| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr258,543 (Kina) |
| Karossform | SUV |
| Världspremiär | torsdag 5 mars 2026 |
| Leveransstart | mars 2026 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | |
| WLTP-förbrukning | |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | 710 km (441 miles) |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 16 kWh/100km(3,9 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 506 km (314 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 21 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 386 km (240 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 22 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 368 km (229 miles) |
| Toppfart | 210 km/h (131 mph) |
| Toppeffekt | 270 kW (367,1 hp / 362,1 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 305 nm (225,1 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 5,5 s |
| Drivtyp | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor bakaxel |
| Motorteknik | |
| Typ av främre broms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 358 mm (14,09") |
| Diameter bakre bromsskiva | 320 mm (12,60") |
| Typ av främre bromsskiva | Ventilerat gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Roll-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | D / D1 / D2 / D3 |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (DiSus-C) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 180 mm (7,09") |
| Length | 4850 mm (190,9") |
| Height | 1670 mm (65,7") |
| Bredd exklusive speglar | 1910 mm (75,2") |
| Bredd inklusive speglar | 2145 mm (84,4") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,26 / 2,63 m² (28,3 kvadratfot) |
| Hjulbas | 2840 mm (111,8") |
| Svängradie | 11 meter (433,1") |
| Tjänstevikt | 2050 kg (4519,5 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2505 kg (5522,6 lbs) |
| Max taklast | |
| Maximal last inklusive förarvikt | 455 kg (1003,1 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | Ej tillgängligt |
| Bagagevolym | 730 liter (25,8 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1659 liter (58,6 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med begränsade knappar |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 10,25" |
| Infotainmentskärm | Yes 15,6" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Inte tillgänglig |
| Android Auto-stöd | Inte tillgänglig |
| Kartleverantör | Gaode |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Yes |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Inte tillgänglig |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Inte tillgänglig |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Inte tillgänglig |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Inte tillgänglig |
| Trötthetsvarning | Inte tillgänglig |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Inte tillgänglig |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer |
|
| ADAS-processorer |
|
| Bruttobatterikapacitet | 82,732 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 81 kWh |
| Katodmaterial | LFP |
| Nominell spänning | 544 V |
| Batterivikt | 571,3 kg (1259,5 lbs) |
| Paketkonfiguration | 170s1p |
| Batterityp | Cell till batteripaket |
| batterikemi | LFP |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 1500 kW |
| Laddningstid 0-100% | 8 m 23 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 579,0 kW |
| Laddningstid 10-100% | 7 m 52 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 555,9 kW |
| Laddningstid 10-80% | 4 m 2 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 841,2 kW |
| Laddningstid 10-90% | 5 m 7 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 758,0 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Förarfokuserad |
| Interiörkvalitet | Hög kvalitet |
| Mittkonsolens design | Tvånivå mittkonsol |
| Interiördesign |
Sea salt ash
Interiörfärger:
Beige
Svart
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 6 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Inte tillgänglig |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk förare, standard manuell passagerare |
| Sätesventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Standardfunktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 6 |
| Fälgalternativ | 1 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
235/50R19 / 235/50R19 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | Two zone:RightFirstRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Standardfunktion |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Inte tillgänglig |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | BYD |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | No |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |