| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr321,125 (Australien) |
| Karrosseritype | Coupé-SUV |
| Verdenspremiere | fredag den 10. januar 2025 |
| Leveringsstart | marts 2025 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 622 km (387 miles) |
| WLTP-forbrug | 12,70 kWh/100km(4,9 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 14,2 kWh/100km(4,4 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | 320-303 miles (515-488 km) |
| EPA-forbrug | 4,115,3-3,8 mi/kWh (15,3-16,2 kWh/100km ) |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | 719 km (447 miles) |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 15 kWh/100km(4,1 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 527 km (328 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 16,54 kWh/100km(3,8 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 478 km (297 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 19,5 kWh/100km(3,2 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 405 km (252 miles) |
| Topfart | 201 kph (125 mph) |
| Spidseffekt | 331 kW (450,0 hp / 443,9 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 493 nm (363,8 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 5,6 s |
| Drivtype | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor på bagaksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive (4 stempler) |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Forreste skivediameter | 355 mm (13,98") |
| Bageste skivediameter | 335 mm (13,19") |
| Type forreste skive | Støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Hold eller Creep |
| Lift-up-regenereringsniveauer | Standard / Low |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (standard) |
| Affjedringstype foran | Double wishbone |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Ikke tilgængelig |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 167 mm (6,57") |
| Længde | 4797 mm (188,9") |
| Højde | 1624 mm (63,9") |
| Bredde uden spejle | 1920 mm (75,6") |
| Bredde inkl. spejle | 2129 mm (83,8") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,23 / 2,65 m² (28,5 sq ft) |
| Akselafstand | 2890 mm (113,8") |
| Vendediameter | 12,1 meter (476,4") |
| Egenvægt | 1898 kg (4184,4 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2400 kg (5291,1 lbs) |
| Maksimal taglast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 502 kg (1106,7 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 1600 kg (3527,4 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 854 liter (30,2 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 2158 liter (76,2 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og begrænsede knapper |
| Head-up display | Ikke tilgængelig |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 15" |
| Infotainment-skærm | Yes 15" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Ikke tilgængelig |
| Android Auto-understøttelse | Ikke tilgængelig |
| Kortleverandør | |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | Unknown |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Standardfunktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Ikke tilgængelig |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Standardfunktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Ikke tilgængelig |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Ikke tilgængelig |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer | N/A |
| Kameraer |
|
| Radarsensorer | N/A |
| LiDAR-sensorer | N/A |
| Bruttobatterikapacitet | 82 kWh |
| Netto batterikapacitet | 79 kWh |
| Katodematerialer | |
| Nominel spænding | 345 V |
| Batterivægt | |
| Pakkeopsætning | 96s46p |
| Batteritype | |
| Batterikemi | |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 250 kW |
| Ladetid 0–100% | 1 h 6 m 46 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 71,0 kW |
| Ladetid 10–100% | 1 h 3 m 13 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 67,5 kW |
| Ladetid 10–80% | 33 m 29 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 99,1 kW |
| Ladetid 10–90% | 44 m 9 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 85,9 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Ikke tilgængelig |
| Interiørkategori | Minimalistisk |
| Interiørkvalitet | Standard |
| Konsoldesign | Traditionel konsol |
| Interiørdesign |
All Black
Interiørfarver:
da common.color.NotSet
Black & White
Interiørfarver:
da common.color.NotSet
|
| Opbevaring | N/A |
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 8 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standard elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig |
| Hukommelse | Standardfunktion |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Sædeventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion |
| Sædevarme | Standardfunktion, ydersæder |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standard elektrisk funktion |
| Lakfarver | 6 |
| Fælgalternativer | 2 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
255/45R19 / 255/45R19 255/40R20 / 255/40R20 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | standard:Car |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Standardfunktion |
| Campingtilstand | Standardfunktion |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Standardfunktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsovervågning | Standardfunktion |
| Appnavn | Tesla |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | Yes |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | Yes |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | Yes |