| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr547,141 (Australien) |
| Karossform | SUV |
| Världspremiär | fredag 21 april 2023 |
| Leveransstart | mars 2025 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 519-477 km (323-296 miles) |
| WLTP-förbrukning | 14,84-16,14 kWh/100km (4,2-3,9 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 15,8-17,6 kWh/100km (3,9-3,5 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 15 kWh/100km(4,1 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 513 km (319 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 18 kWh/100km(3,5 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 428 km (266 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 22 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 350 km (218 miles) |
| Toppfart | 180 km/h (112 mph) |
| Toppeffekt | 250 kW (339,9 hp / 335,3 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 689 nm (508,5 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 5,5 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | ASM Fram och PMSM Bak |
| Typ av främre broms | Flytande bromsoksskiva (2 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Trumbroms |
| Diameter främre bromsskiva | 358 mm (14,09") |
| Diameter bakre bromsskiva | Trumbroms |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Trumbroms |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | — |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | — |
| Lift-up-regen stopplägen | |
| Lift-up-regen-nivåer | |
| Frirullning | — |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | — |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (standard) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Valfri funktion |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 154 mm (6,06") |
| Length | 4644 mm (182,8") |
| Height | 1597 mm (62,9") |
| Bredd exklusive speglar | 1861 mm (73,3") |
| Bredd inklusive speglar | 2108 mm (83,0") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,26 / Unknown |
| Hjulbas | 2766 mm (108,9") |
| Svängradie | 11,5 meter (452,8") |
| Tjänstevikt | 2280 kg (5026,5 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2780 kg (6128,8 lbs) |
| Max taklast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 500 kg (1102,3 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 1200 kg (2645,5 lbs) |
| Bagagevolym | 540 liter (19,1 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1267 liter (44,7 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och begränsade knappar |
| Head-up display | Valfri funktion |
| Röststyrning | Inte tillgänglig |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 5,3" |
| Infotainmentskärm | Yes 15" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | Here Technologies |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | No |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Standardfunktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Standardfunktion |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Inte tillgänglig |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 82 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 77 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 350 V |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | 96s3p |
| Batterityp | Cell till batterimodul |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 135 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 1 m 55 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 74,6 kW |
| Laddningstid 10-100% | 58 m 8 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 71,5 kW |
| Laddningstid 10-80% | 28 m 44 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 112,5 kW |
| Laddningstid 10-90% | 40 m 57 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 90,2 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Funktionell |
| Interiörkvalitet | Hög kvalitet |
| Mittkonsolens design | Traditionell konsol |
| Interiördesign |
Black & Blue
Interiörfärger:
Svart
Blå
Sätesfärger: 2
Innertaksfärger: 1
Black & Gray
Interiörfärger:
Svart
Grå
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 2 (Sport, CUP Sport) |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | N/A, 8 |
| Justerbart sitsdjup | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig / Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig / Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig / Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Valfri funktion / Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion / Okänd |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig / Standardfunktion |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig / Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 5 |
| Fälgalternativ | 3 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
235/45R20 / 255/45R20 255/40R21 / 255/40R21 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 3-zone Climatronic:LeftFirstRow RightFirstRow Secondrow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Valfri funktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Inte tillgänglig |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | CUPRA Connect |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | Yes |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |