| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr349,562 (Australien) |
| Karrosseritype | SUV |
| Verdenspremiere | fredag den 21. april 2023 |
| Leveringsstart | marts 2025 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 519-477 km (323-296 miles) |
| WLTP-forbrug | 14,84-16,14 kWh/100km (4,2-3,9 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 15,8-17,6 kWh/100km (3,9-3,5 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 15 kWh/100km(4,1 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 513 km (319 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 18 kWh/100km(3,5 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 428 km (266 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 22 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 350 km (218 miles) |
| Topfart | 180 kph (112 mph) |
| Spidseffekt | 250 kW (339,9 hp / 335,3 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 689 nm (508,5 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 5,5 s |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel og en motor på bagaksel |
| Motorteknologi | ASM for og PMSM bag |
| Type forreste bremse | Flydende bremsekaliber-skive (2 stempler) |
| Type bagbremse | Tromlebremse |
| Forreste skivediameter | 358 mm (14,09") |
| Bageste skivediameter | Tromlebremse |
| Type forreste skive | Støbejern |
| Type bagbremsskiver | Tromlebremse |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | — |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | — |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | |
| Lift-up-regenereringsniveauer | |
| Friløb | — |
| Adaptiv regenerering ved friløb | — |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (standard) |
| Affjedringstype foran | MacPherson-hjulophæng |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Standardfunktion |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Valgfri funktion |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 154 mm (6,06") |
| Længde | 4644 mm (182,8") |
| Højde | 1597 mm (62,9") |
| Bredde uden spejle | 1861 mm (73,3") |
| Bredde inkl. spejle | 2108 mm (83,0") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,26 / Unknown |
| Akselafstand | 2766 mm (108,9") |
| Vendediameter | 11,5 meter (452,8") |
| Egenvægt | 2280 kg (5026,5 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2780 kg (6128,8 lbs) |
| Maksimal taglast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 500 kg (1102,3 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 1200 kg (2645,5 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 540 liter (19,1 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1267 liter (44,7 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og begrænsede knapper |
| Head-up display | Valgfri funktion |
| Stemmestyring | Ikke tilgængelig |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 5,3" |
| Infotainment-skærm | Yes 15" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | Here Technologies |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | No |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Standardfunktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Standardfunktion |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Standardfunktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Ikke tilgængelig |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | N/A |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 82 kWh |
| Netto batterikapacitet | 77 kWh |
| Katodematerialer | NMC |
| Nominel spænding | 350 V |
| Batterivægt | — |
| Pakkeopsætning | 96s3p |
| Batteritype | Celle til modul |
| Batterikemi | NMC |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 135 kW |
| Ladetid 0–100% | 1 h 1 m 55 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 74,6 kW |
| Ladetid 10–100% | 58 m 8 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 71,5 kW |
| Ladetid 10–80% | 28 m 44 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 112,5 kW |
| Ladetid 10–90% | 40 m 57 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 90,2 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Standardfunktion |
| Interiørkategori | Funktionel |
| Interiørkvalitet | Høj kvalitet |
| Konsoldesign | Traditionel konsol |
| Interiørdesign |
Black & Blue
Interiørfarver:
Sort
Blå
Sædefarver: 2
Farver til loftsbeklædning: 1
Black & Gray
Interiørfarver:
Sort
Grå
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 2 (Sport, CUP Sport) |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | N/A, 8 |
| Justering af sædedybde | Standardfunktion, valgfri elektrisk / Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standardfunktion, valgfri elektrisk / Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion, valgfri elektrisk / Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standardfunktion, valgfri elektrisk / Standard elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig |
| Hukommelse | Valgfri funktion / Standardfunktion |
| Elektrisk lændestøttejustering | Standard elektrisk funktion / Ukendt |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig / Standardfunktion |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Ikke tilgængelig |
| Sædevarme | Ikke tilgængelig |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 5 |
| Fælgalternativer | 3 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
235/45R20 / 255/45R20 255/40R21 / 255/40R21 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | 3-zone Climatronic:LeftFirstRow RightFirstRow Secondrow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Valgfri funktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Ikke tilgængelig |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | CUPRA Connect |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | Yes |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | Yes |