| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr1,350,000 (USA) |
| Karossform | Sedan |
| Världspremiär | måndag 17 april 2023 |
| Leveransstart | november 2023 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 625-591 km (388-367 miles) |
| WLTP-förbrukning | 16,27-17,21 kWh/100km (3,8-3,6 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 18,4-19,6 kWh/100km (3,4-3,2 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 18 kWh/100km(3,5 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 565 km (351 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 22 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 462 km (287 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 25 kWh/100km(2,5 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 407 km (253 miles) |
| Toppfart | 240 km/h (149 mph) |
| Toppeffekt | 400 kW (543,8 hp / 536,4 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 745 nm (549,8 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 4,7 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | WRSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 348 mm (13,70") |
| Diameter bakre bromsskiva | 345 mm (13,58") |
| Typ av främre bromsskiva | Ventilerat gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Ventilerat gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge eller Roll-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Low / Medium / High |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Adaptive Air Suspension) |
| Fjädringstyp fram | Dubbel triangellänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Luftfjäder |
| Fjädertyp bak | Luftfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Standardfunktion |
| Justerbar höjd bak | Standardfunktion |
| Markfrigång | 126 - 156 mm (4,96" - 6,14") |
| Length | 5391 mm (212,2") |
| Height | 1544 mm (60,8") |
| Bredd exklusive speglar | 1950 mm (76,8") |
| Bredd inklusive speglar | 2192 mm (86,3") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,24 / 2,6 m² (28,0 kvadratfot) |
| Hjulbas | 3215 mm (126,6") |
| Svängradie | 13,1 meter (515,7") |
| Tjänstevikt | 2640 kg (5820,2 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 3250 kg (7165,0 lbs) |
| Max taklast | 0 kg (0,0 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 610 kg (1344,8 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 2000 kg (4409,2 lbs) |
| Bagagevolym | 500 liter (17,7 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Valfri funktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Standardfunktion |
| Digital förardisplay | Yes 12,3" |
| Infotainmentskärm | Yes 14,9" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | HERE Technologies |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | No |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Valfri funktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Standardfunktion |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Valfri funktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Valfri funktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Valfri funktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Valfri funktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Valfri funktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| Bruttobatterikapacitet | 105,7 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 101,7 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 376,4 V |
| Batterivikt | |
| Paketkonfiguration | |
| Batterityp | Cell till batterimodul |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 195 kW |
| Laddningstid 0-100% | 56 m 53 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 107,3 kW |
| Laddningstid 10-100% | 52 m 12 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 105,2 kW |
| Laddningstid 10-80% | 31 m 1 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 137,7 kW |
| Laddningstid 10-90% | 39 m 42 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 122,9 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Förarfokuserad |
| Interiörkvalitet | Premium Plus |
| Mittkonsolens design | Traditionell konsol |
| Interiördesign |
BMW Individual leather 'Merino' | Smoke White
Interiörfärger:
Svart
Vit
BMW Individual leather 'Merino' with excusive contents | Mocha
Interiörfärger:
Svart
BMW Individual leather 'Merino' with exclusive contents | Amarone
Interiörfärger:
Svart
Röd
BMW Individual leather 'Merino' | Tartufo
Interiörfärger:
Svart
Brun
BMW Individual leather 'Merino' | Black
Interiörfärger:
Svart
BMW Individual leather 'Merino' | Black/Atlas Grey
Interiörfärger:
Svart
Mörkgrå
BMW Individual leather 'Merino' with exclusive contents | Caramel/Atlas Grey
Interiörfärger:
Svart
Mörkgrå
Brun
BMW Individual leather 'Merino' with exclusive contents | Taupe Grey/Night Blue
Interiörfärger:
Svart
Ljusgrå
Blå
BMW Individual leather 'Merino' / wool/Cashmere
Interiörfärger:
Svart
BMW Individual leather 'Merino' / wool/Cashmere
Interiörfärger:
Svart
Ljusgrå
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 8 (10) |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Valfri funktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Valfri funktion |
| Massagefunktion | Valfri funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig / Standard elektrisk funktion, yttre säten / Standard elektrisk funktion, yttre säten |
| Värmesäten | Standardfunktion, yttre säten / Okänd / Valfri funktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig / Inte tillgänglig / Okänd |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig / Inte tillgänglig / Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig / Inte tillgänglig / Okänd |
| Fällbara säten | Inte tillgänglig / Inte tillgänglig / Inte tillgänglig |
| Lackfärger | 12 |
| Fälgalternativ | 8 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
245/50R19 / 245/50R19 255/45R20 / 285/40R20 255/40R21 / 285/35R21 |
| Tillgängliga klimatsystem | 2 (standard, comfort) |
| Klimatzoner | standard:LeftFirstRow RightFirstRow/comfort:LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow |
| Förkonditionering | Valfri funktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Valfri funktion |
| Parkeringsövervakning | Standardfunktion |
| App-namn | My BMW |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | Yes |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |