| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr293,380 (Norge) |
| Karossform | Crossover |
| Världspremiär | torsdag 25 november 2021 |
| Leveransstart | juli 2022 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 463 km (288 miles) |
| WLTP-förbrukning | 14,00 kWh/100km(4,4 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 16,4 kWh/100km(3,8 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 15,1 kWh/100km(4,1 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 429 km (267 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 17,5 kWh/100km(3,6 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 370 km (230 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 20 kWh/100km(3,1 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 324 km (201 miles) |
| Toppfart | 167 km/h (104 mph) |
| Toppeffekt | 150 kW (203,9 hp / 201,2 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 255 nm (188,2 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 7,8 s |
| Drivtyp | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor bakaxel |
| Motorteknik | |
| Typ av främre broms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 305 mm (12,01") |
| Diameter bakre bromsskiva | 300 mm (11,81") |
| Typ av främre bromsskiva | Ventilerat gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | D / D1 / D2 / D3 / iPedal |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Standard) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 152 mm (5,98") |
| Length | 4420 mm (174,0") |
| Height | 1545 mm (60,8") |
| Bredd exklusive speglar | 1825 mm (71,9") |
| Bredd inklusive speglar | 2035 mm (80,1") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,29 / 2,63 m² (28,3 kvadratfot) |
| Hjulbas | 2720 mm (107,1") |
| Svängradie | 10,2 meter (401,6") |
| Tjänstevikt | 1682 kg (3708,2 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2200 kg (4850,2 lbs) |
| Max taklast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 518 kg (1142,0 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 750 kg (1653,5 lbs) |
| Bagagevolym | 475 liter (16,8 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1392 liter (49,2 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Valfri funktion |
| Röststyrning | Unknown |
| Gesterstyrning | Unknown |
| Digital förardisplay | No |
| Infotainmentskärm | No |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | TomTom |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Unknown |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Inte tillgänglig |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror | — |
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| sv Sensors.Processors |
|
| Bruttobatterikapacitet | 68 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 64,8 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 358 V |
| Batterivikt | 443 kg (976,6 lbs) |
| Paketkonfiguration | 96s1p |
| Batterityp | Pouch |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 94 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 34 m 45 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 41,0 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 27 m 33 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 40,0 kW |
| Laddningstid 10-80% | 45 m 21 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 60,0 kW |
| Laddningstid 10-90% | 1 h 0 m 54 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 51,1 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Funktionell |
| Interiörkvalitet | Standard |
| Mittkonsolens design | Traditionell konsol |
| Interiördesign |
Standard
Interiörfärger:
Svart
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 6 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Inte tillgänglig |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Standard förare, passagerarsäte inte tillgängligt |
| Elektrisk ländryggsjustering | Valfri elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Valfri funktion |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion |
| Värmesäten | Standardfunktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 11 |
| Fälgalternativ | 2 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
235/55R19 / 235/55R19 255/45R20 / 255/45R20 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | Dual-zone climate control:FrontLeft FrontRight |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Standardfunktion |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Valfri funktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | Kia Connect |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | Yes |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |