| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr390,326 (Norge) |
| Karossform | SUV |
| Världspremiär | tisdag 5 september 2023 |
| Leveransstart | mars 2024 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 500 km (311 miles) |
| WLTP-förbrukning | 17,40 kWh/100km(3,6 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 18,5 kWh/100km(3,4 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 20 kWh/100km(3,1 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 435 km (270 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 378 km (235 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 26 kWh/100km(2,4 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 335 km (208 miles) |
| Toppfart | 175 km/h (109 mph) |
| Toppeffekt | 160 kW (217,5 hp / 214,6 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 329 nm (242,8 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 9,6 s |
| Drivtyp | FWD |
| Motorkonfiguration | En motor framaxel |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (2 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | |
| Diameter bakre bromsskiva | |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Creep-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Standard / High |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (standard) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 150 mm (5,91") |
| Length | 4785 mm (188,4") |
| Height | 1668 mm (65,7") |
| Bredd exklusive speglar | 1890 mm (74,4") |
| Bredd inklusive speglar | 2085 mm (82,1") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,32 / Unknown |
| Hjulbas | 2765 mm (108,9") |
| Svängradie | 11 meter (433,1") |
| Tjänstevikt | 2147 kg (4733,3 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2557 kg (5637,2 lbs) |
| Max taklast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 410 kg (903,9 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 1300 kg (2866,0 lbs) |
| Bagagevolym | 425 liter (15,0 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1439 liter (50,8 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 12,3" |
| Infotainmentskärm | Yes 15,6" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Unknown |
| Satellitkarta | Unknown |
| Röststyrd | Unknown |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Inte tillgänglig |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Inte tillgänglig |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Inte tillgänglig |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| Bruttobatterikapacitet | 87 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 87 kWh |
| Katodmaterial | LFP |
| Nominell spänning | 512 V |
| Batterivikt | 588 kg (1296,3 lbs) |
| Paketkonfiguration | 160s1p |
| Batterityp | Cell till batteripaket |
| batterikemi | LFP |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 140 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 17 m 49 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 67,1 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 11 m 42 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 65,5 kW |
| Laddningstid 10-80% | 43 m 5 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 84,8 kW |
| Laddningstid 10-90% | 52 m 45 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 79,2 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Inte tillgänglig |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Funktionell |
| Interiörkvalitet | Standard |
| Mittkonsolens design | Tvånivå mittkonsol |
| Interiördesign |
standard
Interiörfärger:
Svart
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 4 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk förare, passagerarsäte inte tillgängligt |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Inte tillgänglig |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Standard förare, passagerarsäte inte tillgängligt |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 4 |
| Fälgalternativ | 1 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
235/50R19 / 235/50R19 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Inte tillgänglig |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | BYD |
| Ändra laddningsmål | No |
| Visa bilens plats | No |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | No |
| Se körhistorik | No |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |