| Model |
|
|---|---|
| Lähtöhinta | ~€115,000 (USA) |
| Kori | Sedan |
| Maailmanensi-ilta | maanantai 17. huhtikuuta 2023 |
| Toimitusten aloitus | marraskuu 2023 |
| Mallin tila | Tuotannossa |
| WLTP-toimintamatka | 625-591 km (388-367 maili) |
| WLTP-kulutus | 16,27-17,21 kWh/100km (3,8-3,6 mi/kWh ) |
| WLTP-kulutus lataushäviöllä | 18,4-19,6 kWh/100km (3,4-3,2 mi/kWh ) |
| EPA-toimintamatka | |
| EPA-kulutus | |
| Perusvarustetason CLTC-toimintamatka | |
| 90 km/h (56 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 18 kWh/100km(3,5 mi/kWh ) |
| 90 km/h (56 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 565 km (351 maili) |
| 70 mph (112 km/h) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 22 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| 70 mph (112 km/h) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 462 km (287 maili) |
| 120 km/h (75 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 25 kWh/100km(2,5 mi/kWh ) |
| 120 km/h (75 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 407 km (253 maili) |
| Huippunopeus | 240 km/h (149 mp/h) |
| Huipputeho | 400 kW (543,8 hv / 536,4 bhp) |
| Sähköinen vääntömomentti | 745 nm (549,8 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 4,7 s |
| Vetotapa | AWD |
| Moottoriasettelu | Yksi moottori etuakselilla ja yksi moottori takakselilla |
| Moottoritekniikka | WRSM |
| Etujarrun tyyppi | Kiinteä satulalevyjarru (4 männää) |
| Takajarrun tyyppi | Liukuvasatulainen levyjarru (1 männää) |
| Etulevyn halkaisija | 348 mm (13,70") |
| Takalevyn halkaisija | 345 mm (13,58") |
| Etujarrulevyn tyyppi | Tuuletettu valurautalevy |
| Takalevyn tyyppi | Tuuletettu valurautalevy |
| Sekajarrutus (rekuperointi jarrupolkimella) | |
| Lift-up-rekuperointi (yksipoljinajo) | |
| Lift-up-rekuperoinnin pysäytystila(t) | Hold- tai Roll-tila |
| Lift-up-rekuperoinnin tasot | Low / Medium / High |
| Rullaus-tila | |
| Mukautuva rekuperointi rullatessa | |
| Jousitusvaihtoehtojen määrä | 1 (Adaptive Air Suspension) |
| Etujousitus | Kaksoistukivarsi |
| Takajousitus | Monilinkki |
| Etujousen tyyppi | Ilmajousi |
| Takajousen tyyppi | Ilmajousi |
| Mukautuva etuaiskunvaimennus | Vakio-ominaisuus |
| Mukautuva takainen vaimennus | Vakio-ominaisuus |
| Etukorkeuden säätö | Vakio-ominaisuus |
| Takakorkeuden säätö | Vakio-ominaisuus |
| Maavara | 126 - 156 mm (4,96" - 6,14") |
| Pituus | 5391 mm (212,2") |
| Korkeus | 1544 mm (60,8") |
| Leveys ilman peilejä | 1950 mm (76,8") |
| Leveys peileineen | 2192 mm (86,3") |
| Ilmanvastuskerroin / Poikkipinta-ala | 0,24 / 2,6 m² (28,0 neliöjalka) |
| Akseliväli | 3215 mm (126,6") |
| Kääntösäde | 13,1 metri (515,7") |
| Omamassa | 2640 kg (5820,2 lbs) |
| Suurin sallittu kokonaismassa (GVWR) | 3250 kg (7165,0 lbs) |
| Katon kuormaraja | 0 kg (0,0 lbs) |
| Maksimikuorma kuljettajan paino mukaan lukien | 610 kg (1344,8 lbs) |
| Suurin jarrullinen perävaunumassa | 2000 kg (4409,2 lbs) |
| Tavaratilan tilavuus | 500 litra (17,7 kuutiojalka) |
| Tavaratilan tilavuus, kun kaikki takapenkit on käännetty alas | |
| HMI-tyyppi | Näyttö ohjaussangoilla ja painikkeilla |
| Head-up-näyttö | Valinnainen ominaisuus |
| Ääniohjaus | Vakio-ominaisuus |
| Eleohjaus | Vakio-ominaisuus |
| Digitaalinen kuljettajan mittaristo | Yes 12,3" |
| Infotainment-näyttö | Yes 14,9" |
| Autonavigointi | Vakio-ominaisuus |
| Apple CarPlay -tuki | Vakio-ominaisuus |
| Android Auto -tuki | Vakio-ominaisuus |
| Karttapalvelu | HERE Technologies |
| Verkkokarttapäivitykset | Yes |
| Reaaliaikainen liikenne | Yes |
| Reittisuunnittelu lataussuunnittelulla | Yes |
| Satelliittikartta | No |
| ääniohjattu | Yes |
| ääniopastus | Yes |
| LED-matriisi-ajovalot | Valinnainen ominaisuus |
| Automaattisesti himmenevät ajovalot | Vakio-ominaisuus |
| Kulmavalot | Vakio-ominaisuus |
| Kääntyvät ajovalot | Ei saatavilla |
| Ajovalojen pesurit | Ei saatavilla |
| ABS (lukkiutumaton jarrujärjestelmä) | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäjarrutus | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäohjaus | Valinnainen ominaisuus |
| Risteävän liikenteen varoitin (CTA) | Valinnainen ominaisuus |
| Risteävän liikenteen varoitus takana (RCTA) | Valinnainen ominaisuus |
| Väsymysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| ESC/ESP (ajonvakautus) | Vakio-ominaisuus |
| Kuolleen kulman valvonta | Valinnainen ominaisuus |
| Poistumisvaroitus | Vakio-ominaisuus |
| Törmäysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| Kaistalta poistumisen varoitus | Vakio-ominaisuus |
| Kaistanpito | Vakio-ominaisuus |
| Yönäkö | Ei saatavilla |
| Kaistan keskitysavustin (LCA) / Autosteer | Valinnainen ominaisuus |
| Ultraäänisensorit |
|
| Kamerat |
|
| Tutkasensorit |
|
| LiDAR-sensorit | Ei saatavilla |
| Akun bruttokapasiteetti | 105,7 kWh |
| Akun nettokapasiteetti | 101,7 kWh |
| Katodimateriaalit | NMC |
| Nimellisjännite | 376,4 V |
| Akun paino | |
| Akkupaketin kokoonpano | |
| Akkutyyppi | Kenno akkumoduuliin |
| Akun kemia | NMC |
| Latauskäyrä (klikkaa nähdäksesi täysikokoisen) |
|
| Maksimi DC-latausnopeus | 195 kW |
| Latausaika 0–100 % | 56 m 53 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 0–100 % | 107,3 kW |
| Latausaika 10–100 % | 52 m 12 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–100 % | 105,2 kW |
| Latausaika 10–80 % | 31 m 1 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–80 % | 137,7 kW |
| Latausaika 10–90 % | 39 m 42 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–90 % | 122,9 kW |
| Esilämmitys navigoitaessa latausasemalle | Vakio-ominaisuus |
| Manuaalinen akun lämmitys | Ei saatavilla |
| Sisätilaluokka | Kuljettajakeskeinen |
| Sisätilan laatu | Premium Plus |
| Keskikonsolin muotoilu | Perinteinen keskikonsoli |
| Sisätilan muotoilu |
BMW Individual leather 'Merino' | Smoke White
Sisätilan värit:
Musta
Valkoinen
BMW Individual leather 'Merino' with excusive contents | Mocha
Sisätilan värit:
Musta
BMW Individual leather 'Merino' with exclusive contents | Amarone
Sisätilan värit:
Musta
Punainen
BMW Individual leather 'Merino' | Tartufo
Sisätilan värit:
Musta
Ruskea
BMW Individual leather 'Merino' | Black
Sisätilan värit:
Musta
BMW Individual leather 'Merino' | Black/Atlas Grey
Sisätilan värit:
Musta
Tummanharmaa
BMW Individual leather 'Merino' with exclusive contents | Caramel/Atlas Grey
Sisätilan värit:
Musta
Tummanharmaa
Ruskea
BMW Individual leather 'Merino' with exclusive contents | Taupe Grey/Night Blue
Sisätilan värit:
Musta
Vaaleanharmaa
Sininen
BMW Individual leather 'Merino' / wool/Cashmere
Sisätilan värit:
Musta
BMW Individual leather 'Merino' / wool/Cashmere
Sisätilan värit:
Musta
Vaaleanharmaa
|
| Säilytystila |
|
| Istuimien määrä | 5 |
| eturivin istuimien valinnat | 1 |
| Säätömahdollisuuksien määrä (sis. vaihtoehdot) | 8 (10) |
| Istuimen syvyyden säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuinkorkeuden säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Selkänojan kulman säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuintyynyn kulman säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Korkeudeltaan säädettävä niskatuki | Ei saatavilla |
| Pituudeltaan säädettävä niskatuki | Ei saatavilla |
| Säädettävä reisituki | Ei saatavilla |
| Muisti | Valinnainen ominaisuus |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuimien tuuletus | Valinnainen ominaisuus |
| Hierontatoiminto | Valinnainen ominaisuus |
| Selkänojan kulman säätö | Ei saatavilla / Vakio-ominaisuus, sähkö-ominaisuus, ulommat istuimet / Vakio-ominaisuus, sähkö-ominaisuus, ulommat istuimet |
| Istuinlämmitys | Vakio-ominaisuus, ulommat istuimet / Tuntematon / Valinnainen ominaisuus, ulommat istuimet |
| Istuimien tuuletus | Ei saatavilla / Ei saatavilla / Tuntematon |
| Hierontatoiminto | Ei saatavilla / Ei saatavilla / Vakio-ominaisuus |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Ei saatavilla / Ei saatavilla / Tuntematon |
| Taitettavat istuimet | Ei saatavilla / Ei saatavilla / Ei saatavilla |
| Maalivärit | 12 |
| Vannevalinnat | 8 |
| Vanteiden koko (etu/taka) |
245/50R19 / 245/50R19 255/45R20 / 285/40R20 255/40R21 / 285/35R21 |
| Saatavilla olevat ilmastointijärjestelmät | 2 (standard, comfort) |
| Ilmastointivyöhykkeet | standard:LeftFirstRow RightFirstRow/comfort:LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow |
| esilämmitys | Valinnainen ominaisuus |
| Lemmikkitila | Ei saatavilla |
| Leirintätila | Ei saatavilla |
| Turvatyynyt |
|
| Turvavyöt |
|
| Avaimeton kulku | Vakio-ominaisuus |
| Avaimeton käynnistys | Vakio-ominaisuus |
| Puhelin avaimena | Vakio-ominaisuus |
| Hälytysjärjestelmä | Vakio-ominaisuus |
| Kojelautakamera | Valinnainen ominaisuus |
| Pysäköintivalvonta | Vakio-ominaisuus |
| Sovelluksen nimi | My BMW |
| Vaihda lataustavoitetta | Yes |
| Näytä auton sijainti | Yes |
| Lukitse/avaa auto | Yes |
| Avaa/sulje ikkunat | No |
| Käynnistyksen/pysäytyksen esilämmitys | Yes |
| Etäpysäköinti | Yes |
| Ajoita lataus | Yes |
| Näytä ajohistoria | Yes |
| Aktivoi äänitorvi/valot | Yes |