Audi e-tron GT (GEN1) specifikationer
EVKX.net tillhandahåller kompletta specifikationer för Audi e-tron GT (GEN1).
Prestanda
Acceleration, toppfart och effektspecifikationer
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
| Toppeffekt | 350 kW (476 hp / 469 bhp) |
| Toppeffekt med boost | 390 kW (530 hp / 523 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 630 Nm (465 lb-ft) |
| Elektriskt vridmoment med boost | 640 Nm (472 lb-ft) |
| Toppfart | 245 km/h (152 mph) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 4,5 s |
| 0-100 km/h (0-62 mph) med boost | 4,1 s |
Effekt & vridmoment
Toppfart & acceleration
Räckvidd & Förbrukning
Räckviddsuppskattningar och energiförbrukningsdata
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
|
Basnivå WLTP-räckvidd
Learn more
|
488
km
|
|
Basnivå WLTP-förbrukning
Learn more
|
17,2
kWh/100km
|
|
Basnivå WLTP-förbrukning med laddförluster
Learn more
|
17,2
kWh/100km
|
|
Toppnivå WLTP-räckvidd
Learn more
|
448
km
|
|
Toppnivå WLTP-förbrukning
Learn more
|
18,7
kWh/100km
|
|
Toppnivå WLTP-förbrukning med laddförluster
Learn more
|
21,8
kWh/100km
|
Batteri & laddning
Batterispecifikationer och laddningsmöjligheter
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
|
93,4
kWh
|
|
|
83,7
kWh
|
|
|
270
kW
|
|
|
Antal moduler
|
33 |
| 198s2p | |
|
725
V
|
|
|
Katodmaterial
|
NMC |
Laddportar
Specifikationer för laddportar per region
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
|
Specifikation
|
RightFrontSide |
|
Typ av laddport Europa
|
CCS2
|
|
Typ av laddport Nordamerika
|
CCS1
|
|
Typ av laddport Kina
|
GBT
|
|
Typ av laddport Japan
|
CHAdeMO
|
|
Typ av laddport Oceanien (Australien, Nya Zeeland ++)
|
CCS2
|
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
|
Specifikation
|
LeftFrontSide |
|
Typ av laddport Europa
|
Type2
|
|
Typ av laddport Nordamerika
|
J1772
|
|
Typ av laddport Kina
|
GBT
|
|
Typ av laddport Japan
|
CHAdeMO
|
|
Typ av laddport Oceanien (Australien, Nya Zeeland ++)
|
CCS2
|
Dimensioner
Grundläggande mått
Hjulbas & spårvidd
Aerodynamik
Markfrigång & svängradie
Lastkapacitet och dragförmåga
Vikt-, lastkapacitets- och bogseringsspecifikationer
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
|
2340 kg (5159 lbs)
|
|
|
2860 kg (6305 lbs)
|
|
|
520 kg (1146 lbs)
|
|
|
75 kg (165 lbs)
|
|
|
405 liter (14 cu-ft)
|
|
|
liter ( cu-ft)
|
|
|
85 liter (3 cu-ft)
|
|
|
kg ( lbs)
|
|
|
kg ( lbs)
|
|
|
Maximal vikt på dragkula
|
kg ( lbs)
|
Viktspecifikationer
Lastkapacitet
Dragkapacitet
Fjädring
Modellen erbjuder 2 fjädringsvarianter
Standard
Adaptive Features
Height Adjustment
Ground Clearance
Component Types
Adaptive Air Suspension
Adaptive Features
Height Adjustment
Ground Clearance
Component Types
Interiör
Framsäten
sport
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
sport pro
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Andra radens säten
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Mittkonsoler
Mittkonsol i första raden
Förarassistans
Avancerade säkerhets- och förarassistansfunktioner
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
| Ja (Audi Active Lane Assist), standardutrustning | |
| Ja (Audi Active Lane Assist), standardutrustning | |
| Ja, standardutrustning | |
| Ja, valfri utrustning | |
| Ja, valfri utrustning | |
| Ja (Cross traffic assist rear), valfri utrustning | |
|
Nedfartsassistans
|
Ja, standardutrustning |
|
Backstartassistans
|
Ja, standardutrustning |
| Ja, standardutrustning | |
| Ja (Audi Pre sense front), standardutrustning | |
|
Antispinnkontroll
|
Ja, standardutrustning |
|
Krockundvikande vid vänstersväng
|
Ja (Audi Turn Assist), standardutrustning |
| Ja (Audi Collision Avoidance Assist), standardutrustning | |
| Ja, standardutrustning | |
|
Temperaturvarning
|
Ja, standardutrustning |
| Ja (Audi Cross Traffic Assist), valfri utrustning | |
| Ja (Audi Efficency Assist), standardutrustning | |
| Ja (Audi Collision Avoidance Assist), standardutrustning | |
| Ja (Audi Traffic Sign Recongition), valfri utrustning | |
| Ja (Night Vision Assist), valfri utrustning |
Sensorer & kameror
Fordonssensorer och kamerasystem
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
|
|
|
|
|
|
| Ej tillgängligt | |
|
sv Sensors.Processors
|
UI och kontroller
Specifikationer för användargränssnitt och kontroller
|
Specifikation
|
Värde
|
|---|---|
| Head-up display | Ja, valfri utrustning |
| Röststyrning | Ja, standardutrustning |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Android Auto-stöd | Ja (Smartphone Interface), standardutrustning |
| Apple CarPlay-stöd | Ja (Smartphone Interface), standardutrustning |
| Inbordsnavigering | Ja (MMI Navigation plus), standardutrustning |
| Tillgängliga skärmlayouter | 1 |
Gränssnittskontroller
Smartphoneintegration
Infotainment
Audi Sound system
Ljudsystem
Bang & Olufsen Sound System
Ljudsystem
Exteriör
Lackfärger
Mer information
Alternativa modeller
På den snabbt växande elbilsmarknaden har EVKX.net identifierat flera alternativ till Audi e-tron GT (GEN1) som är värda att överväga baserat på funktioner, specifikationer och pris.
Porsche Macan 4S
Jämför dessa fordon
Mest sålda elbilar i Sverige
Q1 2026 · Quarter