| Model |
|
|---|---|
| Starting price | ~$23,786 (China) |
| Body type | SUV |
| World premiere | Thursday, March 5, 2026 |
| Delivery start | March 2026 |
| Model status | In production |
| WLTP range | |
| WLTP consumption | |
| WLTP consumption with charging loss | |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | 710 km (441 miles) |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | 16 kWh/100km(3.9 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | 506 km (314 miles) |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | 21 kWh/100km(3.0 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | 386 km (240 miles) |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 22 kWh/100km(2.8 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 368 km (229 miles) |
| Top speed | 210 kph (131 mph) |
| Peak power | 270 kW (367.1 hp / 362.1 bhp) |
| Electrical torque output | 305 nm (225.1 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 5.5 s |
| Drive type | RWD |
| Motor setup | One motor rear axle |
| Motor technology | |
| Front brake type | Floating caliper disc (1 pistons) |
| Rear brake type | Floating caliper disc (1 pistons) |
| Front disc diameter | 358 mm (14.09") |
| Rear disc diameter | 320 mm (12.60") |
| Front disc type | Ventilated cast iron |
| Rear disc type | Cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Roll |
| Lift-up-regen levels | D / D1 / D2 / D3 |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 (DiSus-C) |
| Suspension type front | MacPherson strut |
| Suspension type rear | Multi-link |
| Spring type front | Coil Spring |
| Spring type rear | Coil Spring |
| Adaptive damping front | Standard feature |
| Adaptive damping rear | Standard feature |
| Adjustable height front | Not Available |
| Adjustable height rear | Not Available |
| Ground clearance | 180 mm (7.09") |
| Length | 4850 mm (190.9") |
| Height | 1670 mm (65.7") |
| Width excluding mirrors | 1910 mm (75.2") |
| Width including mirrors | 2145 mm (84.4") |
| Drag coefficient / Frontal area | 0.26 / 2.63 m² (28.3 sq ft) |
| Wheelbase | 2840 mm (111.8") |
| Turning circle | 11 meter (433.1") |
| Curb weight | 2050 kg (4519.5 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 2505 kg (5522.6 lbs) |
| Max roof cargo | |
| Maximum load including weight driver | 455 kg (1003.1 lbs) |
| Max trailer weight braked | N/A |
| Trunk capacity | 730 liter (25.8 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 1659 liter (58.6 cu-ft) |
| HMI type | Screen focus with limited buttons |
| Head-up display | Standard feature |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Not Available |
| Digital driver display | Yes 10.25" |
| Infotainment screen | Yes 15.6" |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Not Available |
| Android Auto support | Not Available |
| Map provider | Gaode |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | Yes |
| Satellite image map | Yes |
| Voice controlled | Yes |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Not Available |
| Auto dimming headlights | Standard feature |
| Cornering lights | Not Available |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Not Available |
| Cross traffic alert (CTA) | Not Available |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Not Available |
| Drowsiness Alert | Not Available |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Standard feature |
| Exit warning | Not Available |
| Forward Collision Warning | Standard feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Standard feature |
| Ultrasonic sensors |
|
| Cameras |
|
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors |
|
| ADAS processors |
|
| Battery gross | 82.732 kWh |
| Battery net | 81 kWh |
| Cathode Materials | LFP |
| Nominal voltage | 544 V |
| Battery weight | 571.3 kg (1259.5 lbs) |
| Pack configuration | 170s1p |
| Battery type | Cell to Pack |
| Battery chemistry | LFP |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 1500 kW |
| Charging time 0 - 100% | 8 m 23 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 579.0 kW |
| Charging time 10-100% | 7 m 52 s |
| Average charging speed 10-100% | 555.9 kW |
| Charging time 10-80% | 4 m 2 s |
| Average charging speed 10-80% | 841.2 kW |
| Charging time 10-90% | 5 m 7 s |
| Average charging speed 10-90% | 758.0 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Standard feature |
| Manual battery heating | Not Available |
| Interior category | Driver focused |
| Interior quality | High quality |
| Console design | Split level console |
| Interior design |
Sea salt ash
Interior colors:
Beige
Black
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 5 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | 6 |
| Seat depth adjustment | Standard electric feature |
| Seat height adjustment | Standard electric feature |
| Backrest angle adjustment | Standard electric feature |
| Seat cushion angle adjustment | Not Available |
| Height adjustable headrest | Standard feature |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Not Available |
| Memory | Standard feature |
| Electric lumbar adjustment | Standard electric driver, standard manual passenger |
| Seat ventilation | Standard feature |
| Massage function | Standard feature |
| Backrest angle adjustment | Not Available |
| Seat heating | Not Available |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Standard feature |
| Paint colors | 6 |
| Wheel options | 1 |
| Wheel size (front/rear) |
235/50R19 / 235/50R19 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | Two zone:RightFirstRow |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Not Available |
| Camping mode | Standard feature |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Standard feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Standard feature |
| Alarm system | Not Available |
| Dash cam | Not Available |
| Parking surveillance | Not Available |
| App name | BYD |
| Change charging target | Yes |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | No |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | No |
| Schedule charging | Yes |
| See driving history | No |
| Trigger horn/lights | Yes |