapacitet
Fjädring
Modellen erbjuder 2 fjädringsvarianter
Standard
Adaptive Features
Height Adjustment
Ground Clearance
Component Types
Air
Adaptive Features
Height Adjustment
Ground Clearance
Component Types
Interiör
Framsäten
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Andra radens säten
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Mittkonsoler
Mittkonsol i första raden
Förarassistans
Avancerade säkerhets- och förarassistansfunktioner
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
| Ja, standardutrustning | |
| Ja, standardutrustning | |
| Ja, standardutrustning | |
| Ja, standardutrustning | |
| Ja, standardutrustning | |
|
Nedfartsassistans
|
Ja, standardutrustning |
|
Backstartassistans
|
Ja, standardutrustning |
| Ja, standardutrustning | |
| Ja, standardutrustning | |
|
Antispinnkontroll
|
Ja, standardutrustning |
|
Krockundvikande vid vänstersväng
|
Ja, standardutrustning |
| Ja, standardutrustning | |
| Ja, standardutrustning | |
|
Temperaturvarning
|
|
| Ja, standardutrustning | |
| Inte tillgänglig | |
| Inte tillgänglig |
Sensorer & kameror
Fordonssensorer och kamerasystem
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
|
|
|
|
|
|
| Ej tillgängligt | |
|
sv Sensors.Processors
|
UI och kontroller
Specifikationer för användargränssnitt och kontroller
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
| Head-up display | Ja, standardutrustning |
| Röststyrning | Ja, standardutrustning |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Android Auto-stöd | Ja, standardutrustning |
| Apple CarPlay-stöd | Ja, standardutrustning |
| Inbordsnavigering | Ja, standardutrustning |
| Tillgängliga skärmlayouter | 1 |
Gränssnittskontroller
Smartphoneintegration
Infotainment
Ljudsystem
Exteriör
Lackfärger
Mer information
Alternativa modeller
På den snabbt växande elbilsmarknaden har EVKX.net identifierat flera alternativ till Exlantix ES 100kWh AWD som är värda att överväga baserat på funktioner, specifikationer och pris.
Audi A6 Sportback e-tron quattro
BMW i5 M60 xDrive
Tesla Model 3 Long Range
Jämför dessa fordon
Mest sålda elbilar i Norge
2025 · Year