| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr790,043 (Tyskland) |
| Karossform | SUV |
| Världspremiär | onsdag 11 augusti 2021 |
| Leveransstart | oktober 2021 |
| Modellstatus | Utgående |
| WLTP-räckvidd | 461-453 km (286-282 miles) |
| WLTP-förbrukning | 16,03-16,31 kWh/100km (3,9-3,8 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 18,4-18,9 kWh/100km (3,4-3,3 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | 540 km (336 miles) |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 16,5 kWh/100km(3,8 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 448 km (278 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 20 kWh/100km(3,1 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 370 km (230 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 321 km (200 miles) |
| Toppfart | 180 km/h (112 mph) |
| Toppeffekt | 210 kW (285,5 hp / 281,6 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 400 nm (295,2 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 6,8 s |
| Drivtyp | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor bakaxel |
| Motorteknik | |
| Typ av främre broms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 348 mm (13,70") |
| Diameter bakre bromsskiva | 330 mm (12,99") |
| Typ av främre bromsskiva | Ventilerat gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Ventilerat gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge eller Roll-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | High / Medium / Low |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 2 (Standard / Adaptive M Suspension) |
| Fjädringstyp fram | Dubbelledat fjäderben / Dubbelledat fjäderben |
| Fjädringstyp bak | Multilänk / Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder / Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder / Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 179 mm (7,05") / 179 mm (7,05") |
| Length | 4734 mm (186,4") |
| Height | 1668 mm (65,7") |
| Bredd exklusive speglar | 1891 mm (74,4") |
| Bredd inklusive speglar | 2138 mm (84,2") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,29 / 2,65 m² (28,5 kvadratfot) |
| Hjulbas | 2864 mm (112,8") |
| Svängradie | 12,1 meter (476,4") |
| Tjänstevikt | 2185 kg (4817,1 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2725 kg (6007,6 lbs) |
| Max taklast | 100 kg (220,5 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 540 kg (1190,5 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 750 kg (1653,5 lbs) |
| Bagagevolym | 510 liter (18,0 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1560 liter (55,1 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Valfri funktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 12" |
| Infotainmentskärm | Yes 12,3" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | Here Technologies |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | No |
| Satellitkarta | No |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Valfri funktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Unknown |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Valfri funktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Inte tillgänglig |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Valfri funktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Valfri funktion |
| Utstigningsvarning | Inte tillgänglig |
| Framkollisionsvarning | Valfri funktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| Bruttobatterikapacitet | 80 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 73,9 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 345 V |
| Batterivikt | 518 kg (1142,0 lbs) |
| Paketkonfiguration | 94s2p |
| Batterityp | Cell till batterimodul |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 150 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 1 m 44 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 71,8 kW |
| Laddningstid 10-100% | 58 m 15 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 68,5 kW |
| Laddningstid 10-80% | 30 m 50 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 100,7 kW |
| Laddningstid 10-90% | 41 m 7 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 86,3 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Inte tillgänglig |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Förarfokuserad |
| Interiörkvalitet | Hög kvalitet |
| Mittkonsolens design | Traditionell konsol |
| Interiördesign |
Black
Interiörfärger:
Svart
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 8 (10) |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Valfri funktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Okänd |
| Sätesventilation | Valfri funktion |
| Massagefunktion | Valfri funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion |
| Värmesäten | Okänd |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 6 |
| Fälgalternativ | 2 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
245/50R19 / 245/50R19 245/45R20 / 275/40R20 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | standard:LeftFirstRow RightFirstRow SecondRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Valfri funktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Inte tillgänglig |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | My BMW |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | Yes |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | Yes |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |