| Model | xpeng GX Ultra 2026 |
|---|---|
| Starting price | ~$44,772 (China) |
| Body type | SUV |
| World premiere | Thursday, April 23, 2026 |
| Delivery start | May 2026 |
| Model status | In production |
| WLTP range | |
| WLTP consumption | |
| WLTP consumption with charging loss | |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | 720 km (448 miles) |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | |
| Top speed | 200 kph (124 mph) |
| Peak power | 430 kW (584.6 hp / 576.6 bhp) |
| Electrical torque output | nm ( ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 4.0 s |
| Drive type | AWD |
| Motor setup | Two motors front and rear axle |
| Motor technology | |
| Front brake type | en DriveTrain.Brakes.Front.BrakeType. |
| Rear brake type | en DriveTrain.Brakes.Front.BrakeType. |
| Front disc diameter | |
| Rear disc diameter | |
| Front disc type | Unknown |
| Rear disc type | Unknown |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | — |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | — |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | |
| Lift-up-regen levels | |
| Coasting | — |
| Adaptive regen when coasting | — |
| Number of suspension options | 1 () |
| Suspension type front | |
| Suspension type rear | |
| Spring type front | Air Spring |
| Spring type rear | Air Spring |
| Adaptive damping front | Not Available |
| Adaptive damping rear | Not Available |
| Adjustable height front | Standard feature |
| Adjustable height rear | Standard feature |
| Ground clearance | mm (") |
| Length | 5265 mm (207.3") |
| Height | 1800 mm (70.9") |
| Width excluding mirrors | 1999 mm (78.7") |
| Width including mirrors | mm (") |
| Drag coefficient / Frontal area | 0.255 / Unknown |
| Wheelbase | 3115 mm (122.6") |
| Turning circle | Unknown |
| Curb weight | 2890 kg (6371.4 lbs) |
| Max weight (GVWR) | kg ( lbs) |
| Max roof cargo | |
| Maximum load including weight driver | |
| Max trailer weight braked | N/A |
| Trunk capacity | 673 liter (23.8 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | (1748 liter / 61.7 cu-ft with third row down) |
| HMI type | |
| Head-up display | Unknown |
| Voice control | Unknown |
| Gesture control | Unknown |
| Digital driver display | No |
| Infotainment screen | No |
| In-car navigation | Unknown |
| Apple CarPlay support | Unknown |
| Android Auto support | Unknown |
| Map provider | |
| Online map updates | Unknown |
| Real time traffic | Unknown |
| Route planning with charging planning | Unknown |
| Satellite image map | Unknown |
| Voice controlled | Unknown |
| Voice guiding | Unknown |
| LED matrix headlights | Not Available |
| Auto dimming headlights | Not Available |
| Cornering lights | Not Available |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Unknown |
| Automatic emergency braking | Unknown |
| Automatic Emergency Steering | Unknown |
| Cross traffic alert (CTA) | Unknown |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Unknown |
| Drowsiness Alert | Unknown |
| Electronic stability control | Unknown |
| Blind spot monitoring | Unknown |
| Exit warning | Unknown |
| Forward Collision Warning | Unknown |
| Lane departure warning | Unknown |
| Lane keeping | Unknown |
| Night Vision | Unknown |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Unknown |
| Ultrasonic sensors | — |
| Cameras | — |
| Radar sensors | — |
| Lidar sensors | — |
| ADAS processors | — |
| Battery gross | kWh |
| Battery net | 110 kWh |
| Cathode Materials | NMC |
| Nominal voltage | 800 V |
| Battery weight | — |
| Pack configuration | — |
| Battery type | — |
| Battery chemistry | NMC |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 470 kW |
| Charging time 0 - 100% | 48 m 37 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 135.7 kW |
| Charging time 10-100% | 46 m 37 s |
| Average charging speed 10-100% | 127.4 kW |
| Charging time 10-80% | 13 m 41 s |
| Average charging speed 10-80% | 337.3 kW |
| Charging time 10-90% | 18 m 45 s |
| Average charging speed 10-90% | 281.5 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Standard feature |
| Manual battery heating | Unknown |
| Interior category | — |
| Interior quality | en Interior.Quality.NotSet |
| Console design | — |
| Interior design |
Interior colors:
en common.color.NotSet
|
| Storage | N/A |
| Seating capacity | |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | N/A |
| Seat depth adjustment | Unknown |
| Seat height adjustment | Unknown |
| Backrest angle adjustment | Unknown |
| Seat cushion angle adjustment | Unknown |
| Height adjustable headrest | Unknown |
| Length adjustable headrest | Unknown |
| Adjustable thigh support | Unknown |
| Memory | Unknown |
| Electric lumbar adjustment | Unknown |
| Seat ventilation | Unknown |
| Massage function | Unknown |
| Backrest angle adjustment | Unknown |
| Seat heating | Unknown |
| Seat ventilation | Unknown |
| Massage function | Unknown |
| Electric lumbar adjustment | Unknown |
| Foldable seats | Unknown |
| Paint colors | 1 |
| Wheel options | 1 |
| Wheel size (front/rear) |
R / R |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | |
| Preclimatization | Unknown |
| Pet mode | Unknown |
| Camping mode | Unknown |
| Airbags | N/A |
| Seatbelts | N/A |
| Keyless entry | Unknown |
| Keyless go | Unknown |
| Use Phone as key | Unknown |
| Alarm system | Unknown |
| Dash cam | Unknown |
| Parking surveillance | Unknown |
| App name | |
| Change charging target | Unknown |
| See car location | Unknown |
| Lock/unlock car | Unknown |
| Open/close windows | Unknown |
| Start/Stop Precondition | Unknown |
| Remote parking | Unknown |
| Schedule charging | Unknown |
| See driving history | Unknown |
| Trigger horn/lights | Unknown |