| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr504,750 (Tyskland) |
| Karrosseritype | SUV |
| Verdenspremiere | onsdag den 11. august 2021 |
| Leveringsstart | oktober 2021 |
| Modelstatus | Udfaset |
| WLTP-rækkevidde | 461-453 km (286-282 miles) |
| WLTP-forbrug | 16,03-16,31 kWh/100km (3,9-3,8 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 18,4-18,9 kWh/100km (3,4-3,3 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | 540 km (336 miles) |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 16,5 kWh/100km(3,8 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 448 km (278 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 20 kWh/100km(3,1 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 370 km (230 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 321 km (200 miles) |
| Topfart | 180 kph (112 mph) |
| Spidseffekt | 210 kW (285,5 hp / 281,6 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 400 nm (295,2 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 6,8 s |
| Drivtype | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor på bagaksel |
| Motorteknologi | |
| Type forreste bremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Forreste skivediameter | 348 mm (13,70") |
| Bageste skivediameter | 330 mm (12,99") |
| Type forreste skive | Ventileret støbejern |
| Type bagbremsskiver | Ventileret støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Hold eller Roll |
| Lift-up-regenereringsniveauer | High / Medium / Low |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 2 (Standard / Adaptive M Suspension) |
| Affjedringstype foran | Dobbeltleddet fjederben / Dobbeltleddet fjederben |
| Affjedringstype bagtil | Multilink / Multilink |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder / Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder / Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Standardfunktion |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Standardfunktion |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 179 mm (7,05") / 179 mm (7,05") |
| Længde | 4734 mm (186,4") |
| Højde | 1668 mm (65,7") |
| Bredde uden spejle | 1891 mm (74,4") |
| Bredde inkl. spejle | 2138 mm (84,2") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,29 / 2,65 m² (28,5 sq ft) |
| Akselafstand | 2864 mm (112,8") |
| Vendediameter | 12,1 meter (476,4") |
| Egenvægt | 2185 kg (4817,1 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2725 kg (6007,6 lbs) |
| Maksimal taglast | 100 kg (220,5 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 540 kg (1190,5 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 750 kg (1653,5 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 510 liter (18,0 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1560 liter (55,1 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og knapper |
| Head-up display | Valgfri funktion |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 12" |
| Infotainment-skærm | Yes 12,3" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | Here Technologies |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | No |
| Satellitkort | No |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Valgfri funktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Unknown |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Valgfri funktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Ikke tilgængelig |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Valgfri funktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Valgfri funktion |
| Udstigningsadvarsel | Ikke tilgængelig |
| Kollisionsadvarsel | Valgfri funktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | N/A |
| Bruttobatterikapacitet | 80 kWh |
| Netto batterikapacitet | 73,9 kWh |
| Katodematerialer | NMC |
| Nominel spænding | 345 V |
| Batterivægt | 518 kg (1142,0 lbs) |
| Pakkeopsætning | 94s2p |
| Batteritype | Celle til modul |
| Batterikemi | NMC |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 150 kW |
| Ladetid 0–100% | 1 h 1 m 44 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 71,8 kW |
| Ladetid 10–100% | 58 m 15 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 68,5 kW |
| Ladetid 10–80% | 30 m 50 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 100,7 kW |
| Ladetid 10–90% | 41 m 7 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 86,3 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Ikke tilgængelig |
| Manuel batteriopvarmning | Ikke tilgængelig |
| Interiørkategori | Førerfokuseret |
| Interiørkvalitet | Høj kvalitet |
| Konsoldesign | Traditionel konsol |
| Interiørdesign |
Black
Interiørfarver:
Sort
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 8 (10) |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standard elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig |
| Hukommelse | Valgfri funktion |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ukendt |
| Sædeventilation | Valgfri funktion |
| Massagefunktion | Valgfri funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion |
| Sædevarme | Ukendt |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 6 |
| Fælgalternativer | 2 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
245/50R19 / 245/50R19 245/45R20 / 275/40R20 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | standard:LeftFirstRow RightFirstRow SecondRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Valgfri funktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Ikke tilgængelig |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | My BMW |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | Yes |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | Yes |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | Yes |