| Model |
|
|---|---|
| Lähtöhinta | ~€42,817 (Australia) |
| Kori | Coupé-SUV |
| Maailmanensi-ilta | perjantai 10. tammikuuta 2025 |
| Toimitusten aloitus | maaliskuu 2025 |
| Mallin tila | Tuotannossa |
| WLTP-toimintamatka | 622 km (387 maili) |
| WLTP-kulutus | 12,70 kWh/100km(4,9 mi/kWh ) |
| WLTP-kulutus lataushäviöllä | 14,2 kWh/100km(4,4 mi/kWh ) |
| EPA-toimintamatka | 320-303 maili (515-488 km) |
| EPA-kulutus | 4,115,3-3,8 mi/kWh (15,3-16,2 kWh/100km ) |
| Perusvarustetason CLTC-toimintamatka | 719 km (447 maili) |
| 90 km/h (56 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 15 kWh/100km(4,1 mi/kWh ) |
| 90 km/h (56 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 527 km (328 maili) |
| 70 mph (112 km/h) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 16,54 kWh/100km(3,8 mi/kWh ) |
| 70 mph (112 km/h) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 478 km (297 maili) |
| 120 km/h (75 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 19,5 kWh/100km(3,2 mi/kWh ) |
| 120 km/h (75 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 405 km (252 maili) |
| Huippunopeus | 201 km/h (125 mp/h) |
| Huipputeho | 331 kW (450,0 hv / 443,9 bhp) |
| Sähköinen vääntömomentti | 493 nm (363,8 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 5,6 s |
| Vetotapa | RWD |
| Moottoriasettelu | Yksi moottori takakselilla |
| Moottoritekniikka | PMSM |
| Etujarrun tyyppi | Kiinteä satulalevyjarru (4 männää) |
| Takajarrun tyyppi | Liukuvasatulainen levyjarru (1 männää) |
| Etulevyn halkaisija | 355 mm (13,98") |
| Takalevyn halkaisija | 335 mm (13,19") |
| Etujarrulevyn tyyppi | Valurauta |
| Takalevyn tyyppi | Valurauta |
| Sekajarrutus (rekuperointi jarrupolkimella) | |
| Lift-up-rekuperointi (yksipoljinajo) | |
| Lift-up-rekuperoinnin pysäytystila(t) | Hold- tai Creep-tila |
| Lift-up-rekuperoinnin tasot | Standard / Low |
| Rullaus-tila | |
| Mukautuva rekuperointi rullatessa | |
| Jousitusvaihtoehtojen määrä | 1 (standard) |
| Etujousitus | Kaksoistukivarsi |
| Takajousitus | Monilinkki |
| Etujousen tyyppi | Kierrejousi |
| Takajousen tyyppi | Kierrejousi |
| Mukautuva etuaiskunvaimennus | Ei saatavilla |
| Mukautuva takainen vaimennus | Ei saatavilla |
| Etukorkeuden säätö | Ei saatavilla |
| Takakorkeuden säätö | Ei saatavilla |
| Maavara | 167 mm (6,57") |
| Pituus | 4797 mm (188,9") |
| Korkeus | 1624 mm (63,9") |
| Leveys ilman peilejä | 1920 mm (75,6") |
| Leveys peileineen | 2129 mm (83,8") |
| Ilmanvastuskerroin / Poikkipinta-ala | 0,23 / 2,65 m² (28,5 neliöjalka) |
| Akseliväli | 2890 mm (113,8") |
| Kääntösäde | 12,1 metri (476,4") |
| Omamassa | 1898 kg (4184,4 lbs) |
| Suurin sallittu kokonaismassa (GVWR) | 2400 kg (5291,1 lbs) |
| Katon kuormaraja | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maksimikuorma kuljettajan paino mukaan lukien | 502 kg (1106,7 lbs) |
| Suurin jarrullinen perävaunumassa | 1600 kg (3527,4 lbs) |
| Tavaratilan tilavuus | 854 litra (30,2 kuutiojalka) |
| Tavaratilan tilavuus, kun kaikki takapenkit on käännetty alas | 2158 litra (76,2 kuutiojalka) |
| HMI-tyyppi | Näyttö keskittyy ohjaussankoihin ja rajoitettuihin painikkeisiin |
| Head-up-näyttö | Ei saatavilla |
| Ääniohjaus | Vakio-ominaisuus |
| Eleohjaus | Ei saatavilla |
| Digitaalinen kuljettajan mittaristo | Yes 15" |
| Infotainment-näyttö | Yes 15" |
| Autonavigointi | Vakio-ominaisuus |
| Apple CarPlay -tuki | Ei saatavilla |
| Android Auto -tuki | Ei saatavilla |
| Karttapalvelu | |
| Verkkokarttapäivitykset | Yes |
| Reaaliaikainen liikenne | Yes |
| Reittisuunnittelu lataussuunnittelulla | Yes |
| Satelliittikartta | Unknown |
| ääniohjattu | Yes |
| ääniopastus | Yes |
| LED-matriisi-ajovalot | Vakio-ominaisuus |
| Automaattisesti himmenevät ajovalot | Vakio-ominaisuus |
| Kulmavalot | Ei saatavilla |
| Kääntyvät ajovalot | Ei saatavilla |
| Ajovalojen pesurit | Ei saatavilla |
| ABS (lukkiutumaton jarrujärjestelmä) | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäjarrutus | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäohjaus | Vakio-ominaisuus |
| Risteävän liikenteen varoitin (CTA) | Vakio-ominaisuus |
| Risteävän liikenteen varoitus takana (RCTA) | Ei saatavilla |
| Väsymysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| ESC/ESP (ajonvakautus) | Vakio-ominaisuus |
| Kuolleen kulman valvonta | Vakio-ominaisuus |
| Poistumisvaroitus | Ei saatavilla |
| Törmäysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| Kaistalta poistumisen varoitus | Vakio-ominaisuus |
| Kaistanpito | Vakio-ominaisuus |
| Yönäkö | Ei saatavilla |
| Kaistan keskitysavustin (LCA) / Autosteer | Vakio-ominaisuus |
| Ultraäänisensorit | Ei saatavilla |
| Kamerat |
|
| Tutkasensorit | Ei saatavilla |
| LiDAR-sensorit | Ei saatavilla |
| Akun bruttokapasiteetti | 82 kWh |
| Akun nettokapasiteetti | 79 kWh |
| Katodimateriaalit | |
| Nimellisjännite | 345 V |
| Akun paino | |
| Akkupaketin kokoonpano | 96s46p |
| Akkutyyppi | |
| Akun kemia | |
| Latauskäyrä (klikkaa nähdäksesi täysikokoisen) |
|
| Maksimi DC-latausnopeus | 250 kW |
| Latausaika 0–100 % | 1 h 6 m 46 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 0–100 % | 71,0 kW |
| Latausaika 10–100 % | 1 h 3 m 13 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–100 % | 67,5 kW |
| Latausaika 10–80 % | 33 m 29 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–80 % | 99,1 kW |
| Latausaika 10–90 % | 44 m 9 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–90 % | 85,9 kW |
| Esilämmitys navigoitaessa latausasemalle | Vakio-ominaisuus |
| Manuaalinen akun lämmitys | Ei saatavilla |
| Sisätilaluokka | Minimalistinen |
| Sisätilan laatu | Normaali |
| Keskikonsolin muotoilu | Perinteinen keskikonsoli |
| Sisätilan muotoilu |
All Black
Sisätilan värit:
fi common.color.NotSet
Black & White
Sisätilan värit:
fi common.color.NotSet
|
| Säilytystila | Ei saatavilla |
| Istuimien määrä | 5 |
| eturivin istuimien valinnat | 1 |
| Säätömahdollisuuksien määrä (sis. vaihtoehdot) | 8 |
| Istuimen syvyyden säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuinkorkeuden säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Selkänojan kulman säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuintyynyn kulman säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Korkeudeltaan säädettävä niskatuki | Ei saatavilla |
| Pituudeltaan säädettävä niskatuki | Ei saatavilla |
| Säädettävä reisituki | Ei saatavilla |
| Muisti | Vakio-ominaisuus |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Ei saatavilla |
| Istuimien tuuletus | Vakio-ominaisuus |
| Hierontatoiminto | Ei saatavilla |
| Selkänojan kulman säätö | Vakio-ominaisuus |
| Istuinlämmitys | Vakio-ominaisuus, ulommat istuimet |
| Istuimien tuuletus | Ei saatavilla |
| Hierontatoiminto | Ei saatavilla |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Ei saatavilla |
| Taitettavat istuimet | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Maalivärit | 6 |
| Vannevalinnat | 2 |
| Vanteiden koko (etu/taka) |
255/45R19 / 255/45R19 255/40R20 / 255/40R20 |
| Saatavilla olevat ilmastointijärjestelmät | 1 |
| Ilmastointivyöhykkeet | standard:Car |
| esilämmitys | Vakio-ominaisuus |
| Lemmikkitila | Vakio-ominaisuus |
| Leirintätila | Vakio-ominaisuus |
| Turvatyynyt |
|
| Turvavyöt |
|
| Avaimeton kulku | Vakio-ominaisuus |
| Avaimeton käynnistys | Vakio-ominaisuus |
| Puhelin avaimena | Vakio-ominaisuus |
| Hälytysjärjestelmä | Vakio-ominaisuus |
| Kojelautakamera | Vakio-ominaisuus |
| Pysäköintivalvonta | Vakio-ominaisuus |
| Sovelluksen nimi | Tesla |
| Vaihda lataustavoitetta | Yes |
| Näytä auton sijainti | Yes |
| Lukitse/avaa auto | Yes |
| Avaa/sulje ikkunat | Yes |
| Käynnistyksen/pysäytyksen esilämmitys | Yes |
| Etäpysäköinti | Yes |
| Ajoita lataus | Yes |
| Näytä ajohistoria | Yes |
| Aktivoi äänitorvi/valot | Yes |