| Model | |
|---|---|
| Startpris | kr689,000 |
| Karossform | SUV |
| Världspremiär | torsdag 29 augusti 2024 |
| Leveransstart | oktober 2024 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 541 km (336 miles) |
| WLTP-förbrukning | 17,38 kWh/100km(3,6 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 19,9 kWh/100km(3,1 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | 780 km (485 miles) |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 16 kWh/100km(3,9 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 588 km (365 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 22 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 427 km (265 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 409 km (254 miles) |
| Toppfart | 200 km/h (124 mph) |
| Toppeffekt | 475 kW (645,8 hp / 637,0 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 710 nm (524,0 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 3,8 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | ASM Fram och PMSM Bak |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | |
| Diameter bakre bromsskiva | |
| Typ av främre bromsskiva | Ventilerat gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Ventilerat gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Endast en nivå |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (air suspension) |
| Fjädringstyp fram | Dubbel triangellänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Luftfjäder |
| Fjädertyp bak | Luftfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Standardfunktion |
| Justerbar höjd bak | Standardfunktion |
| Markfrigång | 157 - 217 mm (6,18" - 8,54") |
| Length | 4787 mm (188,5") |
| Height | 1650 mm (65,0") |
| Bredd exklusive speglar | 1930 mm (76,0") |
| Bredd inklusive speglar | 2100 mm (82,7") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,247 / Unknown |
| Hjulbas | 2926 mm (115,2") |
| Svängradie | 11,6 meter (456,7") |
| Tjänstevikt | 2460 kg (5423,4 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2990 kg (6591,8 lbs) |
| Max taklast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 530 kg (1168,4 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 2000 kg (4409,2 lbs) |
| Bagagevolym | 539 liter (19,0 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1978 liter (69,9 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och begränsade knappar |
| Head-up display | Valfri funktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 13" |
| Infotainmentskärm | Yes 16" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Yes |
| Röststyrd | Unknown |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Standardfunktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Inte tillgänglig |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer |
|
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 100 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 94 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 685 V |
| Batterivikt | 596 kg (1314,0 lbs) |
| Paketkonfiguration | 186s1p |
| Batterityp | Cell till batteripaket |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 430 kW |
| Laddningstid 0-100% | 32 m 3 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 175,9 kW |
| Laddningstid 10-100% | 27 m 37 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 183,7 kW |
| Laddningstid 10-80% | 14 m 19 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 275,7 kW |
| Laddningstid 10-90% | 19 m 13 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 234,7 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Minimalistisk |
| Interiörkvalitet | Premium |
| Mittkonsolens design | Tvånivå mittkonsol |
| Interiördesign |
Purple and White
Interiörfärger:
Purpur
Vit
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
Black and Gray
Interiörfärger:
Svart
Grå
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
Pure Black
Interiörfärger:
Svart
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
|
| Förvaring | Ej tillgängligt |
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 10 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Standard elektrisk funktion |
| Minnesfunktion | Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Okänd |
| Sätesventilation | Valfri funktion |
| Massagefunktion | Valfri funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Värmesäten | Standardfunktion, yttre säten / Standardfunktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig / Okänd |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig / Standardfunktion, yttre säten |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig / Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion / Inte tillgänglig |
| Lackfärger | 7 |
| Fälgalternativ | 2 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
265/50R19 / 265/50R19 265/45R20 / 265/45R20 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 3 zone:FrontRight FrontLeft SecondRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Standardfunktion |
| Campingläge | Standardfunktion |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsövervakning | Standardfunktion |
| App-namn | Zeekr Connected |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | Yes |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | Yes |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |