DS N°8 AWD Long Range specifikationer
Senast ändrad: apr. 18, 2026EVKX.net tillhandahåller kompletta specifikationer för DS N°8 AWD Long Range.
Prestanda
Acceleration, toppfart och effektspecifikationer
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
| Toppeffekt | 257 kW (349 hp / 345 bhp) |
| Toppeffekt med boost | 276 kW (375 hp / 370 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 509 Nm (376 lb-ft) |
| Toppfart | 190 km/h (118 mph) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 5,4 s |
Effekt & vridmoment
Toppfart & acceleration
Räckvidd & Förbrukning
Räckviddsuppskattningar och energiförbrukningsdata
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
|
Basnivå WLTP-räckvidd
Learn more
|
688
km
|
|
Basnivå WLTP-förbrukning
Learn more
|
14,1
kWh/100km
|
|
Basnivå WLTP-förbrukning med laddförluster
Learn more
|
17,4
kWh/100km
|
|
Toppnivå WLTP-räckvidd
Learn more
|
664
km
|
|
Toppnivå WLTP-förbrukning
Learn more
|
14,6
kWh/100km
|
|
Toppnivå WLTP-förbrukning med laddförluster
Learn more
|
19,1
kWh/100km
|
Batteri & laddning
Batterispecifikationer och laddningsmöjligheter
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
|
101
kWh
|
|
|
97,2
kWh
|
|
|
160
kW
|
|
|
Antal moduler
|
|
| 102s1p | |
|
377
V
|
|
|
Katodmaterial
|
NMC811 |
Laddport
Specifikationer för laddportar per region
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
|
Specifikation
|
LeftRearSide |
|
Typ av laddport Europa
|
CCS2
|
Dimensioner
Grundläggande mått
Hjulbas & spårvidd
Aerodynamik
Markfrigång & svängradie
Lastkapacitet och dragförmåga
Vikt-, lastkapacitets- och bogseringsspecifikationer
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
|
2289 kg (5046 lbs)
|
|
|
2940 kg (6482 lbs)
|
|
|
651 kg (1435 lbs)
|
|
|
80 kg (176 lbs)
|
|
|
620 liter (22 cu-ft)
|
|
|
liter ( cu-ft)
|
|
|
liter ( cu-ft)
|
|
|
1400 kg (3086 lbs)
|
|
|
750 kg (1653 lbs)
|
|
|
Maximal vikt på dragkula
|
kg ( lbs)
|
Viktspecifikationer
Lastkapacitet
Dragkapacitet
Fjädring
Modellen erbjuder 2 fjädringsvarianter
standard
Adaptive Features
Height Adjustment
Ground Clearance
Component Types
DS ACTIVE SCAN SUSPENSIO
Adaptive Features
Height Adjustment
Ground Clearance
Component Types
Interiör
Framsäten
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Andra radens säten
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Mittkonsoler
Mittkonsol i första raden
Förarassistans
Avancerade säkerhets- och förarassistansfunktioner
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
| Ja, standardutrustning | |
| Ja, standardutrustning | |
| Ja, valfri utrustning | |
| Ja, standardutrustning | |
| Ja, valfri utrustning | |
| Ja, valfri utrustning | |
|
Nedfartsassistans
|
Inte tillgänglig |
|
Backstartassistans
|
Ja, standardutrustning |
| Ja, standardutrustning | |
| Ja, standardutrustning | |
|
Antispinnkontroll
|
Ja, standardutrustning |
|
Krockundvikande vid vänstersväng
|
Ja, standardutrustning |
| Ja, standardutrustning | |
| Ja, standardutrustning | |
|
Temperaturvarning
|
Ja, standardutrustning |
| Inte tillgänglig | |
| Inte tillgänglig | |
| Ja, standardutrustning | |
| Ja, valfri utrustning |
Sensorer & kameror
Fordonssensorer och kamerasystem
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
|
|
|
|
|
|
| Ej tillgängligt | |
|
sv Sensors.Processors
|
UI och kontroller
Specifikationer för användargränssnitt och kontroller
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
| Head-up display | Ja, valfri utrustning |
| Röststyrning | Ja, standardutrustning |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Android Auto-stöd | Ja, standardutrustning |
| Apple CarPlay-stöd | Ja, standardutrustning |
| Inbordsnavigering | Ja, standardutrustning |
| Tillgängliga skärmlayouter | 1 |
Gränssnittskontroller
Smartphoneintegration
Infotainment
8 speakers Audio system
Ljudsystem
Electra 3D by Focal
Ljudsystem
Exteriör
Lackfärger
Mer information
Alternativa modeller
På den snabbt växande elbilsmarknaden har EVKX.net identifierat flera alternativ till DS N°8 AWD Long Range som är värda att överväga baserat på funktioner, specifikationer och pris.
Polestar 4 Long range Dual motor
Audi Q6 Sportback e-tron quattro
Jämför dessa fordon
Mest sålda elbilar i Danmark
november 2025 · Month